"Kdo nepotřebuje ruský plyn, může vyhlašovat sankce, ale Rakousko je na ruském plynu závislé, takže se sankcemi nesouhlasí," řekl novinářům včera večer rakouský kancléř Nehammer. "Mým přednostním úkolem je zajistit Rakousku energetickou bezpečnost, takže protiruské emoce musí jít stranou."
Hostem summitu EU 27 byl americký prezident Biden, který doporučuje přitvrdit protiruská opatření. Naprostý souhlas vyjádřily pobaltské země, naopak Německo a Rakousko jsou kategoricky proti sankcím. Tím jen potěšily Putina, který zřejmě při zahájení tažení na Ukrajinu s takovým rozporem v EU počítal.
EU dnes ráno obvinila Rusko ze spáchání válečných zločinů na Ukrajině. Ruská armáda útočí na civilní obyvatelstvo, odstřeluje nemocnice a školy. Válečnými zločiny je podle mezinárodního práva zabíjení civilního obyvatelstva, způsobování hladu,, maření humanitárních pomocí a použití chemických a jaderných zbraní. Dosavadní ruské zločiny jsou porušením mezinárodního práva o kterých by měl jednat Mezinárodní trestní soud.
Na čem se státy EU shodly, je pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. V minulosti byla azylová politika předmětem mnoha sporů, tentokrát státy EU vyzvaly Evropskou komisi, aby rychle vypracovala způsob finanční podpory státům, které uprchlíky přijímají. Podle agentury pro uprchlíky OSN opustilo Ukrajinu už 3,7 milionu lidí. Z toho Polsko přijalo 2 miliony lidí, Česká republika 280.000 lidí.
Státy EU rozhodly o zřízení fondu solidarity, který bude finančně Ukrajinu podporovat. "Vzhledem k ohromným škodám a ztrátám, které způsobila na Ukrajině ruská agrese, se EU rozhodla pomáhat ukrajinské vládě v současnosti i v budoucnosti, až válečné akce skončí." Fond by měl zajišťovat rekonstrukci ukrajinské ekonomiky tak, aby se Ukrajina stala západní zemí.
Žádné komentáře:
Okomentovat