Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 31. srpna 2021

EU zesiluje obranu proti rakovině

 "V roce 2020 bylo v EU diagnostikováno 2,7 milionu lidí s rakovinou. Dalších 1,3 milionu lidí zemřelo na tuto nemoc, včetně více než 2 000 mladých lidí, “vysvětluje Evropská komise projekt čtyř miliard eur. Pokud nebudete jednat rozhodně, do roku 2035 bude přibližně o 24 procent více případů rakoviny. 



Evropský plán boje proti rakovině byl představen v únoru a kromě nových limitních hodnot stanoví řadu dalších opatření. Zahrnují například program EU pro screening rakoviny a síť rakovinných center v celé EU.

V rámci evropského plánu boje proti rakovině začaly toto úterý platit nové mezní hodnoty pro kadmium v ​​některých potravinách. Přísnější nebo dodatečné maximální limity platí například pro řadu druhů ovoce, zeleniny a obilí, jakož i pro olejnatá semena.

V budoucnu bude mít rýže například pouze maximální obsah 0,15 místo 0,2 miligramu na kilogram. Například u citrusových plodů, jádrového ovoce, peckového ovoce a banánů byla snížena z 0,05 na 0,02 miligramu na kilogram.

Těžký kov se dostává do životního prostředí zejména spalovacími procesy nebo jako součást čistírenského kalu. Může být také zaveden do půdy pomocí fosfátového hnojení. V pondělí vstoupily v platnost nové mezní hodnoty olova v potravinách v souvislosti s plánem dalšího boje proti rakovině.

Nemáme rádi miliardáře, proto je volíme

"S pádem komunismu přijdou východní země o absolutní státní dohled, avšak osvobozené země ovládnou arogantní boháči, kteří budou nade všemi zákony," řekl kdysi expert Světové banky Joel S. Hellman. 

Varování Joela S. Hellmana se naplnila od ČR po Kazachstán. Ani on zřejmě netušil, že v těchto zemích lidé nejen dobrovolně některým všehoschopným jedincům předají státní majetek a vytvoří z nich miliardáře, ale ještě jim ve svobodných volbách svěří vládu nad sebou. Výjimkou jsou boháči v Polsku, kde privatizace státního majetku neproběhla, ti se k jmění dostali zásluhou baťovského způsobu  podnikání (od píky)

Přirozeným zájmem východoevropských miliardářů se mezitím staly stabilní politické poměry, pokud možno stejně kultivované jako v zemích západní Evropy, kde nejraději investují. Pokud jde o velikost majetku, západním kolegům se už vyrovnali. Víc miliardových majetků než Česko eviduje ze srovnatelně velkých států jenom Švédsko, Dánsko, Rakousko a Švýcarsko. Rozdíl proti ČR je v tom, že současní miliardáři v těchto západních zemích nezbohatli zprivatizováním státu, většinou se k majetku dostali jako dědici, zpravidla jako až čtvrtá generace zakladatelské rodiny.

I po smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera jsou mezi desítkou nejbohatších lidí východní Evropy čtyři čeští miliardáři. Profesor Hellman tvrdí, že dominantní hospodářská pozice postkomunistických boháčů, tzv. oligarchů, a jejich úzké vztahy ke státní exekutivě pokřivují v mnoha oborech volný trh. Fakticky tím způsobují ekonomické zaostávání svých zemí.

Rakouský politik Heinz-Christian Strache před 4 lety přiznal, co se v zavedených demokraciích na rozdíl od Česka nesmí, případně o čem se nesmí mluvit. Je to propojení politiky, ekonomiky a médií. Proto druhý den po zveřejnění nahrávky skončil ve vládě a vůbec v politice .

Bohatí Češi opět letos staví voliče před neřešitelný úkol: Přiblížit ČR západním demokraciím a přitom se nenechat nikoho dotknout majetku a pokračujících příjmů polistopadových zbohatlíků.  (jb)

sobota 28. srpna 2021

Vlci a medvědi trhají zvířata v Tyrolsku

 Podle zprávy tyrolského zemského úřadu v letošním roce v této rakouské spolkové zemi vlci a medvědi roztrhali už 300 hospodářských zvířat, hlavně ovcí, ale také několik kusů skotu.


Nejvíce škod napáchali vlci, medvědi mají na kontě 50 kusů. Podle zanechaných genetických stop bylo zjištěno, že do Tyrolska přišlo z Itálie 9 mladých vlků narozených na jaře, s vlčicí. Mimo toho byl zjištěn jeden vlk, který přišel ze severu. Další vlky se nepodařilo identifikovat.

pátek 27. srpna 2021

Co strany vymýšlejí na voliče?

 Samozřejmě že nám voličům k volbám (pokud mají demokratický „rámec“) vždy navíc přistupuje atmosféra tržiště. Spolu s chválou vlastních prodavačů a jejich produktů. Pochopitelně navíc s napětím, jaké vyzařuje z každého dostihově motivovaného závodiště. Doprovodně již s celou mnohdy nepřehlédnutelnou řadou tipů pro možné vítěze i ty poražené. Aniž je takto aspoň trochu určena kvalita a aspoň obecně předběžný respekt k očekávání toho, jak zvolené reprezentace přistoupí k řešení otázek, které v mezičase vyvstaly, a buďto nebyly řešeny nebo nedočkaly se uspokojivého řešení a přístup k nim zřejmě bude muset být revidován. Zpravidla nemalou pozornost vždy vzbudí ti, kteří dokážou publiku vsugerovat, že disponují spásonosným lékem na zjevné neduhy společnosti, na kterou se obracejí.

Většinou ovšem jen odborníci vědí, zda – při zjevné rozdílnosti ve velikosti jednotlivých volebních krajů a okrsků a v sociálním složení jejich obyvatel – v konkrétních poměrech (též vůči popularitě významných oponentů) je pro některé politické subjekty vhodnější kandidovat zrovna na tom či naopak onom volebním místě. Ne všude jsou automaticky podmínky k získání směrodatného počtu hlasů nezbytných ke zvolení kandidáta. (Nezhodnocené hlasy, tj. ty, které nestačí ke zvolení, propadají.) A potom tu mohou být doprovodně uplatněny rozmanité další korekce po uskutečněných volbách (třeba k mandátovému zvýhodnění jejich vítěze, aby se po takových volbách mohla líp prosadit jeho politická vůle /ne tentokrát v ČR 2021/; už ovšem také před volbami může být prospěšné vstupovat do koalic s dalšími soutěžními partnery, lze-li takto snížit riziko z možné ztráty hlasovací podpory, která by při samostatné volební prezentaci nemusela dosáhnout na potřebnou hranici k získání mandátu). Takže: I kdyby výchozím způsobem teoreticky byly jednotlivé voličské hlasy vzájemně rovnocenné, nakonec je důležité, aby byly zhodnoceny, a mohou mít nakonec zcela jinou váhu v jednotlivých obvodech už tím, jak vysoká tam byla volební účast a kolik tam bylo kandidujících oponentů. Větší počet konkurujících si subjektů tím větším možným rozptylem hlasujících vesměs celkově snižuje počet možných mandátově silných aspirantů k vstupu do sněmovny, a aktuální váhu subjektů s malým počtem mandátů. (Pro letošní podzimní volby máme těch stran a hnutí 22; naposledy – roku 2017 – jich bylo 31.)

V současnosti se sice stále uplatňuje tradiční terminologie charakterizující jednotlivé politické strany a hnutí, ale ne že by si každý občan nutně pod těmito výrazy v 21. století něco konkrétního představoval. I když „pravice“ bývala relativně „konzervativní“ a „levice“ naopak čímsi „reformně“ něčemu novému přitakávající. Ne vždy toto dělení také disponovalo „středem“. A ve 20. století, když se postupně zvětšovaly ty sociálně-politické a hospodářsky zakotvené „rozestupy“, v této přehlídce směrů přibyly ještě třeba „krajní pravice“ nebo „levý střed“ apod.; jenže s blížícím se koncem 20. století jako kdyby těch výchozích rozmanitých a politicky relevantních rozdílů ubylo, a pokud nejsme zrovna boháči, až na bezdomovce všichni ostatní jsme na tom sociálně-ekonomicky dost podobně /i když ne psychologicky nebo geneticky/; takže ani necítíme potřebu stát se členy politických stran (ani ministr/yně za nějakou stranu či hnutí v ČR nebývá nutně členem uskupení, které reprezentuje) a často jen velmi náhodně nám utkví buďto výrazný představitel nebo zrovna nepřehlédnutelně inzerovaný názor z některého politického tábora. Potom je nám jedno, zda by ho odborník klasifikoval jako cosi vpravo či vlevo, anebo dokonce jaksi uprostřed, hlavně že nás oslovuje kladně (anebo záporně; pak – někdy – k možnému hledání nějaké „protiváhy“).

Nezapomeňme, že v průběhu posledního sta let postupně se především v civilizovaných oblastech zvyšoval počet obyvatel v jednotlivých státech; výrazným zlepšením životních podmínek, včetně hygieny, a spolu s tím taky celkovým prodloužením života. Čili? Na jedné straně je tu sice nízká porodnost, ale už vesměs bez úmrtí v dětském věku na nakažlivé choroby; a na druhé straně viditelně přibývá lidí v důchodcovském věku, žijící v tomto příhodném stavu celé desítky let (což ještě před sto lety určitě nebylo!). Možná stačí uvědomit si věkovou strukturu voličstva a jak je zainteresovat pro vlastní „dres“… Také myslitelné úlevy od různých příkazů či zákazů v té současné vlně pandemie by zřejmě mohly přispět k sugestivnímu nasměrování preferencí mnohých možných – leč zatím ještě váhajících či dosud neaktivizovaných – voličů. Odkazy na dřívější tradici některých politických stran (bez novějšího přitažlivého „kontrabandu“ pro voliče) pravděpodobně velký ohlas již nevzbudí. (Je třeba zde dále dát nápovědu? /I když to automaticky stačit nebude! Na to ještě jindy navážeme./) BL-Miloš Dokulil


Čeští turisté zaměstnávají rakouskou horskou službu

 Při záchraně českého páru turistů, který na Dachsteinu překvapilo chladné počasí, vyhlásili rozsáhlou akci rakouští horští záchranáři a alpská policie. Češi, i přestože byli varováni před změnou počasí, se vydali na výstup.


 Muž (45 let) a žena (36 let) si vzali několikadenní dovolenou, při které si chtěli prohlédnou oblast, kde už v minulosti byli několikrát. Z Obertraunu se vydali k Hischaualmu, kde chtěli vylézt na horskou stěnu. Okolo 15. hodiny se náhle zhoršilo počasí, začalo silně pršet a ochladilo se.

Po několika hodinách chůze byla žena tak vysílena, že nemohla dál. Její partner proto v 18:50 hod. volal horskou službu. Rychle se setmělo. Kvůli silnému větru nemohli záchranáři použít vrtulník. Skupina záchranářů, 15 mužů a 1 žena, společně s jedním alpským policistou musela  nejdříve vyšplhat na vrchol skály a spustit se dolů k oběma Čechům. Ženu potom vytáhly lany nahoru, muž vylezl sám. Zatím záchranáři nahoře postavili stan, kde oběma Čechům poskytli horký čaj, suché a teplé obleky.

Tentokrát záchrana českých turistů byla jen o něco méně náročná než před měsícem, kdy na dlouhé horské túře v oblasti Dachsteinu zkolabovala 28 letá Češka, kterou zahraňovalo 23 lidí. Zcela bezvládná žena musela být na nosítkách odnesena na horskou pastvinu, kam mohl přijet lékař, který po základním ošetření ženu dopravil do nemocnice. 

úterý 24. srpna 2021

Traktor se náhle rozpadl

 Bez jakýchkoli předchozích signálů se dolnorakouskému sedlákovi v sobotu okolo 18. hodiny během jízdy po silnici rozdělil traktor Steyr na dvě části. Rozlomil se v místě převodovky.

Jak uvádí rakouský tisk kvůli uniklým olejům museli zasahovat hasiči, kteří silnici uzavřeli. Příčina nehody se vyšetřuje, stále je nejasná. Na zcela rovné silnici s hladkým povrchem nepředcházelo žádné houpnutí, náraz nebo nějaký manévr. Pravděpodobně se jednalo o nějakou vadu materiálu, ze kterého byla vyrobena skříň  převodovky. 

pondělí 23. srpna 2021

Snobská sebranka v Karlových Varech zarmoutila prezidenta ČR

V pátek byl slavnostně zahájen 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech. Řada umělců v čele s Jiřím Bartoškou a hostů se totiž rozhodla ignorovat nařízení ministerstva zdravotnictví. 


V neděli odpoledne se k chování »karlovarské smetánky« vyjádřil také prezident Miloš Zeman. "Já jsem viděl fotografie, roušku měl jen Adam Vojtěch a jeho žena. Nikdo by se neměl vyvyšovat nad druhé," uvedl prezident a dodal, že se tito umělci předvádí jako nadlidi. "Jednou jsem řekl neuctivou poznámku o snobské sebrance, to bylo při jiných příležitostech, mám dojem, že to byl Český lev, a dnes tahle snobská sebranka na karlovarském filmovém festivalu předvádí, že jsou něco jako nadlidi. Oni mohou nakazit sebe a jiné. Tam může být při tomto počtu silné ohnisko nákazy." 

Že karlovarský festival může znamenat začátek nové vlny, je rizikem zejména v souvislosti s tzv. delta mutací, myslí si také epidemiolog Rastislav Maďar."Lidé s mediálně známým obličejem, někdy označovaní jako celebrity, měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru, tak jako musí ve vnitřních prostorách všichni ostatní. Měli možnost dokázat, že když už byly povoleny vnitřní kulturní akce s plnou kapacitou, budou pečlivě dbát na dodržování preventivních opatření a lze se v tom na ně spolehnout. Oni však místo toho hrubě selhali. V přítomnosti ministra zdravotnictví a ministra kultury, zástupců státu, který na tuto akci štědře přispěl, ochranu dýchacích cest bohorovně ignorovali, a to i když oba ministři respirátor příkladně měli. Jsem z toho jejich přístupu velmi zklamaný," uvedl epidemiolog. 

Důvodem karlovarského antirouškového exhibionizmu takzvaných umělců, které ostatně zná jen úzká skupina zhýralých barových povalečů, byla snaha za pomoci drahých obleků a drahých drinků ukázat veřejnosti, že vůbec existují.

neděle 22. srpna 2021

Čína bude zalesňována

Na páteční tiskové konferenci uvedla Státní komise pro lesy a louky, že Čína zahájila program zalesňování. Každý rok má být zalesněno 36.000 km2. V roce 2025 by se lesní plochy měly zvýšit ze současných 23,04 procent území na 24,1 procent.

Zalesňování má vést ke snížení CO2 v ovzduší. Čínský prezident SiTin-pching oznámil, že Čína dělá vše proto, aby v roce 2060 byla země v znečišťování ovzduší neutrální.

 

75 let země Šlesvicko-Holštýnsko

 Dnes se na zámku Gottorf ve Šlešvicku slaví 75 let existence spolkové země Šlešvicko-Holštýnsko. Zemská vláda a zemský parlament pořádají zde oficiální akt a lidovou slavnost.„Šlesvicko-Holštýnsko za posledních 75 let dosáhlo hodně. Na to se můžeme s hrdostí ohlížet,“ řekl premiér Daniel Günther (CDU). 


Slavnost bude probíhat od 10 do 18 hodin. Budou tam ukázky umění, kultury, vzdělávání a vědy, to vše pod heslem: „75 let Země SH - Naše historie - Náš den - Naše budoucnost“. Každou čtvrthodinu se představí různé organizace, umělci a další lidé ze Šlesvicka-Holštýnska. 

Na Muzejním ostrově není možné zaparkovat. Byla zřízena bezplatná autobusová doprava - od 9.30 do 18.30 hodin. Každých 15 minut jezdí kyvadlová doprava z letiště Jagel na hrad Gottorf a z vlakového nádraží k vrchnímu zemskému soudu ve Šlesvicku - odtud je to k zámku pěšky pouhých 500 metrů. 

Farmáři na Novém Zélandu věří v lepší budoucnost

Novozélandský svaz zemědělců (FF) zveřejnil výsledky průzkumu prováděného na 1422 farmách. Spokojených farmářů bylo o 18 procent víc než nespokojených. Je to o 12,4 procent víc, než bylo zjištěno při lednovém průzkumu. Náladu zemědělců značně zvýšily příznivé ceny zemědělské produkce.

Přes očekávání vyšších příjmů předpokládají farmáři i řadu problémů. Přibližně třetina farmářů během příštích 12 měsíců očekává vyšší výdaje, hlavně na provozní náklady, méně na investice. Velkým problémem, který 35 procentu farmářů očekává, bude nedostatek pracovních sil. Největší obavy novozélandští farmáři mají z politiky ochrany klimatu včetně obchodu s emisemi, vysokých nákladů na výrobu a ochranu sladké vody.


sobota 21. srpna 2021

Rakousko očekává velké zvýšení cen potravin

 Podle studií vídeňského ekonomického institutu rostoucí ceny pohonných hmot, hnojiv, chemikálií a dalších vstupů do zemědělství způsobují nejen růst cen zemědělské produkce, ale také vyšší náklady potravinářů a dopravců, což se musí projevit vyšší cenou potravin.

V první polovině roku 2021 vzrostly ceny potravin v Rakousku o 0,9 procent. Experti však vycházejí ze skutečnosti, že trh s potravinami reaguje na změny cen zemědělské produkce se zpožděním. Ve druhém pololetí očekávají růst ceny potravin o 3,8 až 4 procenta. Zpráva uvádí, že ceny zemědělských produktů v Rakousku stouply v letošním prvním čtvrtletí až o 16 procent, ale na trhu potravin se to ještě neprojevilo. 

Růst cen by v Rakousku měl zpomalit až v druhé polovině roku 2022. Ekonomové očekávají v letech 2021 až 2002 růst nezpracované zemědělské produkce o 1,9 až 2,6 procenta, zpracované produkce o 1,6 až 3 procenta.


středa 18. srpna 2021

V Polsku hospodaří 1,317 milionu rolníků

Podle statistiky Národního statistického úřadu v Polsku v roce 2020 aktivně hospodařilo 1,317 milionu zemědělských závodů. Je to o 12,7 procent méně než v roce 2010. Průměrná výměra jednoho polského zemědělského závodu je 12,4 ha.


Hospodaření ukončily nejvíc závody s výměrou pozemků do 2 ha. Závodů do výměry pozemků 2 ha ubylo 18 procent, přesto tvoří 20 procent všech registrovaných závodů. Druhý největší úbytek je ve skupině 5 až 10 ha. Zvýšil se o 3 procenta počet hobbyzemědělců hospodařících na výměrách do 1 ha. Malé závody do 2 ha obhospodařují však jen 3 procenta polské zemědělské půdy.

Počet větších zemědělských závodů s výměrou nad 20 ha se za posledních 10 let zvýšil o 17 procent, v Polsku je celkem 145.000 závodů s plochou pozemků větší než 20 ha. Základ polského zemědělství tvoří statky s výměrou 5 až 20 ha. Za 10 let ubylo v zemi 1,2 procenta zemědělské půdy.   

úterý 17. srpna 2021

Glyfosat před Nejvyšším soudem USA

 Chemický koncern Bayer očekává odpověď od nejvyššímu soudu USA. Výrobce pesticidů a léků v pondělí informoval o tom, že podal k nejvyššímu soudu USA žádost o revizi případu Hardeman. 

Soudní spor se týká onemocnění rakovinou, k němuž údajně došlo při práci s přípravkem na hubení plevelů Roundup. Společnost Bayer je přesvědčena, že soud rozhodne v její prospěch, že přípravek Roundup rakovinu nezpůsobuje. Tím by byla ukončena série série žalob a žádostí o náhradu.

V opačném případě, když soud ve prospěch společnosti nerozhodne, založí vlastní program, který bude soudům předkládat při dalších soudních sporech. Výsledek soudního jednání je očekáván do 6 měsíců. 

pondělí 16. srpna 2021

EU očekává vyšší úrodu jablek

EU očekává větší úrodu jablek. Takový jsou závěry mezinárodního kongresu Prognosfruit, který se za účasti 150 evropských ovocnářů konal na začátku srpna. Podle analytiků bude v 21 producentských zemích EU letos produkce jablek o 10 procent vyšší než v roce 2020. Proti průměru minulých tří let bude úroda jablek vyšší o 1 procento.


Největší úroda jablek se očekává v Polsku, kde má být letos sklizeno 11,7 milionu tun jablek, což je o 22 procent více, než je průměr minulých tří let. Naproti tomu druhý největší evropský producent Itálie očekává úrodu jablek o 4 procenta nižší. V Německu  má být úroda vyšší o 6 procent.

Největším světovým producentem jablek je Čína, kde Světová organizace pro jablka a hrušky (WAPA) očekává sklizeň vyšší o 3 procenta. Letošní sklizeň v Číně má být vyšší o 14 procent proti průměru třech předchozích let.

Naproti jablkům se očekává v EU o 28 procent nižší sklizeň hrušek, než byla v loňském roce. K tomuto závěru Progmosfruit dospěl podle analytiků 19 zemí EU. Na poklesu úrody hrušek se nejvíce podílí Francie, kde se sklidí polovina hruškek, a Itálie, kde má poklesnout sklizeň o dvě třetiny, a  Francie, kde má být poloviční sklizeň. Naopak Německo očekává úrodu hrušek o 8 procent vyšší. 

 

pátek 13. srpna 2021

Poláci budou rozorávat meze

 Obyvatelé českých zemí a Slovenska, kde v 50. letech minulého století zásluhou násilné kolektivizace vznikly obrovské lány, už 30 let obdivují pestré zemědělské krajiny v Rakousku a Polsku, tvořené pásy úzkých polí měřících jen několik desítek arů. Pastvy pro oči se však lidé nenají. Příliš malá pole nelze obdělávat velkou mechanizací, což zhoršuje ekonomiku hospodářství.,

V Polsku nyní mají program pozemkových úprav. Zcelováni pozemků podporuje i Evropská unie, z Bruselu už Polsko na tyto úpravy dostalo 286 milionů eur (7,2 miliardy Kč).

Záměrem programu je spojování pozemků s nevhodným tvarem a výměna pozemků tak, aby se průměrná velikost pozemků zvýšila. Zvýšení velikost pozemků je prvním krokem k zvýšení konkurenceschopnosti polského zemědělství. 


60 let od stavby Berlínské zdi

 Dnes je to přesně 60 let, kdy došlo k události, která viditelněji rozdělila Evropu na dva nesmiřitelné bloky. 13. srpna 1961 vypuklo ve světě napětí, opět zásluhou SSSR nebezpečně kulminovala "Studená válka," opět se ozývalo zlověstné řinčení zbraní.

Německo bylo po dohodě mocností rozděleno v roce 1945 na 4 okupační zóny. Rovněž Berlín ležící v sovětské zóně byl rozdělen na čtyři zóny. V roce 1949 byla ze sovětské zóny vytvořena Německá demokratická republika a východní Berlín se stal jejím hlavním městem.

13. srpna 1961 ráno začaly vojenské jednotky Německé demokratické republiky uzavírat hranici a všechny přechody mezi Východním a Západním Berlínem. Ostnatý drát rozdělil Berlín, zároveň začala výstavba 4 m vysoké betonové zdi. Berlínská zeď potom dělila město po dobu 28 let, 2 měsíců a 27 dní. Na východní straně Berlínské zdi do 9. listopadu 1989, kdy padla, zahynulo okolo 900 lidí.

neděle 8. srpna 2021

Evropu ohrožuje zpomalování mořských proudů

 Pro Evropu jsou důležité atlantské mořské proudy, především Golfský proud, který však nyní ztrácí sílu. Příčinou je tání ledovců, které způsobuje rozdílnou teplotu vody v různých oblastech oceánu. Atlantik ztrácí stabilitu, střídavé teploty vody, ovlivňují vypařování a proudění vzduchu, které pociťuje ve formě větrů, bouřek a vodních srážek i Česká republika.

Golfský proud je obrovský pruh v oceánu, který po povrchu transportuje slanou teplou vodu od rovníku na sever a přitom studenou sladkou vodu z arktických ledovců vytlačuje zpět k rovníku. Normálně Golfským proudem protéká 20 milionů krychlových metrů za vteřinu, to je stokrát víc vody, než je vody v povodí řeky Amazonky.

Golfský proud velmi příznivě ovlivňuje především západní Evropu, kde jeho zásluhou je mírné klima bez výrazných výkyvů teplot po celý rok. Pokud by skutečně došlo ke kolapsu tohoto proudu, znamenalo by ohromné změny evropského klima. Podle vědců je současný Golský proud nejslabší za posledních 1000 let. Slábnutí Golfského proudu začalo už v minulém století. 

Jedinou možností, jak zastavit slábnutí Golfského proudu je podle expertů zastavení nadměrného tání ledovců. To znamená snížit obsah CO2 v ovzduší. Každý gram CO2 má vliv na teplotu země. Je to úkol lidstva na několik nejbližších desetiletí.

sobota 7. srpna 2021

V Polsku demonstrují chovatelé prasat

V Polsku začaly další dvoudenní protesty zemědělců. Tentokrát protestují chovatelé prasat. Aktivisté z AgroUnie přijeli asi se 100 traktory a transparenty: "Válka o polský venkov," "Politici ničí polské vesnice," "Zabíjí se prasata, nikoli rolníci," "Sliby neplatí, jedeme na metropoli." Polské rolníky, kteří bojují o přežití vyprovokovali k protestům poslanci, kteří si zvýšili platy.


Dalším důvodem protestů je šíření afrického moru prasat, který je v současnosti hlášen na 40 místech. V místech, kde mor není, je přebytek prasat, protože vázne odbyt a prasata přerůstají a jatky je nechtějí. Tento stav rolníky nutí k prodeji za velmi nízké ceny.  

úterý 3. srpna 2021

Pneumatiky z PET-lahví

Výrobce pneumatik Continental plánuje v roce 2022 zahájit výrobu pneumatik z recyklovaného plastu. Tim by měla být zmenšena spotřeba ropných látek.


Polyesterové tkaniny vyrobené z PET lahví začal vyrábět koncern  Dax v Hannoveru. Takzvaným uncyklováním se z PET lahví získá vysoce pevný materiál. Přitom není nutná žádná nová chemická reakce. 

Rovněž francouzský výrobce pneumatik Michelin plánuje využívání plastů. Společnost také mimo gumy úspěšně používá při výrobě pásových dopravníků saze. Výrobu pneumatik z recyklovaných plastů chce zahájit v roce 2024.

Společnost Conti testuje výrobu přírodního kaučuku z pampelišek. Americká společnost Goodyear jako surovinu pro výrobu pneumatik zkoumá cukrovou třtinu. 

Gumárny, které použily při výrobě pneumatik recyklované plasty, tvrdí, že se jedná o materiály stejné kvality jako guma vyrobená z kaučuku, jehož pěstování silně kritizují ekologická sdružení. Nejpozději v roce 2050 by všechny materiály na výrobu pneumatik měly být vyrobeny ze surovin, které nezatěžují životní prostředí

pondělí 2. srpna 2021

Dunajská filharmonie vystoupila v Pohoří na Šumavě

Do zříceného kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě zavítala Dunajská filharmonie, která se pod taktovkou dirigenta Manfreda Müssauera představila koncertním pořadem Eviva Espana. 

Koncert musel být hned na začátku přerušen kvůli hluku dronu nad kostelem. Později byl koncert ukončen kvůli dešti. Přesto si posluchači odnesli příjemné dojmy ze špičkového vystoupení pěvců i muzikantů.