Česká vláda schválila dotační program Obchůdek 2021+ z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Jeho cílem je pomoci malým koloniálům na venkově, jejichž důležitost se ukázala během covidové pandemie. Provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích do 1000 obyvatel budou moci dostat finanční podporu na provoz až 100 tisíc korun.
Podporu z programu Obchůdek 2021+ bude možné využít ve všech krajích České republiky kromě hlavního města Prahy. „Maximální dotace pro jeden koloniál za jeden rok bude 100 tisíc korun, rámcový program bude fungovat na principu výzev pro kraje. První MPO vyhlásí letos, poslední v roce 2025,“ informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „V praxi to bude znamenat, že se žadatel o dotaci bude obracet na kraj, ve kterém se malá prodejna nachází, a bude to právě kraj, který bude finanční podporu poskytovat.“
Pro rok 2021 je aktuální rozpočet programu 39 milionů korun, do roku 2025 se nyní počítá s celkovou částkou 156 milionů korun. „Nejdůležitějším aspektem programu Obchůdek 2021+ je nalezení konsenzu mezi MPO a kraji, které budou finanční prostředky poskytovat konkrétním maloobchodníkům. Kraje a starostové vesnic budou garancí toho, že se podpora dostane přímo těm subjektům, které ji nejvíce potřebují a kde bude nejvíce přínosná,“ uvedl ředitel odboru podnikatelského prostření a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.
Podpora je údajně zaměřena přímo na provozní náklady obchodníků. To by mělo přispět k udržení prodejen na větších vesnicích. Na obchod má podle Sdružení místních samospráv být nahlíženo jako na základní službu.
Program je ušitý na míru těm sítím CBA cz, jejichž prodejny nejsou ztrátové, ale příliš nevydělávají. Tyto řetězce se však dlouhodobě zaměřují na efektivitu svých provozoven a ty ztrátové jednoduše zavírají. Prodejny na menších vesnicích jsou vděčné za každou pomoc. „My k tomu přistupujeme s pokorou a jsme rádi za každou pomoc. Obec, která nemá kostel, hospodu a krám, je jen noclehárnou. Tento program je proto krok dobrým směrem. My jsme družstvo a chceme udržet i obchůdky v malých obcích,“ vysvětlil předseda ZKD Sušice Roman Bruzl s tím, že konzumy v obcích o 200-300 obyvatelích dotuje ze zisků velkých prodejen, pomáhají i finance od kraje či obcí, které využívají dotace na podporu venkova.
Bohužel vláda má, pokud se jedná o venkov, jako vždy zpoždění nejméně 20 let. V Praze nerozlišují pojmy obec a vesnice. Většina prodejen na malých vesnicích (okolo 100 obyvatel) byla uzavřena v 90. letech. Tam nové prodejny už nikdo neotevře, protože lidé, kteří se ještě neodstěhovali za lepším, dojíždějí za levnými nákupy do měst. Tyto vesnice, v nichž bývaly obchody od 19. století, se bez prodejen se základními životními potřebami skutečně stávají jen noclehárnami rekreantů.
Žádné komentáře:
Okomentovat