Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

sobota 18. ledna 2020

Velká prohibice v USA začala před 100 lety

Úvodním krokem k vyhlášení prohibice byla ratifikace 18. dodatku Ústavy (The Eighteenth Amendment) dne 16. ledna 1919. Tak zvaná Velká prohibice začala o rok později – 17. ledna 1920. Zakazovala výrobu, distribuci, import a export veškerého alkoholu s výjimkou toho užívaného k náboženským obřadům. Pití alkoholu zakázané nebylo.
Začátek prohibice - vylévání piva do kanálu
Velká prohibice v USA měla za cíl snížit výrobu, distribuci a spotřebu alkoholu, jakožto zdroje zla. To tvrdili američtí mravokárci. Prohibice v Americe ve skutečnosti napáchala více škody než užitku. A ve skutečnosti nebylo nikdy zakázané alkohol pít, jen vyrábět, distribuovat nebo prodávat.

První hlasy volající po zákazu prodeje a užívání alkoholu se v USA začaly ozývat v průběhu 19. století. Stály za nimi v první řadě různé náboženské spolky a uskupení. Alkohol dle nich kazil morálku, rozvracel rodinu a vůbec byl zdrojem všeho špatného ve společnosti. Největší zásluhu na prohibici měly zejména dvě organizace: Unie žen za křesťanskou střídmost a Liga proti výčepům. Členky Unie bojovaly proti alkoholu zprvu společnými modlitbami před saloony a bary; když to nepomáhalo, útočily na nálevny klacky a kamením. To Liga proti výčepům se věnovala demonstracím a lobbingu. Politikům, kteří ji slíbili podpořit, pomáhala s předvolební kampaní a dodávala voliče.

Začneme-li se zabývat podrobněji dobou nejintenzivnějšího osidlování USA V letech 1800 až 1920, můžeme tuto dobu nazvat dobou alkoholovou. Divoký Západ se všemi vraždami, loupežemi, rvačkami v salonech, souboji, lynčování, dobýváním indiánských území a jinými zlořády měl základ v alkoholu. V roce 1830 průměrný Američan zkonzumoval dvě lahve kořalky týdně. Tolik alkoholu dnes nevypije ani za měsíc.

Vyhlášení prohibice v USA znamenalo obrovský nárůst výroby a distribuce nelegálního alkoholu a rozkvět mafie, která měla celý proces prohibice pod palcem. Účinek byl tedy přesně opačný, než se očekávalo. Vyostřil se boj konkurenčních gangů. Ústřední postavou ilegálního obchodu s alkoholem byl chicagský gangster Al Capone. Tomu se však zločiny související z alkoholem nepodařilo dostatečně prokázat, a tak se za katr dostal jen zásluhou daňovým podvodů.
Opíjení v USA 
Zákaz prodeje alkoholu přinesl nelegální domácí výrobu, jejímž následkem často bylo oslepnutí a otrava. Výsledkem prohibice bylo také zvýšené používání drog, alkoholici přešli na drogy.

K částečnému zrušení prohibice došlo 22. března 1933, kdy prezident Franklin Roosevelt uvedl v platnost Cullen-Harrisonův zákon (Cullen–Harrison Act). Ten legalizoval pivo s objemem alkoholu do 3,2 % a obdobně silné víno. K úplnému zrušení prohibice došlo ratifikací 21. dodatku Ústavy dne 5. prosince 1933, v důsledku kterého mohly jednotlivé státy USA alkohol legalizovat.Poslední baštou prohibice v USA byl stát Mississippi, kde byl alkohol zakázán až roku 1966.

Žádné komentáře:

Okomentovat