Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 29. dubna 2023

17. týden roku 2023 v EU

 Rada definitivně přijala dalších pět předpisů z balíčku Fit for 55. Komise předložila návrhy rozsáhlých reforem unijního rámce pro správu ekonomických záležitostí. Rozdělovaly se ceny pro šampióny „začleňování a rozmanitosti“.


Pondělí 24. dubna

EU a Norsko uzavřely „Zelenou alianci“, která má vést k posílení spolupráce v oblasti boje proti změnám klimatu a při ochraně životního prostředí obecně. Norsko sladí svoji klimatickou politiku s unijním Zeleným údělem.

Rada definitivně přijala tzv. směrnici o transparentnosti odměňování, která má prý za cíl přispět k odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů v EU. Zaměstnavatelé budou povinni sdílet informace o tom, jakou odměnu platí ženám a mužům za rovnocennou práci, a přijmout opatření, pokud u nich rozdíl v odměňování žen a mužů přesahuje 5 %.


Úterý 25. dubna

Rada definitivně přijala dalších pět předpisů v rámci balíčku Fit for 55, který je klíčovou složkou Zeleného údělu. Konkrétně jde o: tři předpisy reformující systém EU pro obchodování s emisemi (EU ETS), který má být zpřísněn a má zahrnout námořní dopravu, silniční dopravu a budovy; bezplatné emisní povolenky pro letectví budou zrušeny; nařízení, kterým se zavádí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM) neboli uhlíkové clo; nařízení, kterým se zřizuje Sociální klimatický fond.

Navíc vyjednavači Rady a Evropského parlamentu téhož dne dosáhli předběžné dohody ohledně dalšího návrhu z balíčku „Fit for 55“, a sice iniciativy RefuelEU Aviation. Ta má vést k prosazení alternativních paliv v letecké dopravě. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Rada také schválila nařízení o bezpečnosti výrobků, které nahradí směrnici k tomuto tématu z roku 2001.

Byla spuštěna platforma AggregateEU, která má umožnit energetickým společnostem zaregistrovat svoje poptávky pro společný nákup plynu na úrovni EU. Podle představ Komise bude mít Unie možnost díky své kolektivní tržní síle vyjednat s mezinárodními dodavateli lepší ceny.


Středa 26. dubna

Komise předložila návrhy rozsáhlých reforem rámce EU pro správu ekonomických záležitostí, tj. pravidel koordinace hospodářských politik členských států. Návrhy prý zohledňují potřebu snížit veřejný dluh, mají podpořit směřování k zelené, digitální, inkluzivní a odolné ekonomice a zvýšit konkurenceschopnost EU.


Čtvrtek 27. dubna

Komise oznámila letošní laureáty svojí ceny European Capitals of Inclusion and Diversity Awards („Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“), která je určená obcím a regionům, které „budují spravedlivější společnost tím, že podporují rozmanitost a začleňování v těchto oblastech: pohlaví, rasový či etnický původ, náboženství nebo víra, zdravotní postižení, věk, identita LGBTIQ“.


Pátek 28. dubna

Podle nově uveřejněného odhadu Eurostatu hrubý domácí produkt v EU v první čtvrtině tohoto roku vzrostl o 0,3 % v EU jako celku a o 0,1 % v eurozóně (v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2022). V meziročním srovnání prý HDP za první čtvrtletí stoupl v EU i eurozóně o 1,3 procenta.

pátek 28. dubna 2023

Ani plavky v Chorvatsku nahotu neskryjí

 Pláže v oblíbených destinacích na jihovýchodě Evropy se pomalu připravují na letní sezónu a nápor turistů. Těm, kteří se vydají do Chorvatska, by se však mohla dovolená při troše neopatrnosti výrazně prodražit. Tamní úřady totiž zavedly zákony omezující pití alkoholu na veřejnosti nebo zakazující nošení plavek mimo pláže. Jestliže návštěvníci taková nařízení poruší, hrozí jim pokuty v řádu tisíců korun.

Zahraničních hostů v Chorvatsku výrazně přibývá. Teplé počasí přivedlo na oblíbená místa mnoho návštěvníků už nyní – výjimkou není ani oblíbená destinace ve Splitu na jihu země. I zde však platí zákony, které již v srpnu minulého roku schválila a přijala převážná většina turistických letovisek.

Podle těchto vyhlášek může být na místě pokutován každý, kdo na veřejných prostranstvích pije alkohol nebo se mimo vyznačené pláže (v obcích i v přírodě) pohybuje v plavkách či ve spodním prádle.  Výše pokuty je stanovena na 150 eur, tedy okolo 3 500 korun. 

čtvrtek 27. dubna 2023

Začal soud s komunistickým ministrem vnitra

 Bývalý československý ministr vnitra Vratislav Vajnar stane před soudem za zabití tří lidí, kteří se koncem 80. let pokusili překročit přísně střeženou hranici země. Je ojedinělý případ, že nejvyšší představitel komunistického režimu je obžalován. Taková zpráva u řadového občana vyvolá dojem, že soudní orgány trpí nedostatkem práce, a tak se zabývají událostmi, kterými se měly zabývat před  třiceti lety, kdy mohly pachatele potrestat.  

Soud pro Prahu 1 se  25. dubna začal zabývat údajnými trestnými činy Vajnara, který v letech 1983-1988 zastával funkci ministra vnitra v tehdejší československé federaci. Vajnar je obviněn ze spoluzodpovědnosti za smrt tří osob, zranění dalších čtyř a bezprostřední ohrožení života další osoby, která se pokusila opustit tehdejší Československo přes hraniční plot. Dvě ze zabitých osob byly občany NDR. Advokát zastupující rodiny obětí Lubomir Müller uvedl, že "jde o první případ" v historii země, který se "dostal před soud".

Tehdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš a bývalý československý premiér Lubomír Štrougal patřili k nejvýznamnějším představitelům komunistické éry, kteří byli po pádu režimu v roce 1989 trestně stíháni, jejich smrtí však tato řízení skončila. V dalších případech nebylo možné pokračovat kvůli zdravotnímu stavu obviněných.

Třiadevadesátiletý Vajnar je obviněn z dohledu nad násilím na hranicích. Případ byl popsán tak, že se zkoumá "úmysl způsobit jiné osobě vážnou újmu" a "zneužití tísně této osoby" a "nedodržení povinností" vyplývajících z jeho postavení. Vajnar jako ministr vnitra povolil pohraničníkům použití zbraní.

Vajnar měl dodržovat mezinárodní dohody, které Československo podepsalo v roce 1976, tvrdí obžaloba. Již dříve Ústavní soud odmítl Vajnarův posudek o duševním stavu, který jej hodnotil jako nezpůsobilého k soudnímu řízení. Posudek vypracovali znalci s minulostí v komunistické straně a státních orgánech před rokem 1989, včetně armády.

Vajnarovi hrozí podmíněný trest odnětí svobody v délce dvou let a peněžitý trest ve výši  100 000 Kč. " Chtěli jsme, aby současné soudy vydaly rozsudek, že šlo o nezákonnost. Že to byl trestný čin už v době, kdy se to stalo," říká ředitelka Platformy evropské paměti a bývalou politička Strany zelených Nela Winkelmannová. "Důležité je především to, že soud vynese odsuzující rozsudek. To, co se s těmi lidmi stane, je druhotné," dodala.

Soudní jednání s Vajnarem má trvat do 24. května.  Není jasné, zda se Vajnar soudních jednání zúčastní.

úterý 25. dubna 2023

Kalouskovy škrTavky

Otázky V. Moravce:  Byl tam pan Kalousek a pan Rusnok a paní Schillerová. Kalousek opakoval škrtat, škrtat, škrtat. Ekonomická krize, která nastala po roce 2008, se jaksi vrátila. Rusnok a Kalousek mluvili prakticky stejně. Nezvyšovat platy, vyhazovat lidi placené ze státních peněz, omezovat výdaje, jak jen to jde.

O inteligenci pánů Kalouska, Rusnoka, Klause a Topolánka lid český prostý ví své. Za covidu všechny vyspělé státy pumpovaly obrovské peníze do ekonomiky. Česká pravice včetně pana Kalouska tehdy o to usilovala a tvrdě tlačila na Babišovu vládu, aby dala největším podnikatelům co nejvíce peněz. 

Pan Rusnok ani pan Kalousek už nejsou v aktivní politice. Nenesou odpovědnost za sociální smír a konkrétní praktickou politiku. Rusnok sám o sobě řekl, že je špatný politik. Jeho vláda, instalovaná Zemanem v létě 2013, ostatně dovedla zemanovskou politiku ke krachu ve sněmovních volbách na podzim téhož roku. Kalousek nyní sedí ve VZP, odkud  nadšeně může říkat: škrtat, škrtat, škrtat a znovu škrtat.

Koho ze státních zaměstnanců vlastně budeme vyhazovat? Ptala se na to paní Schillerová. Budou to učitelé, vojáci, policisté? Nebo „úředníci“? A kteří? Ti na úřadech práce? Nebo otázka dotací: určitě dává smysl, že vysoká inflace byla u nás spuštěna velkým množstvím peněz, které stát nalil během covidu do ekonomiky – ale kde to „velké množství peněz je“? Dala-li vláda někam velké množství peněz, měla by žádat podíl z jejich zhodnocení nebo jejich vrácení. Pokud tam nejsou, měla by se veřejnost ptát: kam zmizely? 

Zajímavé bylo, jak Kalousek tvrdě zaútočil na Jurečkův nesmysl tzv. výchovné, které diskriminuje muže a bezdětné ženy. Kalousek však může říkat, co chce, moc platné mu to není, protože strany trvale potřebují voliče. Nebo má být opravdu cílem české pravice to, že je třeba nějakým šíleným plošným škrtáním vyvolat sociální katastrofu, a tím urychlit nástup populismu nebo přímo fašismu? Už se nám stýská po Babišovi nebo bychom chtěli něco tvrdšího, nějaký fašismus? Nic více Babišovi nebo Okamurovi v předvolební kampani nepomůže než hrozba vyslyšení pana Kalouska a jeho škrtů.


pondělí 24. dubna 2023

16. týden roku 2023 v EU

 Von der Leyenová se zamýšlela nad vztahy mezi EU a Čínou. Zelený úděl prý přispívá k blahobytu občanů a konkurenceschopnosti EU. Došlo k dohodě o aktu o čipech. EU vyhrála obchodní spor s Indií u WTO. Pavel v Bruselu perlil.

Pondělí 17. dubna

Světová obchodní organizace (WTO) rozhodla ve prospěch EU v jejím letitém sporu s Indií, který se týkal indických cel na různé výrobky z oblasti informačních a komunikačních technologií. Panel WTO posoudil tato cla jako protiprávní.

Úterý 18. dubna

Ve španělské Seville byla oficiálně zahájena činnost Evropského střediska pro algoritmickou transparentnost (ECAT). Tento nový útvar, spadající pod Komisi, vzniká v souvislosti s novým Aktem o digitálních službách. (Tomuto nařízení, které má mimo jiné bránit šíření nezákonného obsahu na internetu, ale které také vzbuzuje určité pochybnosti ohledně možných dopadů na svobodu slova, se blíže věnujeme v dílu 43). ECAT má zkoumat algoritmické systémy používané velmi velkými online platformami a velmi velkými vyhledávači a poskytovat Komisi podklady k posouzení, zda tyto algoritmy splňují požadavky stanovené v uvedeném předpisu.

Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu přednesla projev o vztazích EU s Čínou. Unie podle ní musí pracovat na omezování rizik ve vztazích s touto velmocí a odstraňovat ekonomickou závislost na ní. Komise prý v brzké době předloží unijní strategii ekonomické bezpečnosti.

Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dosáhli předběžné dohody o návrhu tzv. aktu o čipech. Tento předpis by měl mimo jiné zajistit bezpečnost dodávek čipů a podpořit jejich výrobu v EU. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Evropský parlament schválil několik dalších předpisů z balíčku Fit for 55, o kterých již dříve došlo k předběžné dohodě s vyjednavači Rady. Tentokrát jde o reformu systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), uhlíkové clo (CBAM) a Sociální fond pro klimatická opatření. Legislativní proces bude završen, až tyto předpisy přijme Rada.

Středa 19. dubna

Komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius prohlásil na neformálním zasedání ministrů životního prostředí ve Stockholmu, že zelená transformace (= Zelený úděl) přispívá k blahobytu občanů a životního prostředí a přináší obrovské příležitosti pro konkurenceschopnost EU.

Čtvrtek 20. dubna

Komise nově nastavila svoje pravidla pro kontrolu fúzí a akvizic velkých obchodních společností. (Podle nařízení Rady č. 139/2004 o spojování má Komise za úkol posuzovat fúze a akvizice společností, jejichž obrat přesahuje určitý limit, a bránit spojením, která by zásadně narušila účinnou hospodářskou soutěž.) Hlavním cílem změn má být zjednodušení a zefektivnění postup přezkumu.

Pátek 21. dubna

Komise navrhla změnu obchodních norem pro zemědělsko-potravinářské produkty. Poznamenala k tomu, že „na základě navrhovaných úprav by se mělo docílit toho, že se spotřebitelé budou moci informovaněji rozhodovat v zájmu zdravějšího způsobu stravování. Zároveň se má díky návrhům přispět ke snížení plýtvání potravinami.“

Prezident Petr Pavel se v závěru své třídenní návštěvy v Bruselu sešel s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní EP Robertou Metsolaovou. Mimochodem během své návštěvy mimo jiné:

  • apeloval na to, aby EU zahájila přístupová jednání s Ukrajinou již letos;
  • řekl, že kritika současných klimatických opatření EU není na místě a že členské státy by se spíše měly zaměřit na čerpání z unijních fondů, které se v této souvislosti nabízejí;
  • prohlásil, že je chyba, že ČR doposud neratifikovala Istanbulskou úmluvu, a že by to měla udělat co nejdřív;
  • litoval toho, že se ČR nepřipojila k žalobě proti Maďarsku kvůli zákonu proti propagaci sexuálních menšin ve školách;
  • podpořil možnost manželství i adopce pro stejnopohlavní páry;
  • poseděl na lavičce Václava Havla.


pátek 21. dubna 2023

Německé železnice a letiště opět ve stávce

Dnes dopoledne bude v celém Německu zastavena železniční a letecká doprava. Odborový svaz železnic (EVG) vyhlásil od dnešní 3. hodiny ranní výstražnou stávku. Rovněž německá letiště stávkují.

Dálková železniční doprava by měla být obnovena ve 13 hodin. Problémy na tratích vyvolané stávkou však budou trvat do noci. Regionální železniční doprava bude zastavena zřejmě až do sobotního rána. Odboráři ze spolkové společnosti  Německé dráhy (DB) vyzvali ke stávce i zaměstnance dalších společností (Transdev Group, Erixx Hlstein,  Nordbahn, AKN apod.)

Vedení společnosti Transdev neuspělo u soudu se stížností na nepřiměřenost stávky. Soud ve Frankfurtu nad Mohanem odmítl o žalobě jako bezpředmětné  jednat.  Vzhledem k narušení dopravního systému je provoz na tratích omezen a zastaven i ve společnostech, jejichž zaměstnanci do stávky nevstoupili.


neděle 16. dubna 2023

Vláda pětikoaliční, a také nekulturní

  Zdá se mi, že naše vláda pomalu končí... i když je si jistá podporou svých pětikoaličních poslanců. Je možné donekonečna okrajovat zákonné výdaje pro běžné občany a zbohatlíkům ponechat  klid na užívání luxusu? Je možné donekonečna nechat výsledky práce českých rukou levně prodávat do zahraničí?

Zdá se, že zde už není vláda Petra Fialy, ale vláda Zbyňka Stanjury, která neúnavně vypouští do medií perly o budoucích rozpočtových opatřeních. Důchodové reformy nebo rušení pošt není třeba připomínat, tomu rozumí všichni ministři, i když každý jinak (A všichni blbě, protože systém není schopen zreformovat nikdo na světě ). Nikdo soudný snad už nevěří tomu, že jde o náhodně uniklé informace, určené teprve pro interní diskuzi na jednání vlády. Mediální strategie našeho kabinetu je naprosto čitelná: Vypustí balonek,  a když se veřejnost vyvzteká, vypustí jiný.

Zdanit milionové zisky a luxus se vláda neodváží, stačí prý zdanit kulturu. Vláda plánuje přesunutí kulturních akcí a literatury do nejvyšší sazby DPH. A objevují se odborné i politické argumenty, proč je to nesmysl. A že jde vláda proti vlastním voličům? Prý nejde! Zdražením knih a kulturních akcí se prý pozdvihne kulturní úroveň národa. 

Diskuze o platech vysokoškolských učitelů byla takovou signifikantní předehrou. Protože peníze do eráru netečou, filozofů netřeba. Humanitní vzdělání učí uvažovat i o něčem jiném než o penězích. Zatímco vláda potřebuje lidi hlavně proto, aby pracovali. Přemýšlení odvádí pozornost od práce. 

Kdo si může dovolit kupovat knihy, jejichž cena už dosahuje tří nul? Odborná literatura končí,  protože u té se přemýšlí nejvíc. Na co jsou vládě historické knihy? nebo sociologické, politologické a další? Základ současného českého knižního trhu, to jsou kuchařky a překlady amerických ženských románů. Více lid prostý nepotřebuje. 

Má se zvednout daň na divadla a koncerty. I kulturu je třeba usměrnit. Potulní harmonikáři a pouťové kolotoče zůstanou zachovány, i když daně z jejich příjmů jsou ekonomickou záhadou. Jistá kultura je i fotbal. Všichni zaplatí a můžou se vyřvat.

Pravá česká kultura je to málo hospod, z nichž se ještě nestala nehtová studia. Tam se pěstuje bezzubé nadávání na poměry současné i minulé. A nic jiného ta naše pětikoaliční vláda nepotřebuje. Vláda, která zdraží pivo, padne. Pivo se proto nezdraží. Co si může taková vláda přát více, než 10 milionů poddaných, jejichž jediná starost je přežít za všech okolností, a bez ztráty kytičky? 


sobota 8. dubna 2023

Rekordní teplota Země

 "Zdá se, že současná trajektorie míří mimo tabulky a překonává předchozí rekordy," uvedl profesor Matthew England, klimatolog z Univerzity Nového Jižního Walesu. 

Předběžné údaje Národního úřadu pro oceán a atmosféru (Noaa) ukázaly, že průměrná teplota na povrchu oceánu je od začátku dubna 21,1 °C, čímž překonala předchozí maximum 21 °C z roku 2016.

 Tři roky trvající podmínky La Niña v rozsáhlém tropickém Tichomoří pomohly snížit teploty a utlumit vliv rostoucích emisí skleníkových plynů. Vědci však uvedli, že teplo nyní stoupá k hladině oceánu, což ukazuje na možný výskyt jevu El Niño v tropickém Pacifiku koncem tohoto roku, který může zvýšit riziko extrémních povětrnostních podmínek a dále zpochybnit globální teplotní rekordy.

Více než 90 % dodatečného tepla způsobeného přidáváním skleníkových plynů do atmosféry v důsledku spalování fosilních paliv a odlesňování pohltil oceán. Podle loňské studie se množství tepla akumulovaného v oceánu zrychluje a proniká hlouběji, čímž způsobuje extrémní počasí.  Měření z horních 2 km oceánu ukazují rychlou akumulaci tepla v horních částech oceánu, zejména od 80. let 20. století.

Dr. Kevin Trenberth, klimatolog a významný vědecký pracovník amerického Národního centra pro výzkum atmosféry, uvedl, že pozorování ukazují, že teplo v tropickém Pacifiku se rozšiřuje do hloubky více než 100 metrů. Podle něj bude mít toto teplo vedlejší účinky na atmosféru nad ním, bude vytvářet více tepla, dodávat energii povětrnostním systémům a způsobovat mořské vlny veder.

Dr. Alex Sen Gupta, docent ve Výzkumném středisku UNSW pro klimatické změny, uvedl, že družice ukazují, že na povrchu oceánu se teplota od 80. let 20. století zvyšuje "téměř lineárně". "Překvapivé je, že poslední tři roky byly také opravdu teplé, přestože jsme měli podmínky La Niña," řekl. "Dostáváme se k teplotám, které vypadají jako rekordní." Sen Gupta je členem mezinárodního týmu vědců, kteří se zabývají mořskými vlnami veder - ty jeho skupina klasifikuje jako oblast oceánu, kde jsou teploty v horních 10 %, které kdy byly pro dané roční období zaznamenány, po dobu nejméně pěti dnů v řadě.

Současná pozorování ukazují mírné až silné mořské vlny veder v několika oblastech, včetně jižní části Indického oceánu, jižního Atlantiku, u severozápadní Afriky, v okolí Nového Zélandu, u severovýchodní Austrálie a západní části Střední Ameriky. "Je neobvyklé pozorovat tolik poměrně extrémních mořských vln veder najednou," řekl Sen Gupta. Ačkoli mořské vlny veder mohou být způsobeny místními povětrnostními podmínkami, studie ukázaly, že jejich četnost a intenzita se zvyšuje s oteplováním oceánů - tento trend se podle prognóz bude zhoršovat s globálním oteplováním způsobeným lidskou činností.

 Teplejší oceány poskytují více energie pro bouře, ohrožují ledové příkrovy a zvyšují hladinu světových moří, což je způsobeno rozpínáním slané vody při oteplování. Vlny mořských veder mohou mít také ničivé účinky na mořskou faunu a flóru a způsobit bělení korálů na tropických útesech. Experimenty také naznačují, že oteplování oceánů by mohlo radikálně změnit potravní řetězec, podpořit růst řas a zároveň snížit počet druhů, které lidé konzumují.

Prof. Dietmar Dommenget, klimatolog a modelář z Monash University, uvedl, že signál globálního oteplování způsobeného člověkem je v oceánech mnohem zřetelnější. "Je zřejmé, že se nacházíme v rychle se oteplujícím klimatu a že budeme neustále svědky nových rekordů. Mnoho našich předpovědí předpovídá El Niño."Pokud k němu dojde, uvidíme nové rekordy nejen v oceánech, ale i na souši. Tato data již naznačují, že jsme svědky rekordů, a ještě letos by mohly přijít další."

Podrobnosti v angličtině ZDE

pátek 7. dubna 2023

Setkání a medvědem mladý běžec nepřežil

Když se ve středu večer šestadvacetiletý muž z italské provincie Trentino nevrátil z kondičního lesního běhu, začali se po něm členové rodiny shánět. Druhý den ráno byl nalezen mrtvý poblíž lesní cesty. Kvůli spoustě zranění nařídily úřady pitvu. Pravděpodobnou příčinou smrti bylo napadení medvědem. 


V zalesněné horské krajině byli v poslední době medvědi několikrát zpozorováni. Rovněž bylo nahlášeno několik útoků na hospodářská zvířata.  K napadení člověka došlo už na začátku března. Tehdy napadený muž utrpěl zranění ruky a hlavy. Odhaduje se, že v provincii Trentino se nyní zdržuje v přírodě  100 volně žijících medvědů.

neděle 2. dubna 2023

Náhodné Ševčíkovy projevy na demonstracích

Fakultní senát Národohospodářské fakulty VŠE se zastal děkana Miroslava Ševčíka. Nejsou prý důvody odvolání. Za Ševčíkem stojí s odkazem na svobodu slova a politického vyjadřování i někteří politici. Přitom vůbec nejde jen o politiku a právo na svobodný projev. Jde také o to, že Ševčík dokazuje to, že  vysokoškolským učitelem se dnes člověk může stát i jinak než zásluhou vyspělého kultivovaného vystupování na veřejnosti. 

Ševčíkova aféra v době neustálých protestních shromáždění je pro většinu lidí nezajímavá, není ji však možné přehlédnout, protože lidé Ševčíkova typu mají zvláštní moc a schopnost rozdělovat a rozbíjet lidskou společnost. Ševčíkova vizáž a chování silně připomíná jiného povedeného vysokoškolského činitele,  rozvraceče 1. republiky Vojtecha Tuku, který to nakonec přes ministerstvo zahraničí fašistického Slovenska dotáhl až na šibenici. 

Některé dokola omílané výroky děkana Ševčíka na demonstracích či mediálních vystoupeních z poslední doby: Třetího září vystoupil Ševčík na demonstraci, pořádané Ladislavem Vrábelem, přičemž prohlásil, že Petr Fiala je „hňup“ a „probruselský lokaj“. Zároveň řekl, že český premiér „musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guye Verhofstadta“, přitom „kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči“. V rozhovoru pro kanál XTV Ševčík uvedl: „Ten chudák Fiala sedí tamhle v Evropském parlamentu a jak mu umývá hlavu ten špinavec (liberální europoslanec Guy) Verhofstadt. A on tam seděl jak malé smrádě.“

Takových a podobných výroků, prokládaných sprostými slovy a urážkami, najdeme u děkana Ševčíka mnoho, nemá cenu je opakovat pořád dokola. Možná, že u té nejjednodušší části Ševčíkova publika vzbuzuje taková rétorika nadšení. Jenže Ševčík  je nejen děkan fakulty, ale také vysokoškolský učitel. Na učitele přece jen klade společnost určité nároky, týkající se elementárních základů slušného vystupování. Učitel by měl své názory prezentovat kultivovanou formou. To není jednoduché. Kultivovaný projev vyžaduje určité úsilí a erudici. Jen těžko si lze představit, že by se jako Ševčík choval třeba ředitel  gymnázia nebo základní školy.

Někteří Ševčíkovi zastánci se ohánějí akademickými svobodami a útoky na Ševčíka označují za útok na základní svobody, které jsme si vybojovali při sametové revoluci. Necinkalo se však za právo akademiků nazývat premiéra smradem a lokajem, kterému umývá hlavu kdejaký špinavec. 

Ševčíkovi na rozdíl od doby, kdy on sám jako člen KSČ podporoval totalitní praktiky, nehrozí dnes politický zákaz vykonávat profesi. Post děkana by měl opustit nikoli kvůli svým politickým názorům, ale proto, že se chová a vyjadřuje jako primitiv. 

Akademická sféra se dnes těší nebývalé svobodě, nezávislosti a finančnímu ocenění. Zaslouženě? Proč tedy nevyužít toho, jak nesmírně těžké a možná i nemožné je odvolat z akademické funkce někoho, kdo se vyjadřuje a chová jako Ševčík. Pokud ale někdo dnes podepisuje petice „nechte Ševčíka učit“, pak by si měl opravdu dobře rozmyslet, zda  chce, aby se hulvátství šířené Ševčíkem stalo v českém školství normou.