Během posledního dne summitu COP26 v Glasgow je vyvíjen nátlak na státy, aby zrychlily odchod od užívání uhlí a aby se vrátily k jednání o klimatické krizi hned příští rok. Konečná rezoluce byla během jednání zmírněna, požadavek na další setkání v ní zůstal.
Nejnovější verze konečné rezoluce, zveřejněná v pátek po 7. hodině ráno, žádá, aby země zrychlily "odchod od trvalého využívání uhlí pro výrobu energie a neefektivních dotací pro fosilní paliva".
Přidání výrazu "neefektivní" má pomoci chudým zemím, aby si zachovaly určité dotace pro fosilní paliva pro chudé lidi. Tato formulace však dává alibi i státům, které chtějí zachovat státní dotace pro fosilní paliva.
Klimatologičtí experti už více než dvacet let bojují proti státním dotacím pro fosilní paliva a žádají jejich zrušení, státy to ignorují.
Požadavek, že státy musejí revidovat své dosavadní, neúčinné plány, odráží zoufalství mnoha stran, včetně nejzranitelnějších zemí v třetím světě.
I když bude zřejmě jednání v Glasgow prodlouženo až do konce víkendu, neexistuje šance, že by státy zpevnily své nedostatečné přísliby.
- Spojené státy odmítly přislíbit, že ukončí těžbu uhlí, a odmítly poskytnout chudým zemím odškodné za zničení klimatu.
- Australský premiér Scott Morrison byl obviněn, že na summitu COP26 v Glasgow lhal ohledně elektrických vozidel, dohodě o ponorkách a o chaosu při očkování proti covidu. Francouzský prezident Emmanuel Macron ho obvinil, že lže.
- Generální tajemník OSN António Guterres kritizoval chabé výsledky summito COP26 a požadoval zrušení dotací pro fosilní průmysl.
- Prezident summito COP26 Alok Sharma kritizoval návrh konečné rezoluce summitu COP26 jako nedostatečný.
- 20 procent Britů si myslí, že politikové budou efektivně jednat proti klimatické krizi.
- Přísliby oznámené v Glasgow ohledně omezení emisí metanu, užívání uhlí, ohledně dopravy a ničení lesů, jsou do určité míry pozitivní, svět však přesto dál směřuje ke klimatické katastrofě.
- Nejproblematičtějšími zeměmi na summitu COP26 jsou Austrálie, Saúdská Arábie a Rusko. Jediné, co prý Austrálie přivezla na summit, bylo "dobré kafe".
- Skotská premiérka Nicola Sturgeonová je kritizována, že se navzdory rétorice Skotsko nepřipojilo k nové alianci, která chce zlikvidovat fosilní paliva. Británie se k ní také nepřipojila.
Žádné komentáře:
Okomentovat