Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 20. listopadu 2017

Rozšíření EU o východní státy bylo velkou chybou

V hlavních městech na Západě začínají politikové mluvit nahlas o tom, že   rozšíření Evropské unie směrem na východ bylo historickou chybou, na kterou doplácí nejen západní státy EU, ale celý svět.  

 Polsko je největším příjemcem dotací z Evropské unie, dostává téměř 10 procent rozpočtu Bruselu. V Maďarsku není snad jediná silnice, elektrárna či stavba veřejné budovy, kterou by nefinancovala Evropská unie. Pánové Kaczynski a Orbán nosí bruselské šeky do své banky, ale posmívají se závazným principům Evropské unie týkajícím se demokracie a zákonnosti.

Jedním řešením, o němž se diskutuje v Bruselu a v Paříži a také v Berlíně, je zastavit finanční pomoc východu. Vlády, které doma potlačují opozici, ignorují verdikty Evropského soudního dvora a odmítají sdílet břemeno uprchlické krize, by neměly být financovány Evropskou unií. 

Potíž je, že by se to zvrhlo. Bez přístupu na Západ by bývalé komunistické státy propadly chaosu a spojily by se opět s Ruskem. Odsunout je nyní na okraj Evropské unie je totéž. Evropská unie se zřejmě bude muset naučit s nacionalisty koexistovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat