V dubnu letošního roku doručili zástupci spolku Lipensko pro život na Jihočeský krajský úřad petici za záchranu jihočeského moře a okolní krajiny. Chtějí tak zastavit plánovanou výstavbu kolem Lipna. Jihočeští zastupitelé měli petici už dvakrát projednávat, nakonec bude ale do programu zařazena až v říjnu, a to prý z důvodu aktualizace zásad územního rozvoje. Podle autorů petice hrozí odkládáním miliardové škody.
Podle spolku Lipensko má plánovaná developerská výstavba na Lipně a v jeho okolí už nyní tragické dopady na krajinu, vodu i na místní obyvatelstvo. Situace je špatná. Obavy mají místní obyvatelé, ale i podnikatelé. Už nyní lipenské přemrštěné ceny odhánějí české občany. Argumenty developerů, že tam budou zajišťovat pracovní místa, jsou samozřejmě liché. Místní obyvatelstvo nemá šanci výdělku v místě už nyní. Lépe placená místa jsou obsazena lidmi z Prahy, zbytek cizinci.
Zástavba se podle odpůrců negativně podepisuje také na stavu vody. Voda na Lipně již v letošním v létě nebyla vhodná ke koupání. Přitom bylo prokázáno hydrobiologickými studiemi, že přibývající developerská zástavba má přímou souvislost se zhoršováním kvality vody.
Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) zřejmě vidí na konci developerského tunelu kopu peněz, a tak se ošívá a vykrucuje a jednání o petici odložil. „Na říjnovém zastupitelstvu to budeme probírat zejména z věcných důvodů. Budeme probírat desátou aktualizaci zásad územního rozvoje, jejich součástí je studie ochrany přírody, která se právě tohoto tématu dotýká. Chceme přijít i s návrhem studie odkanalizování té lokality tak, aby to bylo funkční,“ vysvětlil jazykem politickým.
Něktěří krajští zastupitelé trvají na projednání stížnosti spolku Lipensko. „To, co se tady dnes předkládá, je zásadní věcí. Lipensko pro lidi nic cennějšího než volnost pohybu v nádherné krajině nemá, a tomu by majitelé nových objektů určitě zabránili." Příkladem je spousta chatových oblastí u jihočeských rybníků a řek. Z kdysi veřejností vyhledávaných míst k rekreaci se z rybničních břehů stala nepřístupná soukromá území s letními sídly městských zbohatlíků, ukrytými za živými ploty i přirozenou bujnou vegetací.
Petici za záchranu „jihočeského moře" a okolní krajiny podepsalo několik tisíc lidí. Jednání zastupitelstva, na kterém by se měl celý problém řešit podrobněji, je naplánováno až na 13. října. Do té doby zřejmě bude schválena výstavba dalších objektů, jíž už nikdo nezabrání. Podle chování hejtmana Kuby a některých dalších zastupitelů lze usoudit, že Lipenská přehrada pro běžné české turisty, rekreanty a sportovní rybáře v budoucnosti nebude.
Žádné komentáře:
Okomentovat