Kulturní palác Bitterfeld dělá starosti; z fondu strukturálních změn v bývalém průmyslovém a hnědouhelném areálu by měla být financována také obnova památníku NDR, který byl slavnostně otevřen v roce 1954. Je to plán města, chybí souhlas země a spolkové vlády, a také finančně silný soukromý investor, který věří v budoucnost domu.
Kulturpalast s 1200 sedadly jako megalomanské dílo komunistického režimu bylo a je příčinou mnoha hořkých zklamání. 5 000 dělníků z okolních továren a povrchových dolů po dva roky (1952-1954) po pracovní době a každou neděli chodilo budovat pomník socializmu. Opracovali po práci 300 000 hodin.
V kulturním domě bylo 240 místností pro 60 amatérských uměleckých kroužků. 2000 lidí zdarma nacvičovalo divadlo, lidový tanec, malovalo, fotografovalo a vyrábělo různé umělecké předměty. Bitterfeld ležící 30 km severně od Lipska měl být centrem kultury proletariátu.
Po znovusjednocení Německa veřejný zájem o kulturní vyžití dělníků opadl opadl; objekt byl v roce 1993 jako součást chemičky prodán podnikateli Heinz-Jürgen Preiss-Daimlerovi. Byl vyžíván stále méně a méně, brány uzavřel v roce 2016.
Dnes se budova pro řídce zastavěnou oblast, předměstí Lipska, jeví jako předimenzovaná. Uvádí se sice dobré vlakové spojení a dostupnost jak ICE, tak S-Bahn z Lipska. Město doufá, že komerční využití této socialistické utopie posílí jeho image a vytvoří pracovní místa v odvětví pohostinství a cestovního ruchu. Zapomíná se na původní koncept víceúčelového využití k různým účelům, od veletrhů přes konference až po kroužky.
Ozývají se hlasy, že kulturní dům patří těm, kteří jej prakticky bezplatně postavili. Bylo by tedy dobré, kdyby jej tedy mohli nyní využívat jejich děti a vnoučata. Slavný sklepní bar již zachránit nelze; byl vyplněn betonem, protože hrozilo pronikání kontaminované podzemní vody.
Žádné komentáře:
Okomentovat