Slečna Greta se v New Yorku nazlobeně rozkřikla na své posluchače a vyčetla jim, že ji okradli o sny a o dětství. Máme brát hysterickou husičku vážně? Pak je na místě otázka, kde ke své ufňukanosti bere tu drzost.
Pokud někdo slečnu připravil o dětství, jsou to v první řadě její rodiče, kteří dopustili, aby děvče přestalo navštěvovat školu a vyrazilo do světa poučovat každého na potkání. Byly časy, kdy se do světa chodívalo „na zkušenou“, nikoli poučovat ostatní. Zvláště ne v takových místech, jako jsou parlamenty a summity. Vhodné pro debaty školáků s dospělými jsou v první řadě domácnosti, kuchyně či obývací pokoje, v druhé řadě učebny škol.
Názory mladého člověka, který není schopen porovnávat alespoň pár desetiletí, totiž bývají často značně ujeté z reality, a o to hloupější, o co horlivěji jsou vyslovované. Mnohdy neosloví ani vrstevníky. Většina z nás, když se ohlédne, to může doložit vlastním příkladem. Když člověk vzpomene, jak za mlada myslel, mluvil a konal, nejraději by se neviděl.
Dovolily by si poučovat svět stejně staré dívky třeba v takovém Pákistánu, Číně nebo Indii? Mladí lidé nemají soudnost nikde, a tak skutečně odpovědní za jejich skutky jsou dospělí lidé kolem nich. V tomto případě tedy přesněji řečeno neodpovědní. A neodpovědní jsou i politici, kteří berou Grétiny bláboly vážně.
Josef Z.
Žádné komentáře:
Okomentovat