Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pátek 25. března 2022

Výroba potravin v EU dostává přednost před zelenou trávou

 Přestože státy Evropské unie momentálně nejsou ohroženy nedostatkem potravin, stává se problémem jejich cenová dostupnost. Zajistit potraviny nejen pro obyvatelstvo EU, ale i pro obyvatelstvo v dalších zemích dostala za úkol Evropské komise. Evropská unie by se měla stát předním výrobcem a vývozcem potravin, a tím  přispět ke globální bezpečnosti.

Ukrajinská válka bude mít ničivé důsledky v chudých zemích Asie a Afriky. Po jednom měsíci války už se projevuje značný pokles vývozu potravinářské pšenice z Ukrajiny i Ruska. Obě země se podílejí na světové výrobě pšenice 34 procenty, Na pšenici z východní Evropy jsou závislé státy: Jemen, Bangladéš, Pákistán, Súdán a Nigérie. Organizace OSN pro zemědělství a výživu (FAO) se sídlem v Římě odhaduje, že ukrajinska válka bude mít na svědomí hladovění 8 až 13 milionů lidí v Asii, na Středním Východě a v Africe. V důsledku stoupajících cen potravin analytici předpovídají vypuknutí nepokojů, mpžná dalších válek,v arabských zemích.

Jestliže v současnosti není EU ohrožena potravinovou krizí, neznamená to, že nemůže brzy dojít prudké změně. Evropské zemědělství je totiž velkým dovozcem bílkovinných krmiv, hnojiv a paliv, takže zvýšení nákladů na dovoz těchto produktů se projeví v ceně potravin. EK tedy uvolnila 500 milionů eur na podporu zemědělců a potravinářů, kteří nyní jsou nejvíc ukrajinskou válkou postiženi. Jednotlivé členské státy musí svým zemědělcům poskytnout takové podpory, aby nedošlo k vážnému narušení trhu. 

Zálohy na přímé platby dostanou zemědělci už od 16. října. Významná má být podpora výroby vepřového masa. Výjimečně se upouští od povinně ladem ležící půdy a povoluje se na ní produkce potravin a krmiv, přičemž ekologické platby pro zemědělce zůstávají zachovány. Na dovoz krmiv jsou uvolněna mnohá opatření, aby byla umožněna flexibilita.

O využití zelených ploch v EU nedošlo k dohodě, převládá názor, že místo výroby krmiv by se měly vyrábět potraviny, což by prospělo chudším zemím.  Podle rakouské ministryně zemědělství Elisabeth Köstingerové je v EU asi 4 miliony hektarů ladem ležící půdy. Proto by se v EU měla přijmout opatření k jejímu využití pro výrobu potravin. 

Žádné komentáře:

Okomentovat