Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 23. září 2020

Akce "Základní příjem pro každého občana" začíná 25. září

 V členských zemích Evropské unie včetně České republiky začíná 25. září celoroční Iniciativa evropských občanů Zaveďme nepodmíněný základní příjem. Půjde již o druhou takovou iniciativu – v roce 2013 až 2014 probíhala celoroční Iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem v členských zemích EU včetně ČR. Šlo o jednu z největších evropských akcí uspořádaných občany. Iniciativa pořádala informační a diskusní aktivity v členských zemích EU a projednání základního příjmu v Evropské komisi.

Jedno procento nejbohatších lidí na Zemi vyprodukuje víc odpadů a emisí než padesát procent lidí chudých.

Návrh na zavedení základního příjmu vyvolal reakce a zájem občanů i politiků a zvýšil povědomí o něm. Nyní lze navázat. Přitom je třeba zdůraznit, že občané, vědci i politici vědí, že v některých členských zemích nebo v celé EU se lidé sami demokraticky rozhodnou pro specifické pojetí základního příjmu, jeho výši a zdroje financování.

Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí všeobecně, tedy pro všechny občany daného státu, a bez jakýchkoli podmínek. Občan přitom může mít další příjmy ze zaměstnání, sociální dávky či jiné zdroje. Základní příjem tvoří materiální základ, který každému umožňuje založit svůj život a naplnit jeho základní potřeby. Jeho zavedení může zvýšit svobodu občanů. Ta totiž spočívá nejen v právech a možnostech, ale také v prostředcích, jak jí dosáhnout.

Lidé s nepodmíněným základním příjmem by mohli využít příležitostí, kterých by jinak nemohli. Pokud by byl zaveden v dostatečné výši, všichni občané by mohli mít rovně naplněno jedno ze základních ústavních práv, právo na život, a také právo na důstojný život, což zatím všichni lidé nemají, neboť mnozí žijí v nedůstojných podmínkách.

Nezaměstnanost už není dočasnou nahodilou záležitostí, ale trvalým systémovým problémem, který se týká mnoha lidí v řadě zemí – obzvlášť ožehavým problémem se stala například ve Španělsku nebo v Řecku. Mohou ještě někdy všichni občané získat práci na plný úvazek, když lidé již od počátku industriální éry usilují, aby mechanizace a automatizace jejich práci do značné míry nahradila? Neměli bychom uvažovat, jak výsledky a zisky mechanizované a automatizované práce mezi ně přerozdělit?

Diskuse o finančních zdrojích bude předmětem celoroční komunikace iniciativy evropských občanů nejen v ČR, ale i v dalších členských zemích EU či ve Švýcarsku nebo v Norsku a mohou se poučit z experimentů se základním příjmem, které se již uskutečnily například v Evropě ve Finsku nebo v Nizozemsku, Latinské Americe, Africe i v Asii, popřípadě se na ně chystají ve Skotsku či v Irsku, nebo z praxe na Aljašce, kde základní příjem funguje již od osmdesátých let 20. století.


Žádné komentáře:

Okomentovat