Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 30. října 2015

Premiér Sobotka nechtěl Zemanovi potvrdit tři kandidáty na vyznamenání

Kontrasignace premiérem či jiným členem vlády je podle ústavy od počátku samostatné ČR podmínkou pro udělení nejvyšších státních vyznamenání.

Premiér Sobotka původně odmítl podepsat ocenění hudebníka, herce a baviče, bývalého poslance a Zemanova osobního přítele Františka Ringo Čecha, dále majitele a generálního ředitele společnosti Juta Jiřího Hlavatého a exředitele Správy národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Jiřího Mánka.

Zeman ve středu při svém projevu jmenovitě zdůvodnil své rozhodnutí vedle dalších jmen i v případě Františka Ringo Čecha slovy, že je někdy považován za klauna.
„Ano, je to klaun. A pokud to říkáte pohrdlivým tónem, je to jenom klaun, vzpomeňte si na Jana Wericha, který říkal: Klaunů, jó klaunů máme málo. Ale šašků máme hodně."

Hlavatého a Mánka, stejně jako další zařadil prezident ve svém projevu do skupiny lidí práce.
Mánka ocenil za to, že jako bývalý šéf národního parku spolu se svým předchůdcem Janem Stráským zastavil kůrovcovou kalamitu vyvolanou „zelenými fanatiky".
Hlavatého, podnikatele v textilu, zmínil Zeman v souvislosti s některými obory českého průmyslu, které byly odsouzeny k úpadku, přičemž jejich záchrana byla podle prezidenta republiky obtížnější než v oborech jiných.

Žádné komentáře:

Okomentovat