Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 11. listopadu 2017

Těžký život amerických farmářů

Paní Hanson byla ještě v posteli, když ráno 4. listopadu 2017 zaslechla zvuk silných motorů, který se rozléhal farmou rodiny Hempů v Ashkumu ležící asi 80 mil jižně od Chicaga. Pochopila, že musí rychle vstát a dát se do vaření, aby v poledne měla pro majitele kombajnů a traktorů připravený dobrý oběd.

Se sklízecí technikou přijeli sklízet kukuřici sousední farmáři. Poslední hospodář z rodiny Hempů, čtyřiašedesátiletý Steve Hemp, totiž začátkem září náhle zemřel na srdeční mrtvici, když jel do nemocnice navštívit nemocnou matku, která v příštích dnech také zemřela.
 
Po sklizni kukuřice čekal v garáži na muže z okolních farem oběd
 Těžký je život amerických farmářů, proto jejich potomci utíkají k z farem za lepším životem. Rovněž dcery Steve Hempa odešli z farmy, provdali se za počítačové odborníky, jejich otec zůstal sám až do svého tragického konce. Na polích zůstalo 100 akrů (40 ha) nesklizené kukuřice. Dozrávala později, než je běžné, protože Steve Hemp musel první výsev zaorat (zmrzla) a sit znovu. Partnerka Steve Hempa i dvě dcery byly bezradné, nevěděly co s úrodou udělat.

Co udělat věděli farmáři z okolí, kteří se rozhodli, že sousedce pomůžou. Pomoc organizoval hlavně Randy Storm (na snímku uprostřed s ohrnutým límcem a červeným svetrem), který byl Hempovým dobrým přítelem.

Američtí farmáři musejí hodně tvrdě pracovat, aby obstáli. K tomu všichni nemají podmínky, a tak farmy pronajímají těm, kteří je mají. V současnosti je ve státě Illinois 75.087 farem, ale jen 58% z nich užívají majitelé. "Můj táta měl farmu 700 akrů (290 ha) a bylo nás pět synů, a všichni jsme chtěli pracovat v zemědělství, každý mít vlastní farmu," říká farmář Richard Guebert, prezident  sdružení farmářů státu Illinois, "dneska si na práci farmáře troufne málokdo. Konkurenční boj je nesmírně tvrdý."






Žádné komentáře:

Okomentovat