"S pádem komunismu přijdou východní země o absolutní státní dohled, avšak osvobozené země ovládnou arogantní boháči, kteří budou nade všemi zákony," řekl kdysi expert Světové banky Joel S. Hellman.
Přirozeným zájmem východoevropských miliardářů se mezitím staly stabilní politické poměry, pokud možno stejně kultivované jako v zemích západní Evropy, kde nejraději investují. Pokud jde o velikost majetku, západním kolegům se už vyrovnali. Víc miliardových majetků než Česko eviduje ze srovnatelně velkých států jenom Švédsko, Dánsko, Rakousko a Švýcarsko. Rozdíl proti ČR je v tom, že současní miliardáři v těchto západních zemích nezbohatli zprivatizováním státu, většinou se k majetku dostali jako dědici, zpravidla jako až čtvrtá generace zakladatelské rodiny.
I po smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera jsou mezi desítkou nejbohatších lidí východní Evropy čtyři čeští miliardáři. Profesor Hellman tvrdí, že dominantní hospodářská pozice postkomunistických boháčů, tzv. oligarchů, a jejich úzké vztahy ke státní exekutivě pokřivují v mnoha oborech volný trh. Fakticky tím způsobují ekonomické zaostávání svých zemí.
Rakouský politik Heinz-Christian Strache před 4 lety přiznal, co se v zavedených demokraciích na rozdíl od Česka nesmí, případně o čem se nesmí mluvit. Je to propojení politiky, ekonomiky a médií. Proto druhý den po zveřejnění nahrávky skončil ve vládě a vůbec v politice .
Bohatí Češi opět letos staví voliče před neřešitelný úkol: Přiblížit ČR západním demokraciím a přitom se nenechat nikoho dotknout majetku a pokračujících příjmů polistopadových zbohatlíků. (jb)
Žádné komentáře:
Okomentovat