K ukončení mléčných kvót a k programu ozelenění do roku 2020 se vyjádřil předseda Rakouského svazu chovatelů skotu (ZAR) Anton Wagner.
Má obavy, že po skončení mléčných kvót EU dojde v Rakousku k likvidaci chovu skotu v znevýhodněných oblastech. Obranou proti snižování stavu skotu by měla být stabilita trhu s mlékem a mléčnými výrobky. To vyžaduje investice do obchodní strategie.
Upozornil na to, že likvidací 23.000 stájí s dobytkem by zaniklo 50.000 pracovních míst, přičemž by skončila péče o travní porosty a byla omezena agroturistika, kterou chovatelé skotu při své zemědělské činnosti provozují. Chov skotu je důležitý ve znevýhodněných zemědělských oblastech včetně hor. Celkově v znevýhodněných oblastech bylo 90 procent rakouských výrobců mléka, z toho 70 procent v horských oblastech.
Pro další zachování výroby mléka v horských oblastech je i po zrušení mléčných kvót EU třeba vytvořit slušné podmínky pro chov skotu, hlavně pro producenty mléka. Na horském zemědělství se může nepříznivě podílet i změna klimatu, protože podle Ústavu meteorologie vídeňské Univerzity pro pěstování rostlin (BOKU) je pravděpodobné, že se budou snižovat plochy travních porostů.
Žádné komentáře:
Okomentovat