Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 29. ledna 2018

Dolní Rakousy nadále ovládají lidovci.ÖVP 49,64%.

Absolutní vítězství lidovců v Dolních Rakousích je překvapivé. Podle dosavadního vývoje rakouské politiky a podle předchozích preferencí  se nečekalo rozhodně tak výrazné. Znamená to, že v zemi k žádným změnám nedojde. Dosavadní hejtmanka Johanna Mikl-Leitner bude v zemském parlamentu mít podporu 29 mandátů z 56. Koaličním partnerem může být FPÖ, ale bude záležet na dalších okolnostech a ústupcích.
Výrazné volební vítězství překvapilo i vítěze - štáby lidové strany
Hlavní důvod, proč lidová strana tak výrazně vyhrává dolnorakouské volby, vidí komentátoři v osobě hejtmanky Johanny Mikl-Leitner, která si pilnou prací a pochopením pro problémy občanů získala velkou popularitu. Podle průzkumů má důvěru 80% Dolnorakušanů.

Druhým zásadním důvodem úspěchu lidovců je, že lidem se pod jejich vládou dobře daří, že jsou spokojeni s dosavadním vývojem a nechtějí změny, které nabízejí ostatní strany.

Nespokojenost po volbách zavládla u socialistů a svobodných, kteří podle předvolebních průzkumů očekávali lepší výsledky. Ale zde se podobně jako v ČR projevila vůle venkovských voličů, kteří v průzkumech veřejného mínění mají menší zastoupení. Naopak spokojeni s účastí v zemském parlamentu jsou Zelení a NEOS, kteří získali hlasy především v okolí Vídně.  Další dvě nové strany, které se voleb zúčastnily, zůstaly mimo parlament, nedostaly ani 1% hlasů.

Výsledky zemských voleb:
ÖVP  49,64%
SPÖ  23,92%
FPÖ  14,76%
Grüne 6,42%
NEOS  5,15%

Žádné komentáře:

Okomentovat