Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 2. března 2018

Juncker na večeři v Hamburku znovu odmítne nacionalizmus

Při dnešní slavnostní večeři zvané Matthiae-Mahl (Matějská hostina), konané v hamburské radnici budou hlavními hosty primátora Olafa Scholze předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer. 
Toto setkání se koná každý rok a hamburský senát na něj zve významné osobnosti z politiky, obchodu, vědy, kultury a konzulárního sboru. Primátor Scholz před večeří přivítá 400 pozvaných hostů, jimž chce připomenout neoddiskutovatelný přínos Evropské unie pro Německo i pro celý svět. Po polévce promluví Fischer, po hlavním jídle Juncker.

Hlavním bodem slavnostního banketu je vyjádření nesouhlasu s propagací nacinalizmu a izolovanosti některých zemí. Žádná země na světě, ani USA, není schopna sama bez spolupráce s ostatními existovat, říká Schulz. "Ve světě bude brzy 8 miliard lidí, což je masa ve které musí malé národní státy zaniknout. Zárukou existence je pouze spolupráce států."

Olaf Scholz organizuje dnešní banket pravděpodobně naposledy, protože jako uředující předseda SPD zasedne ve spolkové vládě jako vícekancléř a ministr financí. Vše však bude známo až členstvo SPD odhlasuje vstup do velké koalice. Výsledek by měl být znám v pondělí.

Večeře Matthiae-Mahl pro pozvané návštěvníky se ve Velkém sále radnice v Hamburku koná od roku 1356. Název je odvozen od svátku sv. Matěje 24. února. V minulosti tento den probíhala volba starosty Hamburku.

1 komentář: