Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 23. ledna 2018

Ministr zemědělství Milek bez milionových dotací nebude

Ministr zemědělství Jiří Milek musel podobně jako Andrej Babiš řešit střet zájmů. Firma Úsovsko, v níž má podíl, pobírá zemědělské dotace v řádu miliónů korun. Milek převedl část akcií na rodinu a část prodal, dotace tak může firma nadále pobírat. O jednu setinu akcií Milek unikl požadavkům zákona. 

Milek vlastnil 25,14 procenta, nyní má 11,25 procenta akcií z celkového základního kapitálu společnosti. Ke konci roku pak odstoupil z funkcí jednatele, předsedy a člena představenstva všech společností z koncernu Úsovsko.

Server Neovlivní zjistil, že Milek převedl 10,68 procent na manželku a 3,06 procent na svého syna. Podstatné však je, že 0,16 procent akcií prodal. Milek se svou rodinu tak nakonec spoluvlastní holding Úsovsko prostřednictvím 24,99 procent akcií. Ministr tak o setinu unikl požadavku zákona o střetu zájmů.

Sám ministr Milek je přesvědčen, že byl jeho postup v souladu se zákonem. „Ano. Podle mých právníků i podle právníků ministerstva zemědělství je postup zcela v souladu se zákonem o střetu zájmů. V § 4b a 4c je jasně stanovená hranice podílu na obchodní společnosti, a to 25 %.”

Žádné komentáře:

Okomentovat