Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 3. září 2014

Ministr Jurečka bude bojovat za zájmy českého zemědělství.

Zastavit dovoz potravin, které budou levnější než potraviny české, chce ministr zemědělství Jurečka. Chce tak reagovat na ruské sankce, pokud EK nebude českým zemědělcům kompenzovat ztráty.

Tuzemští zemědělci a potravináři se obávají, že hlavně zemědělci z okolních zemí se kvůli výpadku prodeje do Ruska budou nyní snažit prodat zboží i za cenu, která je pod výrobními náklady. Ministr zemědělství Marin Jurečka (KDU-ČSL) jim chce vyjít vstříc zákazem dovozu dotovaných potravin.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nejvíce embargo dopadne na tuzemské mlékárny. Zemědělci a potravináři se však více bojí druhotných dopadů způsobených přesycením společného unijního trhu a následného propadu cen. Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dany Večeřové mohou škody v důsledku poklesu cen komodit být pro tuzemské producenty až miliardové.

Ministerstvo zemědělství očekává, že EK v nejbližších dnech zveřejní návrh na pomoc výrobcům mléčných a masných výrobků v EU, poškozených ruským embargem. Jako o možných formách pomoci potravinářům se podle Jurečky diskutuje o vývozních subvencích, podpoře skladování či o finančních náhradách ztrát.


Evropská komise na konci srpna mimořádně uvolnila zhruba 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) na pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny v EU. Podpoří tak pěstitele téměř 20 druhů ovoce a zeleniny, které podléhají rychlé zkáze. Jde tedy například o pěstitele mrkve, rajčat, zelí, papriky, květáku, okurek, hub, jablek, hrušek, bobulovitých plodů, hroznů nebo kiwi. Podpora se bude provádět prostřednictvím odkupů i odškodněním za předčasné nebo naopak pozdní sklizně.

Žádné komentáře:

Okomentovat