Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 27. března 2022

Jak moskevská Pravda reaguje na Fialu


Český premiér oznámil zmrazení majetku Rusů za miliony eur


Český premiér Petr Fiala oznámil zmrazení majetku ruských podnikatelů za miliony eur.

Připomněl, že Praha hraje jednu z předních rolí v Evropě, pokud jde o sankce proti Rusku.

"Zmrazili jsme majetek ruských oligarchů za stovky milionů korun a budeme v tom pokračovat," řekl premiér v České televizi.

Již dříve polská vláda oznámila, že hodlá zabavit ruský majetek a majetek, a Španělsko a Itálie oznámily zatčení jachet ruských oligarchů.

Tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov zase označil konfiskaci majetku ruských občanů na Západě za kolaps posvátnosti soukromého podnikání. 



Премьер Чехии заявил о заморозке имущества россиян на миллионы евро

Премьер-министр Чехии Петр Фиала заявил о заморозке имущества российских бизнесменов на миллионы евро.

Он напомнил, что Прага играет одну из ведущих ролей в Европе по санкциям в отношении России.

«Мы заморозили имущество российских олигархов на сотни миллионов крон и продолжим это делать», — сказал премьер, выступая на Чешском телевидении.

Ранее правительство Польши сообщило, что намерено провести конфискацию российского имущества и активов, а об аресте яхт российских олигархов заявляли Испания и Италия.

В свою очередь пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков назвал конфискацию имущества граждан РФ на Западе крахом святости частного бизнеса. 

Česká ovce šumavská má zachránit rakouský přírodní park

Při pátečním jednání majitelů pozemku v dolnorakouském přírodním parku Blockheide Gmünd-Eibenstein byli představeni chovatelé ovcí Nataša a Martin Zaunerovi, kteří nabídli své stádo Českých šumavských obcí, za jehož pomoci by měl park být přibližně vrácen do stavu, který měl v době svého vyhlášení v roce 1960, kdy byl vyhlášen chráněnou rezervací.

Česká ovce šumavská


Před vyhlášení chráněné rezervace se jednalo o území zemědělsky obhospodařované, mezi skálami a vřesovišti byla kamenitá políčka a louky, ale žádné stromy. V současnosti je park zarostlý nežádoucími stromy, keř a plevely, jedná se prakticky o les, takže kamenné přírodní útvary jsou před návštěvníky skryty..

Záměrem ochránců přírody je uvedení parku do původní podoby, tedy vykácet stromy a nežádoucí plevele vypásat stádem ovcí. Záměry obnovitelů původního parků však narážejí na omezenost rakouských městských návštěvníků, jejichž inteligence se od českých moc neodlišuje. "Park bez stromů není park," říká rakouský měšťák, kterého nezajímá, že park byl vyhlášen jako vřesoviště, nikoli jako les. Rovněž přítomnost ovcí nejde městským inteligentům pod nos.

Česká ovce šumavská byla vyšlechtěna v oblasti Sušice a Kašperských hor k životu v drsných podmínkách Šumavy. Chovala se sice kvůli produkci mléka a vlny, ale její předností je velmi kvalitní maso. S produkcí masa získaného na pastvinách Bockheide také počítá chovatel Martin Zauner.

 

pátek 25. března 2022

Rakousko odmítá sankce EU proti Rusku

"Kdo nepotřebuje ruský plyn, může vyhlašovat sankce, ale Rakousko je na ruském plynu závislé, takže se sankcemi nesouhlasí," řekl novinářům včera večer rakouský kancléř Nehammer. "Mým přednostním úkolem je zajistit Rakousku energetickou bezpečnost, takže protiruské emoce musí jít stranou."


Hostem summitu EU 27 byl americký prezident Biden, který doporučuje přitvrdit protiruská opatření. Naprostý souhlas vyjádřily pobaltské země, naopak Německo a Rakousko jsou kategoricky proti sankcím. Tím jen potěšily Putina, který zřejmě při zahájení tažení na Ukrajinu s takovým rozporem v EU počítal.

EU dnes ráno obvinila Rusko ze spáchání válečných zločinů na Ukrajině. Ruská armáda útočí na civilní obyvatelstvo, odstřeluje nemocnice a školy.  Válečnými zločiny je podle mezinárodního práva zabíjení civilního obyvatelstva, způsobování hladu,, maření humanitárních pomocí a použití chemických a jaderných zbraní. Dosavadní ruské zločiny jsou porušením mezinárodního práva o kterých by měl jednat Mezinárodní trestní soud. 

Na čem se státy EU shodly, je pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. V minulosti byla azylová politika předmětem mnoha sporů, tentokrát státy EU vyzvaly Evropskou komisi, aby rychle vypracovala způsob finanční podpory státům, které uprchlíky přijímají. Podle agentury pro uprchlíky OSN opustilo Ukrajinu už 3,7 milionu lidí. Z toho Polsko přijalo 2 miliony lidí, Česká republika 280.000 lidí.

Státy EU rozhodly o zřízení fondu solidarity, který bude finančně  Ukrajinu podporovat. "Vzhledem k ohromným škodám a ztrátám, které způsobila na Ukrajině ruská agrese, se EU rozhodla pomáhat ukrajinské vládě v současnosti i v budoucnosti, až válečné akce skončí." Fond by měl zajišťovat rekonstrukci ukrajinské ekonomiky tak, aby se Ukrajina stala západní zemí. 

Výroba potravin v EU dostává přednost před zelenou trávou

 Přestože státy Evropské unie momentálně nejsou ohroženy nedostatkem potravin, stává se problémem jejich cenová dostupnost. Zajistit potraviny nejen pro obyvatelstvo EU, ale i pro obyvatelstvo v dalších zemích dostala za úkol Evropské komise. Evropská unie by se měla stát předním výrobcem a vývozcem potravin, a tím  přispět ke globální bezpečnosti.

Ukrajinská válka bude mít ničivé důsledky v chudých zemích Asie a Afriky. Po jednom měsíci války už se projevuje značný pokles vývozu potravinářské pšenice z Ukrajiny i Ruska. Obě země se podílejí na světové výrobě pšenice 34 procenty, Na pšenici z východní Evropy jsou závislé státy: Jemen, Bangladéš, Pákistán, Súdán a Nigérie. Organizace OSN pro zemědělství a výživu (FAO) se sídlem v Římě odhaduje, že ukrajinska válka bude mít na svědomí hladovění 8 až 13 milionů lidí v Asii, na Středním Východě a v Africe. V důsledku stoupajících cen potravin analytici předpovídají vypuknutí nepokojů, mpžná dalších válek,v arabských zemích.

Jestliže v současnosti není EU ohrožena potravinovou krizí, neznamená to, že nemůže brzy dojít prudké změně. Evropské zemědělství je totiž velkým dovozcem bílkovinných krmiv, hnojiv a paliv, takže zvýšení nákladů na dovoz těchto produktů se projeví v ceně potravin. EK tedy uvolnila 500 milionů eur na podporu zemědělců a potravinářů, kteří nyní jsou nejvíc ukrajinskou válkou postiženi. Jednotlivé členské státy musí svým zemědělcům poskytnout takové podpory, aby nedošlo k vážnému narušení trhu. 

Zálohy na přímé platby dostanou zemědělci už od 16. října. Významná má být podpora výroby vepřového masa. Výjimečně se upouští od povinně ladem ležící půdy a povoluje se na ní produkce potravin a krmiv, přičemž ekologické platby pro zemědělce zůstávají zachovány. Na dovoz krmiv jsou uvolněna mnohá opatření, aby byla umožněna flexibilita.

O využití zelených ploch v EU nedošlo k dohodě, převládá názor, že místo výroby krmiv by se měly vyrábět potraviny, což by prospělo chudším zemím.  Podle rakouské ministryně zemědělství Elisabeth Köstingerové je v EU asi 4 miliony hektarů ladem ležící půdy. Proto by se v EU měla přijmout opatření k jejímu využití pro výrobu potravin. 

středa 23. března 2022

Znehodnocení peněz v domácích trezorech i v punčochách

Po 1. červenci 2022  přestanou v České republice platit některé bankovky v nominální hodnotě 100 až 2 000 Kč. Pozor! To není předčasný Apríl.

Bankovky, které se ČNB snaží stáhnout z trhu, jsou nejsnadněji poznatelné podle stříbrného proužku. Zatímco u „starých“ vzorů je úzký proužek, který nemění barvu, u novějších je proužek širší a barva se mění z hnědofialové na zelenou. Dalším bodem, podle kterého můžete identifikovat neplatné bankovky, je rok čitelný z lícní strany.

V případě, že bankovka nebude mít letopočet uvedený níže, bude neplatná:

• 100 Kč: 2018

• 200 Kč: 2018

• 500 Kč: 2009

• 1 000 Kč: 2008

• 2 000 Kč: 2007

• 5 000 Kč: 1999 a 2009

Pokud 1. července 2022 najdete v peněžence neplatnou bankovku, nemusíte ji vyhazovat. Za platnou vám ji vymění na všech zastoupeních ČNB 

 

Strana Zelených nabádá Němce, aby méně žrali, a tím porazili Putina

Před potravinovou krizí varuje nejen generální tajemník OSN Antonio Guterres, ale i spousta dalších lidí v celém světě.

 Přes vzrůstající cenu potravin němečtí Zelení trvají na omezení zemědělské výroby v Německu, na zatravněných plochách a nepoužívání hnojiv a pesticidů. Odmítají tedy vše, co v uplynulých 200 letech vedlo k zvýšení výroby potravin a odstranění hladu. Nezajímá je, že zvířatům k výrobě dostatku mléka, masa, vajec nestačí zelené plochy, že potřebují doplněk stravy v podobě dostatku obilovin, luskovin a olejnin.

Byli to v nedávné minulosti právě němečtí Zelení, kdo zablokoval výdaje na modernizaci výzbroje a na prodej zbraní Ukrajině, naopak prosadili nákup ruského zemního plynu, který se získává frakováním, což je metoda, která ničí životní prostředí a je v Německu a dalších zemích EU zakázaná. Ukazuje se, že politika Zelených je šílená: "Ať vyrábějí potraviny a ničí si životní prostředí jiní, Německo všechno může dovážet," 

Němci mají nyní možnost přemýšlet o výzvě spolkového ministra hospodářství a zapřisáhlého vegetariána Cem Özdemira (Zelení), jenž tvrdí, že nejlepší cestou jak zastavit válku na Ukrajině je hladovění německého obyvatelstva.

úterý 22. března 2022

Kráva zabila sedláka

 O tom, že zemědělství je těžké a nebezpečné povolání potvrzuje zpráva z Bavorska, kde v obci Utting kráva náhle napadla sedláka, a tak ho zranila, že na místě zemřel.

K neštěstí došlo v neděli, když sedlák chtěl ošetřit čerstvě narozené tele. Kráva ze stáda chovaného bez produkce mléka náhle 63-letého muže napadla, povalila a utloukla. Pomoc přišla pozdě, když přijeli záchranáři byl muž už mrtev, oživování bylo bezvýsledné. Protože stáj byla pod kamerovým dohledem, policie snadno zjistila, že nedošlo k porušení žádných předpisů a nikdo za smrt sedláka není odpovědný.

pondělí 21. března 2022

Agrozet má nového majitele

 Jeden z nejznámějších tuzemských prodejců a servisů zemědělské techniky AGROZET České Budějovice mění majitele. Majoritní podíl v něm získala společnost Agrogreen ze skupiny GES GROUP podnikatele Ivana Zacha. 

Firma AGROZET, letos slaví 60. výročí svého založení.  Dodavatel zemědělských strojů a náhradních dílů je v podstatě starší, byl jako nástroj kolektivizace vytvořen spojením znárodněných soukromých výrobců zemědělských strojů a strojírenského obchodu a nazván Agrotechna. V roce 1962 došlo při reorganizaci Agrotechny ke změně názvu na státní podnik Agrozet, jenž měl měl závody ve všech krajích. Při privatizaci v roce 1992 se státní podnik Agrozet rozpadl, pod jménem Agrozet vznikla a.s. v Českých Budějovicích. . 

  Do Zachovy skupiny GES Group pak patří důležité podniky jako je ZVVZ GROUP či KOH-I-NOOR Mladá Vožice, ale třeba také mediální skupina TV Prima. Skupinu Agrogreen tvoří také několik zemědělských podniků, které obhospodařují přibližně 7000 hektarů zemědělské půdy, z toho část v režimu ekologického zemědělství. V rámci živočišné výroby se specializuje na chov skotu (1300 kusů) a produkci mléka (ročně činí 2,4 mil. litrů). Součástí skupiny jsou také dvě bioplynové stanice o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 1660 kW.

"Těší nás, že se stáváme součástí tradičního českého holdingu, který již roky úspěšně působí v řadě oborů, včetně zemědělství,“ dodává Zdeněk Kukačka, generální ředitel společnosti AGROZET České Budějovice, a.s, který bude nadále pokračovat v této pozici. Zdeněk Kukačka společně s Janem Beerem, obchodním ředitelem společnosti, zůstávají minoritními akcionáři podniku. Nyní je Agrozet mimo jiné důležitým distributorem značek jako John Deere, Zetor, Fliegl či Pöttinger. Celkem provozuje čtrnáct středisek a disponuje dalšími třiceti prodejními místy po celé České republice.


sobota 19. března 2022

Polsko přijalo už 2 miliony uprchlíků z Ukrajiny

 Od počátku ruské invaze na Ukrajinu opustilo zemi 3,27 milionu uprchlíků, oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Společně s Ukrajinci uprcho i 162.000 státních příslušníků třetích zemí, kteří na Ukrajině žili.

 Nejvíce Ukrajinců přijalo Polsko, které zaregistrovalo příchod 2 milionů lválečných uprchlíků. Většinou se jedná o ženy s dětmi. Oznámila to polská pohraniční stráž. Miliony rodin hladovějí nebo jim hrozí hlad, protože dodávky potravin již nefungují, uvedl dnes UNHCR.

Od začátku ruské útočné války na Ukrajině 24. února bylo podle OSN zabito nejméně 816 civilistů. Přesná čísla ze sporných oblastí, například z přístavního města Mariupol, chybí. V pátek se opět tvrdě bojovalo. Ukrajinská strana hovořila o zhruba 13 000 lidech v celé zemi, kterým se v pátek podařilo uprchnout.

  Vypjatá situace je na západě Ukrajiny, kde příchod lidí z východu úřady zvládají jen velmi obtížně. Starosta Lvova Andrej Sadovyj se  obrátil s naléhavou žádostí o pomoc k ostatním státům, žádá především o finanční podporu na nákup léků, potravin, mobilních ubytovacích a hygienických zařízení.

pátek 18. března 2022

Pomoc francouzským zemědělcům postiženým ukrajinskou válkou

 Z jednání francouzské vlády vyšlo oznámení, že kvůli zmírnění následků ukrajinské války na francouzské zemědělce, dojde ve Francii k změnám v daňových úlevách a ve vyplácení dotací. Celkem bylo vyčleněno 25 miliard eur.

Francouzský ministr zemědělství Denormandie ve středu upřesnil způsob pomoci zemědělcům. Během týdne by měly být definovány energeticky náročné oblasti a měla by začít jednání mezi zemědělstvím a potravinářským průmyslem, Navíc chce francouzská vláda zemědělcům pomoci při nákupu hnojiv. Denormandie uvedl, že připravený dohled na skladování dusíkatých hnojiv bude odložen. Přednost však trvale mají statková hnojiva a zelené hnojení, což má být základ "dusíkové suverenity,"

Se zvláštními dotacemi můžou podle Denormandiea počítat zelináři, drůbežáři, cukrovary, mlékárny a další energeticky náročná zemědělská a potravinářská odvětví. Do dvou měsíců má být vyplaceno 400 milionů eur, Dalších 60 milionů eur půjde na sociální zabezpečení zemědělců.

Francouzský svaz zemědělců (FNSEA) tuto pomoc přivítal, lituje však toho, že vláda zemědělcům přímo nepřispěje na nákup pohonných hmot, jejichž vysoká cena je pro zemědělce největším problémem. Na počátku jarních prací žijí zemědělci v nejistotě, nevědí, zda v nových podmínkách jim na založení úrody budou stačit finance.

středa 16. března 2022

Putin chce Ukrajině nadiktovat rakouskou neutralitu

Záměr Ukrajinských politiků vstoupit do NATO byl údajně jedním z hlavních důvodů toho, že Rusko sousední zemi přepadlo. Kreml považuje NATO za největší hrozbu. Proto dává Ukrajině návrh, aby vyhlásila takovou neutralitu, jakou má Rakousko nebo Švédsko.

Neutralita obou zmíněných zemí není úplně jasná, byť mají neutralitu zakotvenou v ústavách, protože se zúčastňují některých cvičení NATO a vysílají jednotky do mírových misí. Navíc s ohledem na ukrajinskou válku vypukly především v Rakousku diskuse o vstupu země do NATO, neboť v případě napadení by při neutralitě nemohly ostatní státy přijít na pomoc, což je nejlépe vidět na Ukrajině.

Rakouské ministerstvo zahraničí vydalo k diskusi o vstupu Rakouska do NATO následující zprávu: "Z vojenského hlediska je Rakousko neutrálním státem, není však neutrálním státem politicky, protože respektujeme mezinárodní práva. V žádném případě nejsme neutrální, když jde o násilné porušení suverenity a celistvosti jakéhokoli státu. V tomto Rakousko zaujímá pevný postoj."

Po tomto prohlášení se na adresu Rakouska ozvala z Moskvy ostrá kritika, na kterou regoval rakouský kancléř Karl Nehammer (ÖVP): " Rakousko bylo netrální, je a bude."

 

Horní Rakousy v neděli budou volit farní rady

V Rakousku nejsou v obcích jen volené obecní rady, ale také rady farní volené u jednotlivých římsko-katolických farností. V Horních Rakousích je  486 farností a volby do jejich rad proběhnou 20. března 2022. 

Očekává se, že voleb se zúčastní 730 000 katolíků z 915 000 všech lidí v Horních Rakousích pokřtěných. Volit mohou pokřtění katolíci ve věku nad 16 let, ale mohou volit i v jiné farnosti, než ve které bydlí.

Činnost ve farních radách je dobrovolná, ve 39 děkanstvích bude v radách okolo 9 000 lidí. Tito lidé rozhodují, jakým způsobem se farnosti vyvíjejí, o opravách a vybavení kostelů, farních budov a jiných farních staveb. Na farních radách záleží, jak se lidé v církvi cítí, rady podporují především rodiny s dětmi, které v kostelech a na farách mají být spokojené. 


pondělí 14. března 2022

Fialova vláda dlouze a nesouvisle diskutuje. Co víc si občan může přát..

 Způsob vládnutí pana premiéra Fialy nedělá dobrý dojem, připomíná schůze katedry pod Fialovým vedením. Na řešení aktuálních problémů by býval stačil jen zlomek času. Čas se však promarnil nekonkrétními debatami nikam nevedoucími.


Snad právě proto, že pan Fiala pochází z prostředí akademického, kde hodina - žádný problém a jiný problém se dá vždy odložit na „pak“,tak potom vypadají výsledky současné vlády. Jak by mnohem efektivněji jednala vláda předchozí. Už proto, že její protagonisté byli z výroby a praktického provozu. Tam by si nemohli dovolit spoustu času strávit neplodným akademickým plkáním.

A právě na ty výsledky občané naší republiky marně čekají. Dostává se nám jen slov a nekonkrétních slibů. Když se pak přece jen někteří politici v debatách domáhají, aby se hovořilo o tom co lidi stále víc a víc pálí, ministři problémy bagatelizují a hovor se rychle převádí na jiné pole. Sledování diskusních pořadů se stává zbytečným.

Některé záležitosti vláda však vyřešila rychle ve stylu ODS, ukázala  svou moc tam, kde jde o životy lidí nemocných a bezmocných. Vyslyšela závistivé  volání některých podnikatelů a rychle odstranila dopravní slevy pro důchodce. Rozpočet je zachráněn! Vyslyšela volání putikářů a zrušila nošení respirátorů, i když počty nakažených a mrtvých neklesají. Hospody jsou zachráněny. 

Česká vláda nejen diskutuje, ale také hraje divadlo. Předvedla bravurní a málo vídanou komedii na téma pomáháme občanům s dostupnějšími palivy a energiemi. Premiér Petr Fiala a jeho nejbližší spolupracovník a ministr financí Zbyněk Stanjura se zřejmě rozhodli, že občané České republiky v těchto složitých dnech potřebují rozveselit, a tak ve středu odpoledne po jednání vlády oznámili, že některým podnikatelům odpouští silniční daň. 

Občanovi ČR nezbývá, než se závistí se dívat za hranice, do zemí, které opravdu vládnou pro své občany. Nestačí ukazovat na to, co se pro nízkopříjmové skupiny lidí dělá  na  Slovensku nebo v Německu, sociální překvapení číhá i za mořem, kde dolar už dávno nepatří jen těm nejbohatším lidem. Bohužel žijeme v českých poměrech, kde o výsledku voleb a vládě pravidelně rozhodují velkoměstští zbohatlíci, kteří mají hlavní zájem o plnění svých bankovních účtů, nikoli o prosperitu státu a všech  jeho občanů.

neděle 13. března 2022

Rozzuřená fotbalová Praha

Od první minuty včerejšího fotbalového utkání Viktorie Plzeň-Teplice bylo jasné, že televizní komentátor pro domácí tým nemá ani málo sympatií. Naopak teplický antifotbal byl účelově, i když jinak novináře nezajímá, vyzdvihován do oblak. 

Pražská Slávie prý musí vyhrát ligu jakýmkoli způsobem, jinak přijde o velké peníze. Překážkou je stále Viktorie Plzeň, která je už více než jedno desetiletí zlým snem každého Pražáka.  

Přesné instrukce z Prahy měl zřejmě i nešťastný rozhodčí Radina, který sice přehlížel teplické fauly, ale v rozhodujících okamžicích se snažil být objektivní. Podle dnešních titulků sportovních zpráv Praha volá po stětí jeho hlavy, neboť si neuznáním teplické branky z ofsajdu nepřipravil Viktorku o 2 body. Při čtení článků o průběhu utkání v Plzni musí si objektivní čtenář položit otázku, jestli se nedíval na jiné utkání, než o jakém píší pražští "nestranní" sportovní novináři. Neúplatné pražské pisálky neuspokojilo ani problematické vyloučení plzeňského obránce Havla.

 Viktorie si s přesilovkou Teplic poradila a udržela výhru 1:0.

pátek 11. března 2022

Láska k Putinovi prochází žaludkem

 Na včerejším zasedání ruské vlády kladl prezident Putin velký důraz na podporu ruského zemědělství a výrobu potravin, jejichž zdražování v důsledku války by ruská vláda měla zabránit.



Putin uvedl, že v letošním roce očekává Rusko velmi dobrou úrodu, kterou bude zajištěno dostatek potravin pro ruské obyvatelstvo i uskutečněn export podle smluv se zeměmi, které proti Rusku neuplatňují sankce. 

Základem pro následující období je výroba dostatečného množství hnojiv, aby nedošlo k poklesu zemědělské produkce, a nedošlo k zvýšení cen potravin. Zajistit dostatek hnojiv pro všechny zemědělce musí být hlavním úkolem vlády při zajištění normálního života ruského obyvatelstva.

neděle 6. března 2022

EU musí přijmout miliony uprchlíků

 "Evropská unie musí být připravena na přijmutí několika milionů uprchlíků z Ukrajiny," řekla včera v Madridu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Podle odhadů Ukrajinu už opustilo 1,2 milionu lidí. Toto číslo se v nejbližších dnech zřejmě z několikanásobní protože fronta se blíží k dalším ukrajinským městům.

"Uprchlíky před brutální Putinovou agresivitou jsou převážně nevinné ženy s dětmi, které potřebují okamžitou pomoc," řekla Ursula von der Leyen. "Všechny státy EU se zavázaly poskytnou uprchlíkům přístřeší nejméně na jeden rok. Uprchlíci musí mít zajištěn přístup ke zdravotní péči, vzdělání a na pracovní trh."

Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil, že Španělsko je ochotno přijmout uprchlíky, jako je vždy přijímalo v minulosti, když někde ve světě došlo k humanitární krizi. 

Von der Leyen také řekla, že EU už nemůže být ani částečně závislá na ruské ropě, plynu a uhlí. V první řadě EK musí zabránit tomu, aby v důsledku protiruských sankcí nebyly domácnosti zemí EU postiženy vysokými účty za energie. O tomto problému se bude jednat příští týden na summitu EU ve Versailles.

čtvrtek 3. března 2022

Ukrajinská válka zahnala agrární politiku EU na rozcestí

 Svět se mění bez ohledu na to, co si přeje většina mírumilovných lidí. Evropa má na krku dobyvačnou válku, tedy něco, co nejméně 30 let běžného obyvatele Evropy ani nenapadlo. Evropská unie byla doposud zaměstnána zlepšováním blahobytu. Koho by před 5 lety napadlo, že svět postihne epidemie podobná středověkému moru? Odborníci i laici byli přesvědčení, že věda už zvládla všechny problémy planety Země, že nastává doba zkoumání problémů vesmírných. Objevil se nezkrotný koronavirus a jsou v háji vzdělanci i laici, nemoc a umírání  stále nelze zastavit.

Nikdo v západní Evropě nevěřil, že může vypuknout válka takového rozsahu jako je v současnosti na Ukrajině. Nikdo nevěvěří tomu, že může do západní Evropy přijít hladomor. Svět se nemění podle skrytých myšlenek a přání. Koho před týdnem napadlo, že bude kupovat benzin za 40 korun, což je asi nejvyšší cena od 2. světové války. Je více než pravděpodobné, že podobné cennové skoky postihnou i potraviny. Nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky, ale některé zákonnitosti se tvrdohlavě opakují. Společnost se jako horolezec šplhá na vrchol, náhle stačí malá chybička a následuje pád. 

V letech 1911 až 1913 se západní a střední Evropa chlubila vrcholným pokrokem a blahobytem, objevovaly se názory, že svět je na vrcholu lidského snažení, že všechno už bylo vynalezeno, větší životní úrovně už nelze dosáhnout. Pýcha předchází pád. Vypukla  1. světová válka a lidé poznávali krutou realitu, to jak jsou bezmocní proti chodu světa. Během půlroku začaly potraviny chybět. Podobné to bylo i před 2. světovou válkou, kdy šíleného Hitlera a jeho křik okolní svět nebral vážně. V Československu sice vypukl chvilkový rámus po záboru pohraničí, ale okupace v březnu 1939 už byla přijímaná jako samozřejmá součást vývoje Střední Evropy, protože pořád byl dostatek potravin i dalšího zboží. Zlom nastal po napadení Polska německou a sovětskou armádou. Najednou byly i v Protektorátu potraviny na omezený příděl, na potravinové lístky.

V obou světových válkách hrálo velkou roli velké Rusko, které zásluhou válek se mohlo zmocnit nových území, nebo alespoň získat politický a vojenský dohled nad některými zeměmi. 

Všechny země EU předpokládají, že válka změní roli zemědělství, že stoupne jeho prestiž. Objevují se názory "Chytré horákyně", že výrobu potravin lze zvýšit i při zachování plánů na ozelenění Evropy. Zřejmě dojde k omezení vývozu zemědělské produkce z Ruska, což vyvolá v západní Evropě nárůst cen potravin. Jak sankce na dovoz potravin ovlivní život v Rusku nelze odhadnout, neboť Rusko je v potravinách dosti soběstačné, i když nelze mluvit o celém Rusku. Vždy tam byly a budou propastné rozdíly mezi regiony. Navíc je možné předpokládat, že země EU na ruském potravinovém trhu budou nahrazeny jinými zeměmi s velkým zemědělstvím, například Čínou a Brazílií, které Putina podporují.

Agrární politika EU bude podrobena zkoušce, buď neustoupit z plánů na ozelenění a vystavit se nebezpečí nedostatku potravin, nebo mít dostatek chleba, ale dýchat špatný vzduch.