Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 8. února 2020

75. výročí vítězství nad nacizmem se mění v novou válku

8.února 1945 zahájila sovětská armáda na jihozápadě Polska ofenzivu  zvanou "Dolnoslezská  operace." Ve stejný den na západě zahájily americké jednotky generála Eisenhowera velkou operaci v Porýní.

Výše uvedená historická fakta nelze zpochybnit, avšak politicky lze ve 2 světové válce pokračovat. Válečné jiskřičky létají nad Polskem, jehož vláda činí zodpovědné za napadení Polska a rozpoutání světové války stejně Hitlerovo Německo jako Stalinovo sovětské Rusko.

Ruská vláda vloni vyrukovala proti současnému Polsku tvrzením, že Stalin při jednání s Německem byl nucen reagovat na polský antisemitizmus a předchozí polské přátelení s Hitlerem. Poté polský prezident Andrzej Duda zrušil cestu na světové fórum o holokaustu v Izraeli, aby se tam nemusel setkat s ruským prezidentem Vladimírem Putinem.

Ani tak samozřejmá věc jako osvobození koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou 27. ledna 1945 se nevyhnulo politickým pochybnostem.  Ukrajinský prezident Vladimír Zelinský tvrdí, že Osvětim neosvobodili Rusové, ale 1. ukrajinský front, tedy Ukrajinci.

Pochybnosti o osvobození Rudou armádou byly uváděny na nedávné výstavě "75 let osvobození východní Evropy od nacizmu," konané v Bulharsku. Bulharská vláda nezpochybňuje sovětské vítězství nad nacizmem, ale v případě Bulharska nepovažuje termín "Osvobození," za správný, neboť v době, kdy sovětské jednotky dorazily do Bulharska, byli Němci pryč a bulharská vláda v létě 1944 žádné kontakty s nacisty neměla.

"Aniž bychom popírali významný příspěvek Sovětského svazu k vítězství nad nacizmem, nebudeme zavírat oči před faktem, že sovětská armáda přinesla do střední a východní Evropy dlouhou dobu nové totality, represe, které potlačily občanské vědomí, deformovaly ekonomický rozvoj a izolovaly východoevropské státy od vyspělého světa," uvedlo ve svém prohlášení bulharské ministerstvo zahraničních věcí.

Série vzájemného napadání začala vloni v souvislosti z oslavou 75. výročí vylodění spojenců v Normandii a otevřením druhé fronty. Oslav se ruský prezident Putin nezúčastnil, protože nabyly na úrovni hlav států.

Podle ruského ministerstva vnitra nemělo vylodění spojenců v Normandii žádný zásadní vliv na konečný výsledek 2. světové války. O porážce Německa se rozhodlo u Stalingradu a u Kursku, o uspořádání poválečné Evropy se rozhodlo v Teheránu a na Jaltě.

Velká oslava 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem proběhne v Moskvě, kde se bude konat slavnostní přehlídka. Pozváni byli představitelé vítězných států, příjezd zatím potvrdil francouzský prezident Emmanuel Macron, který ovšem ruskou vládu popudil nedávnou návštěvou Polska. 

Žádné komentáře:

Okomentovat