Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 8. listopadu 2017

Jihočeská dechovka navržena jako kulturní dědictví UNESCO

Jihočeská dechová hudba by se měla stát součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Usiluje o to Jürgen Uitz, ředitel městkého úřadu v Litschau, zahájil proces -už má spoustu souhlasných vyjádření, na jehož konci má být zařazení Jihočeské dechové hudby a rakouského šramlu mezi nehmotné kulturního dědictví UNESCO. Nehmotné dědictví UNESCO zahrnuje kulturní díla, která neodnáší čas.

Zcela odlišné hudební styly, šraml a dechovka, mají k sobě geograficky hodně blízko. V dolnorakouském městě Litschau (5 km od Chlumu u Třeboně) bratři Schrammelové měli hudební kvarteto hrající novým zvláštním stylem, který odtud přenesli do Vídně, ze které se dostal do celé Evropy. 40 km severně od Litschau, v jihočeské vesnici Borkovice, se v roce 1924 narodil Ladislav Kubeš, který v roce 1952 pro posádkovou hudbu v Jindřichově Hradci zkomponoval "Jihočeskou polku." Je dneska asi jen málo dechových kapel v Evropě, které Jihočeskou polku nemají v repertoáru. Je to skladba, kterou muzikanti považují za mistrovské dílo, protože vytrvale má mezi posluchači úspěch.

Užší kontakty Rakušanů s jihočeskými dechovkami byly navázány brzy po roce 1945, tvrdí Jürgen Uitz,  když v rakouských kapelách chyběli muzikanti, a tak na pohřby do rakouských příhraničních obcí byli zváni jihočeští muzikanti.

Poprvé v rakouském příhraničí Kubešova kapela hrála v rámci jakési kulturní spolupráce mezi KSČ a KPÖ (Komunistická strana Rakouska) na počátku šedesátých let minulého století, přičem pozvání zařizoval Krajský výbor KPÖ z Hollabrunnu. O koncertech Kubešovy kapely v Litschau a nedalekém Brandu je hodně dokumentů, mimo jiného také 150 Kubešových originálních ručně psaných kompozic. Po smrti Ladislava Kubeše v roce 1998 rakouské kontakty pokračují s kapelou Veselka řízenou Ladislavem Kubešem ml. který je patronem každoročního dechovkového festivalu v Brandu nazvaného "Český sen." 
Ladislav Kubeš: Jihočeská polka

Žádné komentáře:

Okomentovat