Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 3. srpna 2014

Ani zrno nazmar. Zahradníček vzpomíná.

Před týdnem jsem psal o slimácích v bramborách, a to jsem nevěděl, že celý týden proprší a promrholí. Počasí jako objednané pro zničení úrody brambor. Slimáci, plíseň, plevel. I chemie je bezmocná.
Brambory snad nějaké se sklidí. Podle prudkého snížení cen v obchodě, se zdá, že jich letos bude nadbytek. Prodávají se za už 5 korun a méně. Morava se vrhla na zemčata, erteple. Skoro denně je u nás na tržišti dodávka s brambory, okurkami, cibulí, česnekem apod. Odvážní šohajkové a galánečky se snaží držet ceny na staré úrovni. A zdatní junáci Čechové věří, že se jedná o produkci z moravských polí.
A těšili se letos zemědělci na úrodu obilí a řepky. Celý minulý týden mohli pozorovat jen zmoklé claasy, džondýry, nuholandy a jiné náhrady kos a cepů. Zatím jim pšenice, ječmen a řepka pěkně černají. Vlhkost vzduchu 90 procent, ukazují meteorologové. Žádné mimořádné mokro však na polích není. Ani houby nerostou. Houbařů je asi víc než hub. Pokud houby jsou, slimáci si s nimi poradí.
Býval to v tomhle období ve výkupu fofr. Zvláště při podobném deštivém počasí. Ani zrno nazmar, psaly noviny. Sklady a silnice byly obležené pozorovateli-udavači, kteří o každém ztraceném zrnu informovali stranické orgány a redakce novin. Sušička šla ve dne v noci. Váhu a laboratoř obsadily posily ze ředitelství. O bílé pláště se zakopávalo na každém kroku. Tajemníci a straničtí funkcionáři vysvlékli saka a s vyhrnutými rukávy usedli do šestsettrojek a volh a objížděli pole i sklady. Někdy se při noční směně dalo vyspat, ale na začátku žní ne, to jezdili jezedáci také celou noc. Navíc jsme mívali spousty brigádníků;  studentů a důchodců. Ty bylo třeba hlídat, aby někam nespadli nebo nestrčili hlavu do výtahu.
 Mlátilo se i v noci za rosy, někdy i za deště. Kombajnisti za to brali mimořádné prémie. Vlhkost 20 až 25 procent a víc. Na prvním místě byla včasná sklizeň, potom teprve ekonomika a kvalita. Bývalí předsedové JZD a ředitelé statků při vzpomínce na takové rychlé žně pohladí medaili či vlaječku. Když sušička na přísunu obilí nestačila, sypalo se prostě na hromady v kůlnách, garážích i na dvoře. Tak to bylo až v 70. a 80. letech, předtím se obilí přehazovalo ručně. O tom, myslím, jsem se už kdysi zmínil, jak jsme obilí kopali krumpáči.
Na konci července a na začátku srpna býval také velký provoz na silnicích. Tenkrát se do zahraničí na dovolenou necestovalo, tak lidé objížděli Československo. Tenkrát bylo zvykem, že kolony embéček, žigulíků a moskalů táhly od přeplněného kempu k přeplněnému kempu. Mezi nimi individualisté s wartburky a trabanty vlekli za sebou široké karavany se značkou DDR.
Dnes je snad motoristů víc, ale ti se vrhají do rychlostních závodů na dálnici, takže na okreskách  a v kempech je pohoda. Ubývá i cyklistů, protože ti sváteční-letní jsou už zahnáni na cyklostesky, kde se učí šlapat do pedálů a rozbíjet nosy bez přispění motoristů.
Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat