Bývalý československý ministr vnitra Vratislav Vajnar stane před soudem za zabití tří lidí, kteří se koncem 80. let pokusili překročit přísně střeženou hranici země. Je ojedinělý případ, že nejvyšší představitel komunistického režimu je obžalován. Taková zpráva u řadového občana vyvolá dojem, že soudní orgány trpí nedostatkem práce, a tak se zabývají událostmi, kterými se měly zabývat před třiceti lety, kdy mohly pachatele potrestat.
Soud pro Prahu 1 se 25. dubna začal zabývat údajnými trestnými činy Vajnara, který v letech 1983-1988 zastával funkci ministra vnitra v tehdejší československé federaci. Vajnar je obviněn ze spoluzodpovědnosti za smrt tří osob, zranění dalších čtyř a bezprostřední ohrožení života další osoby, která se pokusila opustit tehdejší Československo přes hraniční plot. Dvě ze zabitých osob byly občany NDR. Advokát zastupující rodiny obětí Lubomir Müller uvedl, že "jde o první případ" v historii země, který se "dostal před soud".
Tehdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš a bývalý československý premiér Lubomír Štrougal patřili k nejvýznamnějším představitelům komunistické éry, kteří byli po pádu režimu v roce 1989 trestně stíháni, jejich smrtí však tato řízení skončila. V dalších případech nebylo možné pokračovat kvůli zdravotnímu stavu obviněných.
Třiadevadesátiletý Vajnar je obviněn z dohledu nad násilím na hranicích. Případ byl popsán tak, že se zkoumá "úmysl způsobit jiné osobě vážnou újmu" a "zneužití tísně této osoby" a "nedodržení povinností" vyplývajících z jeho postavení. Vajnar jako ministr vnitra povolil pohraničníkům použití zbraní.
Vajnar měl dodržovat mezinárodní dohody, které Československo podepsalo v roce 1976, tvrdí obžaloba. Již dříve Ústavní soud odmítl Vajnarův posudek o duševním stavu, který jej hodnotil jako nezpůsobilého k soudnímu řízení. Posudek vypracovali znalci s minulostí v komunistické straně a státních orgánech před rokem 1989, včetně armády.
Vajnarovi hrozí podmíněný trest odnětí svobody v délce dvou let a peněžitý trest ve výši 100 000 Kč. " Chtěli jsme, aby současné soudy vydaly rozsudek, že šlo o nezákonnost. Že to byl trestný čin už v době, kdy se to stalo," říká ředitelka Platformy evropské paměti a bývalou politička Strany zelených Nela Winkelmannová. "Důležité je především to, že soud vynese odsuzující rozsudek. To, co se s těmi lidmi stane, je druhotné," dodala.
Soudní jednání s Vajnarem má trvat do 24. května. Není jasné, zda se Vajnar soudních jednání zúčastní.
Žádné komentáře:
Okomentovat