Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 1. března 2018

Do českých obchodů se valí vejce z Ukrajiny

Největší ukrajinský drůbežář Avangardco dostal od EU povolení vyvážet do Evropy konzumní vejce. Expanze gigantu, který v roce 2016 vyprodukoval 2,5 miliardy vajec, se dotkne výrazně českého trhu.

Čeští producenti ve stejném roce vyprodukovali 2,2 miliardy vajec. Další zahraniční producent situaci českých drubežářů velmi zhorší. Teď se potýkají s nepřetržitým dovozem levných polských vajec. Ta loni zabrala téměř osmdesát procent z celkového dovozu do Česka.

Obavy má Agrofert i Českomoravská drůbežářské unie. Ukrajinská konkurence je velká. Bude záležet na ceně vajec, za jakou jsou Ukrajinci schopni prodávat. Jedinou útěchou pro české výrobce vajec může být, že vypukne válka o český trh mezi ukrajinským gigantem apolskými dovozci.

Polský drůbežářský svaz záměry Ukrajinců nenechávají chladným.Z hlediska objemů dovozů vajec na trh EU hrál loni prim dovoz ze Spojených států. Obchodníci odtamtud podle Komise pro společnou organizaci zemědělských trhů dovezli 11,6 tisíce tun vajec. Z Ukrajiny bylo dovezeno 2,9 tisíce tun vajec, meziročně o 63 procent méně. Zhruba stejný objem vajec pak byl do unie dovezen z Argentiny. Evropská unie v průběhu loňského roku vyvezla 209 tisíc tun vajec, vaječný dovoz na společný trh činil přitom jen necelou desetinu, a to 21,8 tisíce tun.

Žádné komentáře:

Okomentovat