Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 7. července 2016

Nepodporujme zemědělce skrz daně

Zemědělci mají dostat od vlády dalších deset miliard v podobě přímých dotací i daňových úlev. Spolu s tím, co dostávají nyní, půjde celkem o 60 miliard ročně na sektor, který se na celkové ekonomice podílí zhruba dvěma procenty a zaměstnává celkem 140 tisíc lidí včetně myslivců a rybářů. 

Nové dotace mají jít konkrétně na živočišnou výrobu, protože ta prý kolabuje kvůli protiruským sankcím. Navíc ostatní země mají podobné úlevy pro zemědělce také, takže není důvod nepřispět i těm našim. Připomeňme, že potravinová soběstačnost České republiky přes permanentní navyšování dotací a úlev neustále klesá. Jediné, čeho vyrábíme víc, než spotřebujeme, je pivo a cukr, v ostatních komoditách jsme někde mezi 40 a 60 procenty celkové spotřeby.

Zemědělství obecně má problém. Ten největší se zcela evidentně jmenuje počasí, bez ohledu na to, jestli je zrovna zima nebo teplo, jestli prší nebo je sucho, vždycky někdo potřebuje dosypat, protože se mu zrovna nedaří. Druhým problémem jsou dotace, které jsou v Česku tak malé, že snad ani nemá cenu nic dělat, ale přesto se pár zemědělců pro těch pár desítek miliard vždycky najde.

Novým problémem bude elektronická evidence tržeb, jejíž výjimku si zemědělci neprolobbovali, což jim bude způsobovat obrovské problémy, protože to vypadá, že aspoň z nějakého prodeje budou muset daň zaplatit. Samotné daně jsou pak také problém, protože osmdesátiprocentní paušál je absolutně nedostačující.

Můžeme se na zemědělství samozřejmě dívat jako na strategickou záležitost, kterou je potřeba udržet za každou cenu. Nebo jako na něco, co nám na stůl přináší alespoň kousek normální chuti, což se o prefabrikovaných a leckdy dost plastově bezchybně vyhlížejících produktech v supermarketech říci skutečně nedá. Nic z toho ovšem není důvod pro to, aby se dál komplikoval už tak překomplikovaný systém daňových úlev a odpočtů.

Pokud chce vláda dotovat zemědělce bez ohledu na důvody, nechť tak učiní. Může z toho samozřejmě vyndat ty velké, čímž se nebude muset zabývat střetem zájmů nejmenovaného ministra. Nebo může obejít ty malé s tím, že stejně nejsou konkurenceschopní, a proto není potřeba je jakýmkoliv způsobem podporovat. Zásadní ovšem je, aby řekla, co vlastně skutečně chce. A koho nakonec hodlá podporovat a proč vlastně. To, že Rusové přestali odebírat české vepřové půlky, není dostatečný důvod. Stejně jako neexistuje důvod pro preferenci jedné profese na úkor všech ostatních.
Julie Hrstková - komentátorka HN 

1 komentář:

  1. A co soběstačnost ve výrobě obilí, musí se ročně vyvážet až 2 mil. tun a v mléce. Když se započte vývoz surového mléka a naproti tomu mléko ve zpracovaných výrobcích, tak je soběstačnost vysoko přes 100 %.

    OdpovědětVymazat