Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 30. listopadu 2015

České mzdy doženou západní státy asi za 100 let

Podle Českomoravské konfederace odborových svazů potrvá 84 let, než budou mít Češi stejné mzdy jako Němci. Některé další země západní a severní Evropy máme dohánět dokonce více než sto let. Šlo by to rychleji, pokud by koruna byla silnější, tvrdí odboráři.

Češi si budou moci koupit z výplaty stejné množství zboží a služeb jako Němci až v roce 2099. Na úroveň Rakouska se dostanou dokonce až v roce 2118. Ukazují to výpočty Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Tato čísla by podle odborářů platila v případě, že se nezmění kurz koruny vůči euru a tuzemské mzdy se přibližovat k těm zahraničním stejným tempem jako v posledních deseti letech. Odboráři podle své mluvčí Jany Kašparové vycházeli z Mezinárodního projektu srovnávání cenových hladin a respektují, že se ceny v jednotlivých zemích EU liší.

Za jak dlouho české mzdy budou stejné jako v těchto státech:
Země / Rok Současný kurz koruny Koruna silnější o 10 % Koruna silnější o 20 %
Německo 84 let 59 let 45 let
Rakousko 103 let 69 let 50 let
Francie 112 let 76 let 56 let
Nizozemsko 113 let 76 let 55 let
Finsko 134 let 83 let 58 let
Švédsko 147 let 95 let 68 let
Belgie 185 let 113 let 80 let
Dánsko 207 let 122 let 86 let
Norsko nikdy nikdy 495 let

Karel Schwarzenberg opouští českou politiku

V neděli 29.  listopadu 2015 opustil funkci předsedy  strany TOP 09 Karel Schwarzenberg.  Zatím to nevypadá na mimořádnou událost, ale za několik let  to jako mimořádná událost v dějinách pravicových stran jistě bude bráno.

Pořád je hodně občanů, kteří se označují za příznivce pravice, přitom dnes neexistuje žádná silná pravicová strana, která by měla preference nad deset procent. Ve sněmovně se k pravici hlásí TOP 09 a ODS, KDU-ČSL, ale ještě víc pravicových voličů však dává přednost středovému hnutí ANO, někteří  mimoparlamentním stranám typu svobodných, ale také zelených nebo Úsvitu.

Schwarzenberg byl politik, který ukázal v čem je přínos přímé volby prezidenta. Při prezidentské kandidatuře dokázal sjednotit téměř celou pravici jako jasně vyhraněnou skupinu, která se může shodovat v mnoha různých tématech.

Odchod Schwarzenberga z čela TOP 09 může podle některých výkladů znamenat, že se otevírá prostor pro nové osobnosti. Ty však nejsou. Schwarzenbergův nástupce Miroslav Kalousek může všude fungovat jako dobrý pořadatel, jako vůdce pravice si ho těžko představit.

Je proto možné, že končí politika, jak jsme ji znali ve čtvrtstoletí po listopadu 1989. Schwarzenberg vždy nebyl úplně jednoznačným představitelem pravice. Do politiky ho jako svého kancléře přitáhl Václav Havel, pak se Schwarzenberg stal ministrem za Stranu zelených, nakonec se ukázalo, že největší podporu má mezi voliči pravice. Byl správným pravicovým politikem už tím, že ignoroval Klausovu politiku privatizačních protislužeb. Vnášel do pravicové politiky skutečný konzervatismus. Oživoval tradice, jimiž se  velká část české společnosti mohla distancovat jak od proudů postkomunistických, tak od proudů privatizačních.(Jiří Krž, 30.11.2015) 

sobota 28. listopadu 2015

Ekologové proti zemědělcům.

Masová demonstrace švýcarských zemědělců v Bernu pobouřila tamní ochránce přírody. Podle ekologické organizace ProNatura je odebrání dotací zemědělcům správné, protože za peníze od vlády kupují hnojiva, pesticidy a antibiotika, tedy chemikálie, jimiž poškozují přírodu.

"Společnost platí ze státního rozpočtu poškozování přírody," řekl zemědělský expert ProNatura. Poukázal na to, že zemědělci při hnojení nedodržují předepsané vzdálenosti od lesů, vod, živých plotů a zelených pásů. Tím ohrožují kvalitu vod a způsobují škody na přírodě.

Prezident, muž z lidu prostého slovanského

Zemanova neoblíbenost ve vědeckých, intelektuálních i studentských kruzích je maximální a není to žádným tajemstvím. Poté, co odmítl celou řadu kandidátů jmenovat profesory, měl nyní příležitost pomstít se i studentům. Albertov byl obklíčen policejními kordony a ozdoben gigantickým plakátem "Ať žije Zeman!"

Lesk celé akci Zeman dodal tím, že vedle sebe postavil xenofobního fanatika jménem Martin Konvička. Co tím sledoval?  Co mělo toto protiislámské povykování společného se 17. listopadem 1939 a 17. listopadem 1989? Nic. Byl to jeden ze Zemanových trucpodniků.

Zeman sice tvrdí, že 17. listopadu 1989 se tehdejších studentských protestů zúčastnil, ale nikdo ho tam neviděl. Kdo uteče, vyhraje. Nebylo to prvně ani naposled, co projevil zbabělost a použil zadní vrátka. Měl zřejmě tenkrát strach z možného zatčení kvůli příživnictví. Byl totiž nezaměstnaným. Agrodat, kde pracoval jako prognostik, ho předtím propustil kvůli porušování pracovní kázně - lidově řečeno kvůli chlastu. On sám tvrdil, že byl propuštěn z "politických důvodů". Jeho tehdejší spolupracovníci prý potvrdili jen to, že o Zemanovo propuštění se postaral výlučně "alkohol z likérky komunistického státu".



Velká demonstrace zemědělců v Bernu

Více než 10.000 švýcarských sedláků přijelo v pátek do Bernu demonstrovat proti vládě, která odmítá zabývat se jejich problémy. Nejvíc je ničí špatný odbyt prodikce způsobený hlavně dovozem potravin ze zahraničí. Sedláci obviňují spolkovou vládu z toho, že problémy se státním rozpočtem chce hodit jim na hrb a sebrat jim podpory, které doposud dostávali. Toto je už druhá  demonstrace letošního podzimu, ta první byla proti nízkým cenám za produkci.

Organizátoři demonstrace jsou překvapeni množstvím zemědělců, kteří se v ulicích Bernu objevilo. Počítali v nejlepším případě s maximální účastí 5.000 lidí. Účastníci demonstrace přijeli autobusy, které parkovaly v dlouhých řadách v ulicích. Za ohlušujícího rachotu kravských zvonců se průvod dal do pohybu. Na transparentech bylo možné číst: "Chceme spolehlivé politiky", "Domácí potraviny pro všechny." 




pátek 27. listopadu 2015

Lže Konvička nebo Ovčáček?

Zakladatel Bloku proti islámu Martin Konvička se poprvé vyjádřil k tomu, jak se dostal 17. listopadu 2015 do nejmenší blízkosti prezidenta MilošeZemana, s nímž bok po boku zpíval českou hymnu. Podle Konvičkova vyjádření tomu předcházela důkladná příprava z obou stran a rozsáhlá jednání.

„Já vám řeknu jenom tolik, že za tím bylo poměrně dost hodně složitých jednání, “ odpověděl Konvička na otázku Reflexu, jak došlo k navázání tak těsné spolupráce s prezidentem, že vedle sebe na Albertově stáli na tribuně.

Prezidentův mluvčí Ovčáček však stále popírá, že by Hrad měl s akcí Bloku proti islámu cokoli společného. A tedy i to, že bylo určeno, kdo bude stát vedle českého prezidenta na pódiu. „Žádné jednání s panem Konvičkou, žádné jednání s Blokem proti islámu. Vše si řešili organizátoři. Pan prezident už opakovaně odmítl účast na akcích Bloku, nezasílal ani písemnou zdravici, jak byl jednou požádán. A u toho zůstane,“ cituje Reflex Jiřího Ovčáčka.

středa 25. listopadu 2015

Ельцин -oн был очень свободным и сильным человеком

На открытии первого в России Президентского центра имени Бориса Ельцина об ошибках и достижениях эпохи 90-х будут сегодня, 25 ноября, говорить первые лица страны. Собственно, именно для этого — ради возможности разобраться в истории страны не эмоционально, а документально, на расстоянии — и был задуман этот центр. Впрочем, от эмоций все равно никуда не уйти, слишком много личного в отношении к фигуре Ельцина у его современников — Тони Блэра, Бориса Немцова, Нурсултана Назарбаева, Леонида Кравчука, Андрея Макаревича, Игоря Крутого и Ивана Урганта.

pondělí 23. listopadu 2015

Potravinářská inspekce dráždí národovce a xenofoby

Jako nebezpečné či falšované pranýřuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) konkrétní salámy, klobásy, párky či opracovaná masa. Rizikové jsou zejména výrobky od tuzemských masokombinátů a uzenářů, vyplývá ze záznamů portálu Potraviny na pranýři.

Aktuálně na něm inspekce varuje před 32 produkty. Z nich bylo 30, tedy 94 procent, vyrobeno v České republice. Přehled SZPI ukazuje, že u tuzemských masných výrobků jsou nedostatky odhalovány ve stále větší míře.

Z Polska, proti jehož potravinám je v ČR  zuřivá kampaň, přitom při kontrole neobstál jediný z 32 masných výrobků, a to jen proto, že váha neodpovídá údajům na obalu.

neděle 22. listopadu 2015

Zelená nafta se vrací, má být i pro ŽV

Ministerstvo zemědělství chce obnovit vratku spotřební daně za pohonné hmoty, tzv. zelenou naftu, i u živočišné výroby. Oficiální návrh však bude muset předložit ministerstvo financí, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že návrh by měla na prosincovém zasedání projednat vláda.
Podle Jurečky by novela zákona mohla začít platit od poloviny příštího roku, zemědělci by si ale mohli zažádat o vratku zpětně za celý rok. Informaci zaslal rezort i Evropské komisi. Tím, že by zemědělci zaplatili méně peněz na daních, by o část svých zdrojů přišel Státní fond dopravní infrastruktury. Ministerstvo ztrátu vyčíslilo na 385 milionů korun.

Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci v reakci na to na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem loňského dubna tento návrh odsouhlasila. Podle současného kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni. Zvýhodnění ale platilo pouze pro rostlinnou výrobu. Na rozšíření podpory trvá například i Agrární komora ČR.

Politruci bývalé ČSLA organizují záložáky do boje proti české vládě a NATO

Poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek varuje před skupinou Českoslovenští vojáci v záloze. Zástupci tohoto proruského spolku, kteří se označují za příznivce prezidenta Miloše Zemana, považují NATO za zločineckou organizaci a české politiky za nepřátele.

Českoslovenští vojáci v záloze ve svých prohlášeních například uvádějí, že chtějí zabránit válce, kterou se snaží NATO rozpoutat, českou ústavu označují za "záměrně nedokonalou" nebo uvádí, že "zastupitelská pseudo-demokracie" ohrožuje svobodu a nezávislost.

Vystupují také proti migraci a Zemana označují za jediného politika, který se chová jako "občan ČR" a vlastenec. Na jeho podporu jeden ze členů, bývalý vojenský lékař Marek Obrtel svolává vojáky, kteří by byli ochotni v souvislosti s migrační vlnou "plnit úkoly dle zadání prezidenta republiky".

Například jeden ze členů spolku, bývalý voják Martin Holkup a "velitel" jedné z části spolku v České televizi řekl, že pokud je vláda donutí válčit pod vlajkou NATO, bude se nejprve "střílet ve Strakově akademii a v Parlamentu".

Zástupci Československých vojáků v záloze se například účastnili úterní demonstrace na podporu Zemana. Z akce odcházeli vojenským krokem seřazeni do dvojstupu za českou vlajkou. Jejich kritici v této souvislosti poukázali na podobnost s fašistickými a nacistickými polovojenskými jednotkami z Itálie nebo Německa 20. a 30. let minulého století.

sobota 21. listopadu 2015

Prohlásí Parlament Zemana za nesvéprávného?

Jakési morální „znesvěcení“ dne, od něhož se odvíjí novodobá historie a hodnoty této země, k níž ze strany hlavy státu došlo, je odsouzeníhodné, ale stejně tak jen v morální rovině. A morálka je navíc veličinou nekonstantní, neobjektivní.

Onen mezník spočívá v legitimizaci extremismu a rozpoutávání xenofobních nálad. A ničím jiným Zeman a Konvička na jednom pódiu, bok po boku, nejsou. Duševně zdravý politik stojící v čele doposud demokratické země nemůže nikdy stát s rasisty a fašisty v jednom šiku. Zeman využil přítomnost extremistů k odvetě za červené karty, které zde před rokem dostal. Už jen ta mstivost nevypovídá o normálním zdraví.

Ústava České republiky obsahuje články 65 a 66. „Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.“ A ještě: „…rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát...“.

Zatímco Václav Havel probouzel v české společnosti to lepší a posouval ji výš, řekněme nad běžný průměr, Miloš Zeman probouzí v české společnosti to horší a posouvá ji níž, pod běžný průměr. Otázka je, kde ta spodní hranice leží.

Pokud je nemocné myšlení, je nemocná i společnost. Škody, které Miloš Zeman páchá na myšlení této země, začínají být fatální. Každý další měsíc a rok, které bude nejvyšší ústavní funkci zastávat Miloš Zeman, bude tento stav zhoršovat. Politici by měli začít jednat.

Zeman je prvním prezidentem zvoleným občany - a měl by být posledním, protože se ukázalo, že český občan ani v takovéto zásadní věci, jako je volba prezidenta, není schopen uvažovat jako Evropan, jako člověk s rozhledem. Parlament by měl jednat a rychle vrátit Ústavu do dob před Zemanem. (JIří Krž, 21.11.2015)

pátek 20. listopadu 2015

Západ se musí změnit!

Znakem terorismu páchaného v současnosti v Evropě je to, že ho nepáchají "lidé z Blízkého východu", ale Evropané. Jsou to Evropané druhé nebo třetí generace, kteří z nějakých psychologických důvodů propadají extremní radikalizaci, s níž jejich rodiče a prarodiče, kteří přišli do Evropy jako imigranti, absolutně nemají nic společného.

Evropa musí především řešit psychologické důvody, které způsobují, že pětadvacetiletí lidé, kteří vyrostli na Západě, najednou zatouží po tom používat islamistickou ideologii jako prostředek, jímž lze zastavit bezduchý konzum. Západ sklízí plody za to, že lidi, včetně těch pocházejících z Afriky a Asie, nedokáže zaujmout ničím jiným než penězi a majetkem. Zdá se, že právě někteří potomci imigrantů z 50. a 60. let jsou k šílenství přiváděni lhostejností, která je okolo nich. Chápou to jako svou diskriminaci. Když vidí, že jejich vrstevníci se zajímají jen o hudbu, alkohol, sport a další "neřesti", berou znovu do ruky korán a touha bojovat na život a na smrt proti oněm neřestem je na světě.

Mezi lidmi se vždy najdou šílenci, kteří budou zabíjet z jakéhokoli důvodu, ale to neznamená, že není třeba rychle změnit svět. Znamená to odstraňovat důvody k nenávisti. A těch je mnoho. Hlavní důvody asi budou peníze a všechny druhy elitářství. (Jiří Krž, 20.1.2015)

Sedlák vykopal poklad

Švýcarský farmář narazil na hromadu starořímských mincí při likvidaci krtince ve svém třešňovém sadu. Více než 4000 mincí bylo ve skvělém stavu, informovala agentura AP s odvoláním na švýcarské úřady.

Úřady kantonu Aargau západně od Curychu tvrdí, že archeologové napočítaly 4166 mincí, z nichž nejstarší pocházela z roku 274 před naším letopočtem, kdy byl římským císařem Aurelianus.

Mince jsou převážně bronzové, s vysokým, až pětiprocentním obsahem stříbra. Numismatik Hugo Doppler poznamenal, že mince jsou v tak dobrém stavu, že byly určitě "staženy z oběhu hned poté, co byly vyraženy".

Expert poznamenal, že některé z nalezených mincí jsou neznámého typu. Další podrobnosti by měly být známy v následujících měsících.

Trenky hnědnou, Zeman jednou skončí.

Mám kamarády, co hodně jezdí po světě a ti se nehroutí z představy soužití s migranty či muslimy. Poukazují na to, že všude – s nezbytnou mírou obtíží – funguje. Státy nebankrotují. Invaze se nekoná. Armagedon nepřichází.

Tihle lidé, co proradně vylezli z české bubliny a viděli jiné končiny, jsou nějak imunní vůči zasmrádlému postkomunistickému strachu ze záškodnických cizáků. Díky vlastní zkušenosti pochopili, že ty lokální žvásty o slibné budoucnosti pod zahnívající peřinou národnostní čistoty jsou jen demagogické bludy z vlhkých snů inženýrů eugeniky.

A z tohohle prozření prostě nevede cesta zpátky. Cestování otevírá obzory a dává naději. I když nám na Hradě hnědnou trenky, Evropa je na tom dobře. Vidí rizika, ale zná své hodnoty a umí na nich trvat. Umí se sjednotit proti teroru a nehledat falešné viníky. Nebojme se. Vytrvejme. Každý Zeman jednou skončí. (Jakub Hein)

Ochrana vlka bude drahá

Švýcarská spolková vláda se rozhodla každoročně uvolnit 3,3 milionu franků (82 mil. Kč) na ochranu vlků. Tato částka není prý přehnaná, protože ochrana vlků před lovci je nutná. Spolu s kontrolou lovu bude částečně vyrovnáván dopad tohoto opatření na zemědělství.

Doposud vládu stály náhrady škod na ovcích (roztrhaná a nutně poražená zvířata) ročně 100.000 franků (2,5 mil. Kč) a náklady na pozorování vlků 200.000 franků (5 mil. Kč). Chovy ovcí ve Švýcarsku jsou dotovány 40 miliony franků (1 miliarda Kč). Nyní poškozený chovatel bude moci dostat odškodnění až 1.600 franků (40.000 Kč)

čtvrtek 19. listopadu 2015

Francouzská policie s teroristy nemá slitování

Francouzská policie obvykle s teroristou zúčtuje velmi rychle. K soudci se teroristé moc často nedostanou, protože během několika hodin, maximálně dnů, je policie zabije.

Letos v lednu bratři Kouachiové po útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo ujížděli skoro dva dny. Zastřelila je policie v Dammartin-en-Goële, třicet kilometrů od metropole. S nimi spojený terorista Amedy Coulibaly zemřel ve stejný den večer. Vzal rukojmí v obchodě v Paříži, živý se ven už nedostal.

V březnu 2012 vraždil v Toulouse a okolí Mohammed Merah. Při několika útocích připravil o život celkem sedm lidí. I jeho policie zastřelila.

O sedm let dříve dlouho unikal muž, který dával nálože na železniční koleje. Policie ho identifikovala jako Chálida Kilkala, sympatizanta alžírské Islámské ozbrojené skupiny (GIA). Ta tehdy vedla válku proti alžírskému režimu podporovanému Paříží. Policisté Kilkala zastřelili v lese za Lyonem.

středa 18. listopadu 2015

Studenti, jimž bylo zabráněno uctít 17. listopad,se nevzdávají.

Skutečnou oslavu 17. listopadu chtějí v sobotu 28. listopadu uspořádat studenti, kterým se nelíbí to, že na výročí listopadových událostí roku 1989 a 1939 nemohli přijít k pamětní desce na Albertově. Reagují na to, že v den oslav 17. listopadu ochranka studenty k pamětní desce nepustila kvůli tomu, že na Albertově o několik hodin později začínalo shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana. 

17. listopadu se vzpomíná na násilné potlačení poklidné studentské demonstrace a následnou perzekuci studentů nacisty v roce 1939 a události, které v roce 1989 vedly k sametové revoluci. O dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena, když jim bylo zabráněno vyjádřit úctu hodnotám a odvaze minulých generací studentů u památníku zmíněných událostí.

Europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda konstatoval, že nepustit studenty na Albertov je hanba. Předseda ODS Petr Fiala to označil za pošlapání památky listopadu 1989. Poslanec TOP 09 Jiří Koubek řekl, že prezident sebral Albertov studentům v den, kdy jim patří a uspořádal na něm setkání svých příznivců.

17. listopad 2015 v Praze se stal dnem vzteklých rasistů

Vědec Vladimír Urbánek včera recitoval báseň Loď bláznů:
„Ach běda, běda zemi té, jíž v čele blázen vládne,/ jenž sprosťák nevědomý je a zábrany nemá žádné./ Lidu svému do přízně jen úlisně se lísá/ Nad čest a pravdu milejší mu čočovice mísa...“
Podivná oslava dne, kdy k nám přišla (zadarmo) svoboda. Na Národní třídě spolek Podhradí vyzýval přítomné, aby nabídli tip na příštího prezidenta, koho volit. Lidí se tam o půl druhé sešlo tak dvacetkrát méně než loni, když Zemanovi vystavili červenou kartu. A viděli jste okolo rozpaky: Koho? Koho nabídnout? Těžké dnes
Hnědá část oslav měla opačný nádech. Mračili se, mávali českými a jinými vlajkami, vypadali rozzlobeně, jako by jim někdo strašně ublížil.  (Asi uprchlíci, které tu nemáme?) .
Dole na Můstku brzy odpoledne demonstrovala Dělnická strana sociální spravedlnosti. Mnoho národních vlajek. Projevy proti uprchlíkům a volání: „Pověste je!“ „Postřílet!“ Nenávist k Bruselu.

Prezident Zeman, který kdysi vystupoval jako sociální demokrat, uzavírá alianci s rasistickými antiislamisty, kteří hlásají omezování občanských práv a mletí "nepřizpůsobivých" na masokostní moučku. Na demonstraci mu aplauduje proruská nacionalistická bojůvka pěstující nostalgii za minulým režimem, která vyhrožuje ozbrojenými útoky na vládu a parlament. A zahraničním hostem jsou zástupci německého neonacistického spolku Pegida.

Český národní socialismus je živ a daří se mu skvěle. Tato tradice nikdy nebyla odmítnuta a vykořeněna, vrátila se v krizovém období v plné síle jako bumerang.

A česká levice se od ní neoddělí do té doby, dokud se konečně poctivě nevyrovná s tragickým selháváním provinciálních politických elit.

Výročí 17. listopadu znovu zřetelně potvrdilo, jak do hloubky je česká společnost rozdělená. Táhne se jí propastná puklina. O to vážnější, že jedna strana je bezostyšně, vyzývavě hnědá. Typické bylo, že se na Můstku objevil republikán Miroslav Sládek. Přesně vycítil, že přichází jeho doba. Rovněž Václav Klaus neskrýval potěšení nad tím, jak se mu za 25 let podařilo lidi rozeštvat.

Albertov nepatří fašistům

Albertov patří studentům
Byl počátek 20. století, kdy František Josef I. vložil nemalé finance do výstavby univerzitního kampusu na Albertově a neváhal se tam přijít podívat, když budovy bylo dokončeny. Budovy kampusu tam pak nestály nadarmo, byly naplněny vysokoškolskými studenty a jejich učiteli, kteří jim předávali základy medicíny a přírodních věd. A nebyli to jen tak lecjací učitelé a studenti, Albertov vychoval řadu vynikajících lékařů a přírodovědců. Například nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského. Dodnes Albertov žije vysokoškolským ruchem a během každého dne v něm studují a pracují tisíce studentů a učitelů. A na Albertově se budou stavět další budovy pro špičkový výzkum a výuku v biomedicíně a přírodních vědách. V disciplínách, které budou zachraňovat lidské životy.
Byli a jsou to vysokoškolští studenti, kteří jsou nejcitlivějšími indikátory nespravedlnosti a bezpráví ve společnosti. A právě Albertov byl takovým místem, kde studenti neváhali proti nespravedlnosti a bezpráví v osudových okamžicích našeho státu nasadit své zdraví a i své životy.
Když si ovšem letos studenti chtěli připomenout své zastřelené a zbité spolužáky a učitele, bylo vše jinak. Albertov byl zaplněn lidmi, kteří v naprosté většině neměli s albertovským životem nic společného a projevovali názory, které se s názory studentů v naprosté většině neshodují. Se studenty bylo zacházeno jako s vetřelci a skupinka asi dvaceti studentů nesměla přejít dvacetimetrovou vzdálenost k pamětní desce s nápisem „Kdo když ne my, kdy když ne teď,“. K pamětní desce s heslem, se kterým se jim 17. listopadu 1989 podařilo nastartovat listopadovou revoluci. Argument, že to bylo z bezpečnostních důvodů kvůli účasti pana prezidenta na akci pořádané jeho příznivci je neospravedlnitelný, protože pan prezident měl přijet na Albertov až za tři hodiny a celý dvacetimetrový prostor byl prošpikován policií a členy ochranky.
Studenti i jejich učitelé letos v listopadu ztratili na Albertově svobodu. To se v příštím roce nesmí stát.
Bohuslav Gaš
děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy


Vyjádření studentů k 17. 11. 2015 na Albertově
My, zástupci studentů, jsme zklamaní a smutní z toho, že dnes, v Mezinárodní den studentstva, nebylo umožněno řadě zájemců vyjádřit úctu předchozím generacím našich kolegů, kteří se zasadili o svobodu této země v listopadu 1989.
Před polednem se skupina studentů pokusila položit květiny a zapálit svíčky u pamětní desky na Albertově. Většině však nebylo policejní ochrankou povoleno se na toto místo dostat. Jsme si vědomi, že bezpečnostní opatření jsou v dnešní době nevyhnutelná. Šlo by možná pochopit, kdyby byl prostor zcela uzavřen po celou dobu návštěvy hostů vyžadujících speciální ochranu. Upozorňujeme však, že nedlouho poté, co bylo studentům zabráněno ve vstupu k památníku, se prostor otevřel pro skupinky příznivců pana prezidenta.
Zdůrazňujeme, že jako studenti jsme v uplynulých dnech opakovaně vybízeli k respektování práva, ke klidné diskusi založené na ověřených faktech a jednoznačně jsme odsoudili zneužití míst spjatých s bojem studentů za svobodu k jakýmkoli partikulárním politickým zájmům.
Vyzýváme všechny představitele veřejné moci, aby pamatovali boje studentů za svobodu a zasadili se o to, aby uctění památky nebylo v budoucnosti nijak omezováno ani využíváno k sebepropagaci zájmových skupin, jako se tomu dělo dnes, 17. 11. 2015, na Albertově.
Studenti Přírodovědecké fakulty
Jménem studentů Jan Kříž,
Studentská komora Akademického senátu Přírodovědecké fakulty UK

Prezident sjpojuje komunisty s fašisty

Prezident republiky, nástupce Masarykův, Benešův a Havlův stál na jednom pódiu s lidmi, kteří navrhují nahnat jednu skupinu obyvatel do koncentračních táborů (a jedno, jestli jsou to muslimové, židé, nebo kdokoliv jiný...) a zapomenout na solidaritu s trpícími a pronásledovanými, a kteří otevřeně napadají demokratický a právní řád, dědictví naší republiky. Zdá se, že Payerová včera neodhadla a nenazvala Zemanovu nemoc úplně správně. Lze nenávist nazvat nemocí?

Proto Masaryk vedl legie, proto Milada Horáková byla popravena, proto byli odpůrci komunismu pronásledováni, proto se naši tátové stavěli proti sovětským tankům, proto cinkali klíči, aby prezident republiky z národa vylučoval své odpůrce a tleskal fašistům (usvědčují prohlášení Úsvitu nebo Konvičkovy klaky)?

Je možné, aby zástupci hnutí propagující myšlenky rasové a náboženské nenávisti byli v den, kdy naši studenti a učni pokládali životy za demokracii proti nacismu, a v den, kdy na připomínku toho byly svolány demonstrace obnovující v důsledku československou demokracii, vpuštěni na místa připomínající tyto události?

Je možné, aby byl na tato místa odepřen přístup?
Fašisté slaví a ostatní jsou za plotem. Je to hrubé, urážlivé vůči obětem nacismu a komunismu. Včera překročil Miloš Zeman a na něj navázané policejní složky hranici demokratického státu.

neděle 15. listopadu 2015

Bývalý agrokomisař EU Cioloş je premiérem rumunské vlády

Bývalý agrokomisař EU Dr. Dacian Cioloş byl jmenovám premiérem rumunské vlády, která bude řídit zemi do řádných voleb. Bývalý premiér Victor Ponta byl nucen na nátlak veřejnosti odstoupit 4. listopadu, po tragickém ohni v nočním klubu. Cioloş je považován za technokrata, který se vyhýbá všem aférám souvisejících s korupcí a nekompetentností. 

Rumunský prezident Klaus Johannis při jmenování uvedl, že země potřebuje nezávislého premiéra, osobu s čistým štítem. V průběhu týdne by Cioloş měl předložit jména členů nové vlády. Pokud je schválí parlament, měla by vládnout až do řádných voleb v prosinci 2016. Vzhledem k situaci v zemi je velmi nepravděpodobné, že vláda vydrží do těchto voleb.

Dr. Dacian Cioloş je zemědělský inženýr, má za ženu Francouzsku. Ještě před nedávnem vylučoval návrat do rumunské politiky. V červenci letošního roku ho prezident EK Jean-Claude Juncker jmenoval zvláštním poradcem EK pro bezpečnost potravin.  

After Paris, Europe may never feel as free again

How long will it be before European liberalism cracks? The aftermath of a terrorist massacre is the worst time to make predictions. The extremity of the outrage pushes policy-makers and citizens to play with equally outraged responses.

It is worth steadying yourself with the thought that until Friday night, Europe’s response to terrorism has not been extreme. Despite gruesome predictions to the contrary, European democracies have not turned themselves into police states. There have been no backlashes or pogroms against Muslims. EU countries, including Britain, have remained free and good societies overall; nations we can be proud of in our necessarily grudging way, for all the faults and abuses we must tackle.

People running from real terror know our true state better than we do. They flee to Europe, not from Europe.

Callous though it may sound today to say it, the modest response to terrorism is the consequence of the modesty of the violence. Since al-Qaida’s assault on the World Trade Center and the Pentagon in 2001, the most striking feature of Islamist terrorism in Europe is how little of it there has been. You can give credit to police forces and intelligence agencies for arresting suspects before they strike. You can repeat the essential point that we are up against Islamism, not Islam, and most Muslims want nothing to do with totalitarian religion. Whatever the reason, the practical consequence remains that no one in power has felt the need to move towards anything resembling martial law.

Europe has “just” endured the attacks on Madrid and the 7/7 assault on London, and the actual and attempted murders of Jews, satirists, freethinkers in Paris, Brussels, Copenhagen and Marseille. Beyond that, there have been “lone wolf” killers of the type who did for poor Lee Rigby.

I am not pretending that Europe has stayed the same. After Islamists sanctioned the murder of cartoonists who mocked Muhammad, a cowardly self-censorship spread across the arts and journalism, which was all the more cowardly for being unacknowledged. But it remains true that radical Islam has not forced a radical break with the past. If you could travel in a time machine, you would see the continuities between our world and the Britain or France or Denmark of 20 years ago hugely outweigh the differences.

I do not mean to minimise Islamist crimes when I say that Europe has been lucky. From Nigeria to Afghanistan, a clerical fascist doctrine that mandates mass murder and self-murder has pushed whole regions into civil war. Yet divinely sanctioned violence has failed to engulf our continent. Suspects are still innocent until proved guilty beyond reasonable doubt. The European convention on human rights remains in force. Terrorism is still subject to the rule of law, not martial law. In spite of all the provocations, we are what we once were.

The co-ordinated Parisian attacks feel as if they are about to change Europe, and change it for the worse. The horrible suffering of people, who just wanted a meal with friends and family, to watch a match or go to a concert, moves the heart. The calculation behind attacks jolts the mind. These killers were not “lone wolves” but “soldiers”, if I may use the term without giving them an unwarranted honour, committing a well-planned and demonically executed crime against humanity.

President Hollande has already abandoned the language of civilian life. He described the atrocities as an act of “war” by Islamic State, rather than a civil crime, and declared a state of emergency. He also threatened to close the republic’s borders. And so he joined a trend.

The borders are closing all over Europe now. The British, with the Channel between the continent and us, do not realise how shocking it would once have been to see fences going up between Slovenia and Hungary, or the Swedes, of all open, tolerant people, putting checks on the bridge between Copenhagen and Malmö. The European Union is meant to be open. Its leaders’ proud boast was that they had dispensed with the nationalist manias that brought so much destruction in the 20th century. Yet even before the Parisian attacks, Europe found the refugee crisis too great for it to bear.

Respectable Europeans may damn the nationalist parties that have risen up against mass immigration as “far right”. They may say that the popular fear that there are terrorists among the refugees fleeing Assad and Isis is absurd. But their criticisms have only infuriated their own citizens. People want physical security as much as they want economic security. Liberals, who denounce anyone who says as much as “neo-fascists” or “racists”, will insult the very compatriots they need to persuade and guarantee their own defeat.

To preserve human rights and prevent a wave of authoritarian governments taking power, you have to accept that some security concerns are real, not a plot by an evil group of conspirators to create a “moral panic”. You must also understand that migration and radical Islamism are changing Europe now, and that if you want a say in the direction your country is going you must first earn the right to be heard by facing that change honestly.

How far Europe will change is an open question. As ever, the future depends on the grim calculus of body counts and attack statistics. After 9/11, commentators predicted that our hedonistic world was over. Irony collapsed with the World Trade Center, they said. Postmodern giggling and smirking were over. In future, we would be serious and sombre people, who looked back on the naive 1990s as a holiday from history.

Nothing of the sort happened, because the predicted wave of violence never came. We remained free to giggle and for that we should be grateful.

Maybe we will be lucky again. Maybe the Parisian attacks will be a rarity, a shocking crime that disrupts our lives but does not fundamentally change them. Perhaps the migrants will be absorbed and the populist parties disappear. Perhaps all those French (and British) citizens who have gone to murder, rape and enslave for Isis will not return to inflict their godly terror on us or inspire online imitators to commit crimes of their own. In 20 years, our children may well be able to look back and say with relief that the continuities with the past outweigh the differences once again.

Perhaps, in short, we will be lucky. But I have to say that looking at the pictures from Paris today it feels as if our luck has run out.• Comments will be opened later today
Zdroj: theguardian

sobota 14. listopadu 2015

Francie je ve válce proti terorizmu.

Paříž v noci nejméně na sedmi místech zasáhly koordinované teroristické útoky. Podle různých zdrojů je výsledkem nejméně 200 mrtvých a zraněných. 

To jsou rány. Večer po úspěšně sehraném fotbalu (CR-Srbsko 4:1, SR-Svýcarsko 3:2) jde člověk spát s pocitem, že svět je dost příjemný a ráno se probudí a čte, že Francie je ve válce s neviditelným nepřítelem. Pátek 13. listopad je skutečně smolný a nešťastný den - lépe nevylézat z domova.

Těžiště útoků se zřejmě nacházelo v rockovém klubu Bataclan, kde probíhal koncert skupiny Eagles Of Death Metal a útočníci postříleli podstatnou část přítomných, přes 100 osob. V klubu zasáhla policie ZDE, na jiných místech Paříže proběhly bombové útoky. Prezident Francois Hollande v televizním projevu vyhlásil výjimečný stav (poprvé od 2. světové války) a uzavření hranic.

Americký prezident Barack Obama odsoudil atentáty v Paříži jako "šokující pokus terorizovat nevinné civilisty". Dodal, že "toto není jen útok proti lidem ve Francii, ale je to útok proti celému lidstvu a univerzálním hodnotám, které sdílíme. Řekl, že USA jsou připraveny pomoci Francii s čímkoliv bude potřebovat, ale odmítl spekulovat o pachatelíách útoků. "Ti, kdo si myslí, že mohou terorizovat Francii či její hodnoty, se mýlí," zdůraznil. "Rovnost, volnost a bratrství jsou hodnoty, které sdílíme a ty přežijí jakýkoliv teroristický atentát."

pátek 13. listopadu 2015

Ve slovenské armádě budou cvičeni dobrovolníci.

Povinná vojenská služba na Slovensku byla zrušena v roce 2006, avšak Slovensko v příštím roce zavede dobrovolnou vojenskou službu, kterou chce stát posílit armádní zálohy. Ve čtvrtek o tom rozhodl slovenský parlament hlasy většiny poslanců.

Vojenskou přípravu bez nutnosti vstoupit do profesionální armády by mělo absolvovat 150 Slováků  ročně. Výcvik potrvá 12 týdnů a zaměří se na taktickou a střeleckou přípravu. Dobrovolníci se seznámí s radiační, chemickou a biologickou ochranou, naučí se ovládat komunikační a informační systémy. Po ukončení přípravy absolventi výcviku složí vojenskou přísahu a získají vojenskou hodnost. Během výcviku budou dostávat 135 eur (3650 Kč) měsíčně.

 Slovenské ozbrojené síly v současnosti tvoří 14 tisíc profesionálních vojáků.

čtvrtek 12. listopadu 2015

Pesticid glyfosát neobsahuje rakovinotvorné látky

Dnes v italské Parmě oznámil Úřad pro bezpečnost potravin EU (EFSA), že nebyl prokázán vliv chemické látky glyfosat na lidskou DNA. Zaroveň byl odeslán protest proti prohlášení Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), která tuto látku označila jako karcinogenní.

Zprávu výše zmíněné agentury (IARC) přejala Světová zdravotnická organizace (WHO), ani brala na vědomí skutečnost, že výzkum se netýkal jen glyfosatu, ale celé směsi látek, mezi nimiž se glyfosat také nalézal. EFSA tvrdí, že ani dávka 0,5 miligramu glyfosatu na 1 kg lidské váhy neohrozí zdraví člověka. Výsledky budou předloženy EK, která v součinnosti s jednotlivými členskými státy EU musí rozhodnout o dalším osudu glyfosátu, tohoto významného pomocníka zemědělců.

pondělí 9. listopadu 2015

Sláva! Kupní síla obyvatel ČR není nejmenší v Evropě.

Největší kupní sílu v Evropě mají obyvatelé Lichtenštejnska, Švýcarska a Norska. Česká republika dosahuje 53,6 procenta evropského průměru a patří jí 26. místo v žebříčku zahrnujícím 42 států. Vyplývá to ze studie společnosti GfK.

Kupní síla jednoho obyvatele České republiky dosahuje v průměru 7313 eur ročně (zhruba 200 tisíc korun). Česko si udrželo 26. místo z loňského roku, propad kupní síly z předchozích let - mimo jiné způsobený měnovou intervencí České národní banky - se zastavil. Před pěti lety dosahovala tuzemská hodnota 57,7 procenta evropského průměru.

O jednu příčku lépe skončili v žebříčku Slováci s kupní silou 7769 eur (210 tisíc korun) na osobu. Těsně před Slováky skončili Estonci. Evropský průměr činí 13 636 eur (370 tisíc korun).

Stát
Kupní síla na obyvatele za rok
Evropský index
1. Lichtenštejnsko
64 900 eur
475,9
2. Švýcarsko
43 514 eur
319,1
3. Norsko
30 265 eur
221,9
4. Lucembursko
28 775 eur
211
5. Dánsko
22 794 eur
167,2
6. Velká Británie
22 289 eur
163,5
7. Rakousko
22 067 eur
161,8
8. Německo
21 449 eur
157,3
9. Island
21 259 eur
155,9
10. Švédsko
21 246 eur
155,8
Evropa (průměr 42 zemí)
13 636 eur
100
25. Slovensko
7 769 eur
57
26. Česká republika
7 313 eur
53,6

Sobci nenávidí Angelu

Evropa zrazuje všechny hodnoty, na nichž po 2. světové válce rostla a bohatla. Většina evropských politiků v obavách o své pozice podlehla psychóze davu, chce uzamknout dveře před těmi, kteří hledají úkryt před pronásledovateli.

Přitom moderní Evropa byla sama založena na poválečném utrpení a nejistotě. Není tomu tak dlouho, co občané mnoha z těch zemí, které nyní zavírají své dveře před uprchlíky, sami prchali před pronásledováním a hledali úkryt.

Evropa byla založená na zásadách a hodnotách, jako je svoboda pohybu, solidarita, mír, prosperita a lidská důstojnost. Evropa měla být jednotná ve své rozrůzněnosti, obohacená nejrůznějšími kulturami, tradicemi a jazyky. V této chvíli Evropa tyto hodnoty zrazuje, politici, novináři, davy sobců se zpronevěřují všemu, co poválečné generace vytvořily.

Ne všichni se snaží Evropu zadrátovat. Jeden z mála hlasů, který neselhal – hlas Angely Merkelové. „My to zvládneme,“ tvrdí německá kancléřka. A její popularita poklesla na nejnižší úroveň od roku 2011. Ale to nezměnilo její postoj: Wir schaffen das." (To zvládneme.)“ opakuje dál. Zdůrazňuje, že Německo bude dál přijímat uprchlíky. Jinak, argumentuje, „To by nebyla moje země“. Asi ví, o čem mluví. Německo po válce přijalo 3 miliony českých Němců, 3 miliony Slezanů a další miliony lidí Pobaltí, Karpat a Balkánu, později miliony Turků, statisíce Jugoslávců a desetitisíce emigrantů ze sovětského bloku, přesto nezchudlo, ale naopak.


Zvítězí sobectví nebo solidarita?

sobota 7. listopadu 2015

Dnes demonstrovali italští zemědělci

Tisíce italských sedláků, kteří se zabývají výrobou mléka, dnes přijelo s traktory a krávami do města Lodi v Lombardii, aby před hlavním sídlem francouzské ho mlékařského gigantu Lactalis/Parmalat protestoval proti nízkým výkupním cenám za mléko.
Shromáždění svolal zemědělský svaz Coldiretti, který nesouhlasí s nízkými cenami mléka vyplácenými velkou společností. Od loňska klesla výkupní cena mléka o 20 procent, na současných 35 centů za litr. Tato cena je hluboko pod výrobními náklady zemědělců. Přitom v obchodě je průměrná cena mléka 1,50 eur za litr.

Na demonstraci před sídlem Lactalisu dorazil i italský ministr zemědělství Maurizio Martina. Demonstranti poukázali na to, že od začátku mléčné krize opustilo zemědělství 32.000 lidí. Od začátku letošního roku ukončilo činnost okolo 1.000 producentů mléka, přičemž z nich bylo 60 procent v horských oblastech.

Velkým problémem je dovoz mléka ze zahraničí, který ohrožuje zbývajících 35.000 italských producentů. Pokud velkoodběratelé nezvýší ceny, budou se uzavírat další a další zemědělské závody. Zemědělský svaz upozornil, že denně je do Itálie dovezeno 3,5 milionu litrů mléka ze zahraničí, které je používáno k výrobě italských sýrů. Celkem je na italském trhu 40 procent dovezeného mléka a mléčných výrobků.Toto všechno ohrožuje italské hospodářství, které ztrácí 28 miliard eur a o práci přichází 180.000 lidí.

Chudoba bavorská

V Bavorsku je podle oficiálních údajů stále víc lidí ohroženo chudobou. Dnes je to už 14,6 procenta obyvatelstva.

Podle bavorských statistiků je za ohroženého chudobou ten, kdo musí vyjít s méně než 60 procenty průměrného příjmu obyvatelstva. Průměrný roční příjem bavorského obyvatelstva je 22.800 eur (615.600 Kč). Obzvlášť jsou ohroženy samoživitelky (42 %) a osaměle žijící lidé, především ženy starší 65 let (25,1 %).

V celém Německu je ohroženo: ve starých spolkových zemích 14,4 procent obyvatelstva, v nových zemích 19,8 procenta. Z dalších bavorských předností list uvádí růst průměrného ročního příjmu na obyvatele na 22 800 eur.

středa 4. listopadu 2015

Stane se Miloš Zeman velkým mužem nového 17. listopadu?

Specifická podoba současné české politiky, jak upozornil Petr Honzejk, je závislá na nevysloveném kontraktu: "My vládneme a děláme si, co se nám zlíbí - vám garantujeme právo na veřejně projevovanou nenávist". Nepřítel tu není od toho, aby byly zajištěny zájmy společenství. Nepřítel tu je proto, aby si hlava státu i občanstvo mohli bez omezení vylévat svou nenávist.

ČR se systematickou mobilizací soukromých nenávistí a jejich vtažením do trosek politického procesu stává fašistickým státem, třebaže to někteří vehementně popírají. Instituce zatím formálně fungují podle starého uspořádání, ale jejich obsah je již jiný, všímá si Honzejk.

Miloš Zeman se rád mstí. Lidi, které často z velmi malicherných důvodů považuje za osobní nepřátele, napadá coby údajné nepřátele společnosti. A nenávist je pro něj denním chlebem. Každé jeho veřejné vyjádření obsahuje nějaký osobní útok, sice prezentovaný v nějakém politickém kontextu, jde však o to probudit v lidech nejhorší pudy. Zeman zastřešuje úsilí aliance násilníků napříč českou společností, spojuje neostalinisty v KSČM s neonacisty.

Tuto operaci bylo mnohem jednodušší provést z "levé" strany politického spektra. Důvodem je fakt, že na "levici" existovalo dlouhodobé, masivní a systematické snažení zlikvidovat jakékoliv rozlišování mezi demokratickou politikou a extrémismem. Blíží se 17. listopad, jsou očekávány  provokace extrémistů. V závětří čekají staří komunisté, kteří věří tomu, že oni jsou tou jedinou silou v zemi, která za pomoci Zemana, krvelačných medií a fašistické ulice nasměruje zemi k boji proti Západu.   (Jiří Krž, 4.11.2015)