Pro Evropu jsou důležité atlantské mořské proudy, především Golfský proud, který však nyní ztrácí sílu. Příčinou je tání ledovců, které způsobuje rozdílnou teplotu vody v různých oblastech oceánu. Atlantik ztrácí stabilitu, střídavé teploty vody, ovlivňují vypařování a proudění vzduchu, které pociťuje ve formě větrů, bouřek a vodních srážek i Česká republika.
Golfský proud je obrovský pruh v oceánu, který po povrchu transportuje slanou teplou vodu od rovníku na sever a přitom studenou sladkou vodu z arktických ledovců vytlačuje zpět k rovníku. Normálně Golfským proudem protéká 20 milionů krychlových metrů za vteřinu, to je stokrát víc vody, než je vody v povodí řeky Amazonky.
Golfský proud velmi příznivě ovlivňuje především západní Evropu, kde jeho zásluhou je mírné klima bez výrazných výkyvů teplot po celý rok. Pokud by skutečně došlo ke kolapsu tohoto proudu, znamenalo by ohromné změny evropského klima. Podle vědců je současný Golský proud nejslabší za posledních 1000 let. Slábnutí Golfského proudu začalo už v minulém století.
Jedinou možností, jak zastavit slábnutí Golfského proudu je podle expertů zastavení nadměrného tání ledovců. To znamená snížit obsah CO2 v ovzduší. Každý gram CO2 má vliv na teplotu země. Je to úkol lidstva na několik nejbližších desetiletí.
Žádné komentáře:
Okomentovat