Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 31. července 2017

Osmadvacet let po Klausově cestě k evropskému dnu

Klausova "Česká cesta" ke kapitalismu následovaná "opoziční" podporou montoven přeměnila českou ekonomiku z dodavatele velkých průmyslových celků na nekonkurenční východní trhy v subdodavatele německé ekonomiky, jehož úspěšný provoz je založen na levné práci.

Velká většina českých firem neprodává své produkty sama na volném trhu, ale dodává je za nasmlouvané ceny německým finalistům. Ti kromě toho, že mají nesrovnatelně vyšší zisky než jejich subdodavatelé, mají také možnost určovat si ceny a případně hledat jiné odběratele. Většina českých exportérů potřebuje ke svému neproblematickému provozu kombinaci slabé koruny a nízkých mezd. Korunu pro ně zeslabuje ČNB, průměrná mzda je v ČR již nižší než na Slovensku nebo v Chorvatsku.

Cílem českých exportérů s nízkou mírou přidané hodnoty je udržet slabou korunu, nízké mzdy a dostatek nízko kvalifikované pracovní síly: Dovoz levné pracovní síly ze zahraničí a administrativní likvidace půl milionu OSVČ a jejich zahnání do montoven.

Model slepé uličky, do které českou ekonomiku navedlo duo Klaus-Zeman, se dvacet osm let po "Sametové revoluci" rýsuje v celé kráse. ČSSD teď zcela nereálně slibuje čtyřicetitisícové platy - a jiní zase sní o moderní české ekonomice srovnatelné se západními finalisty. Mezitím ale sílí tendence založené na stávajících trendech usazených v době opoziční smlouvy.


Jsme masírováni propagandou, podle které nás Němci tak strašně "utlačují", že můžeme být ještě rádi, když celou českou ekonomiku za pár šupů skoupí Číňané. Byli to však dnešní protizápadní křiklouni Klaus a Zeman, kdo Čechům zařídil, že se stali součástí německé ekonomiky - a mají v ní postavení jako ovce ve stádu.

Žádné komentáře:

Okomentovat