Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 12. ledna 2018

Platby kartou se mají rozšířovat

Od 13. ledna je zakázán příplatek za platbu kartou. Snižuje se také limit pro spoluúčast při zneužití karty, současně se mění pravidla pro blokování částek.

 Až dosud mohli obchodníci naúčtovat lidem přirážku za platbu kartou. Většina tím své zákazníky neobtěžuje a poplatek, který obchodníci za každou transakci sami platí, promítá do ceny zboží. Možnost naúčtovat tento náklad k ceně však využívají některé menší prodejny, restaurace či e-shopy. Počínaje sobotou 13. ledna to má skončit.

Zákaz zdůvodňovaný snahou o větší rozšíření bezhotovostních plateb - a také předchozím zlevněním plateb kartami, o které se postarala regulace ze strany Evropské unie - se vztahuje na běžné karty typu MasterCard a Visa. Vychází z unijní směrnice a v Česku ho obsahuje nový zákon o platebním styku, který začne být účinný právě od soboty. Zákaz se nevztahuje na firemní karty.

Speciální přirážky si obchodníci k ceně mohli připočítávat bez kolize se zákonem od roku 2010, pokud na to zákazníka předem upozornili. Obvykle se tento poplatek pohyboval od 1,5 do tří procent z ceny zboží nebo služby, někteří ho v poslední době snížili. Například cestovní kancelář Fischer stále drží přirážku k ceně zájezdu ve výši 0,5 procenta.

Při odcizení, ztrátě nebo jiném zneužití platební karty ponese klient ztrátu maximálně do výše 50 eur, tedy asi 1300 korun, zatímco dosud byla tato hranice trojnásobná.
Při rezervaci ubytování, půjčení auta nebo využití samoobslužné čerpací stanice musí obchodník nově oznámit přesnou částku, kterou chce na platební kartě zablokovat, a klient ji bude muset potvrdit. Blokace peněz pak musí být zrušena, jakmile bude bance známa přesná výše útraty.
Banky také musí umožnit, aby do účtů jejich klientů mohla nahlížet také "třetí strana". Ta by pak - se souhlasem majitele účtu - za něj mohla třeba i zadávat platby. Revoluční změna probíhá v celé Evropské unii. Lidé také získají možnost sledovat a ovládat více svých účtů v různých bankách z jednoho místa. Rozhraní jim mohou nabídnout jak samotné banky, tak i nezávislí poskytovatelé, pokud splní podmínky a získají oprávnění od České národní banky.

Žádné komentáře:

Okomentovat