Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 7. března 2014

Blíží se volby do EP: Sociální demokraté proti lidovcům.

V květnu proběhnou volby do Evropského parlamentu. Poprvé hlasy voličů ovlivní jmenování prezidenta Evropské komise. 400 milionů Evropanů může rozhodnout, kteří poslanci obsadí 751 křesel v Evropském parlamentu. 

Předpokládá se, že i nadále budou Evropský parlament ovládat dvě strany: Sociální demokraté a lidovci. Ostatní strany včetně Zelených  nemají naději na větší podporu občanů EU. Očekává se, že sociální demokraté na funkci prezidenta EK navrhnou úřadujícího předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze (Německo) a lidovci Jean-Claude Junckera (Lucembursko). Není však nutné, aby byli navrženi předsedové stran.

S obavami je očekávaná účast voličů. Při minulých volbách v roce 2009 přišlo k volbám do EP 43,1 procenta oprávněných voličů. I přes nenávistnou kampaň euroskeptiků by letos mělo přijít víc voličů. 

Ve většině zemí EU proběhnou volby 25. května 2014. Jako první k urnám půjdou 22. května voliči ve Velké Británii a v Nizozemsku. 96 poslanců (nejvíc) v EP bude mít Německo, 6 (nejméně) Estonsko, Lucembursko, Malta a Kypr. Počty poslanců z jednotlivých zemí však nejsou přesně podle počtu obyvatelstva, ale podle pravidla degresivní poměrnosti, takže jeden německý poslanec v EU zastupuje 870.000 lidí, kdežto poslanec z Malty jen 70.000 lidí.

Doposud byla role Evropského parlamentu hodně podceňovaná. Rozhodující slovo má prakticky jen při schvalování rozpočtu EU. Ostatní rozhodnutí EP mohou měnit nebo vetovat parlamenty jednotlivých členských států.




 

Žádné komentáře:

Okomentovat