Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 23. listopadu 2021

Jít tvrdou rakouskou cestou, nebo bloudit v bažinách?

 Je to poměrně jednoduché: asi nikdo se soudnou myslí nebude rozporovat skutečnost, že se nacházíme v krizi veřejného zdraví a že je potřeba udělat vše pro to, abychom dokázali patogen zkrotit. Různé příklady ze zahraničí jednoznačně dokládají, že vysoká proočkovanost té které populace a dodržování nezbytných protiepidemických opatření zaručují takřka bezproblémový chod společnosti; žádné odkládané operace, vyčerpaní zdravotníci ani nákladné lockdowny. A zavilých antivax kibiců se ptáme: jakou alternativou vlastně disponujete?  Toužíte po nemocných a mrtvých lidech?

Se spoustou antivaxerů se nedá vést diskuse; v jejich degenerovaných pamětích zůstaly jen informace o nefunkčnosti, ba škodlivosti vakcín. Nechtějí nic od chamtivého farmaceutického průmyslu, který je podle vůdců protiočkovací revoluce centrem globálního spiknutí elit.

Jenže tito odpírači se až dosud víceméně jen vezli. A pokud jejich iracionální postoj sabotuje účinnou protiepidemickou strategii, musejí nést následky. Buďto se budou povinně očkovat nebo budou pravidelně podstupovat PCR testování za své. S obdobným návrhem nedávno ve Spojených státech přišel prezident Joe Biden: soukromé firmy s více než stovkou zaměstnanců budou po svých zaměstnancích vyžadovat očkování nebo pravidelné testování. 

Dalším a méně kontroverzním protiepidemickým opatřením je masivní testování. Proč kupříkladu neprovést celostátní testování, čímž by se zjistilo, do jaké míry je české populace zamořena a kde jsou největší ohniska infekce? Tato metoda je relativně laciná a na rozdíl do očkování není tak velkou součástí českých kulturních válek. Ona základní protiepidemická zbraň v podobě spolehlivého testování, trasování, karantén, o níž jsme jako o nezbytném a efektivním opatření na BL psali už loni zkraje jara, může fungovat při mnohem nižších číslech nakažených. Jižní Korea je v tomto ohledu nesmírně inspirativním příkladem.

V zemích, kde existuje vysoká nedůvěra v očkování, obecně panuje nedůvěra ve veřejné instituce; ve vládu, sdělovací prostředky, vědecké bádání. Nedůvěra ve vědu, společně s cynizmem, sobectvím a nenávisti k lidem, kteří něčím vynikli, něco v lidské společnosti znamenají a za mnohé důležité věcí zodpovídají je typickým projevem východoevropské lůzy. 

 Bohužel nakažlivé nemoci neznají státní hranice ani nedbají na programy politických stran. Přitom evropský kontinent je nyní na prahu další možné vražedné vlny, která o život může připravit statisíce lidí. Toxická směs neoliberálního doktrinářství a svérázného budování postkomunistického kapitalismu ve východní Evropě obnažuje nihilismus nezanedbatelné části společnosti, což by vyžadovalo důkladnější léčbu politiků, novinářů a velkoměstských nemakančenků.

A česká vláda – jak ta odcházející, tak ta nastupující – jako tradičně k pandemii zase přistupuje neohrabaně a přichází se zpozdilými koncepcemi. Čím později se Locdown zavede, tím bude dražší. Není před volbami, takže rázné, byť nepopulární opatření by nyní rozhodně přišlo více vhod než doufat, že 4. vlna pandemie sama dostane rozum a sama se uklidní. Neexistuje politická vůle.



Žádné komentáře:

Okomentovat