Hlavní oslava 27. ledna 1945, dne, kdy sovětská armáda osvobodila nejhroznější nacistický koncentrační tábor Osvětim, se koná v pondělí 27. ledna 2020 odpoledne. Polský prezident Andrzej Duda na ní pozval zástupce 50 zemí. Očekává se, že bude přítomno i 120 bývalých vězňů tohoto tábora.
|
27.1.1945 - Vězni koncentračního tábora vítají první sovětské vojáky |
Tak jako na jako při setkání u Yad Vashenu v Izraeli budou v Osvětimi německý prezident Frank-Walter Steinmeier, španělský král Felipe VI. a nizozemský král Willem-Alexander. Naopak vítězné spojenecké země vyšlou jiné politiky. Místo amerického viceprezidenta Stevena Mnuchina přijede ministr financí Mike Pence, místo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona bude v Polsku předseda vlády Edouard Philipe, z Velké Británie bude přítomna vévodkyně Camila, manželka prince Charlese. Nebude přítomen ani ruský prezident Vladimír Putin, jeho bude zastupovat velvyslanec Sergej Andrejev.
Putinova nepřítomnost zřejmě vychází ze špatných vztahů mezi oběma zeměmi, když se vzájemně obviňují z nepřátelství během druhé světové války. Rusko obvinilo Poláky z antisemitizmu a spolupráce s nacisty. Podobné názory má i Izrael, který na připomínce holokaustu v Yad VAshenu neumožnil polskému prezidentovi Dudovi promluvit.
|
Osvětim po osvobození v r.1945 |
Osvětim je považována za největší vyhlazovací koncentrační tábor. Prošlo jím 1,3 milionu lidí, přežilo jen 200.000 lidí. Většina zavražděných lidí byli Židé.
Odkaz:
Vězeň, který přežil koncentrační tábor Osvětim
Žádné komentáře:
Okomentovat