Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

středa 29. prosince 2021

Vláda pravicových koalic nechápe, co se od ní chce

 Ruský nacionalista Žirinovskij navrhuje ruské vládě, aby letecký útok proti Ukrajině a dalším evropským státům zahájila po půlnoci z 31. prosince 2021 na 1. ledna 2022. Nejlépe okolo 4. hodiny ranní, kdy po silvestrovské noci budou Evropané unaveni a neschopni odporu. 3. světová válka je na spadnutí a ČR má prakticky vládu jedné strany, jaká tady nebyla ani za komunistů.  

Nová česká vláda se sice stala realitou už letos, ale neměla na rok 2021 žádný vliv. Chceme-li začít politickou bilanci letošního roku, musíme se zmínit o epidemické katastrofě, která v Česku probíhala v lednu až dubnu a která se už v lednu uprostřed umírání mnoha lidí na přeplněných JIPkách stala záminkou k politickému boji o nouzový stav. Opozice, (dnešní vláda) tehdy radila Babišově vládě, aby otevírala vleky, školy a aby nechala lidi podnikat a vydělávat. Skončilo to katastrofou, která kulminovala v březnu, kdy bylo nutno zakázat dokonce cestování mezi okresy.

Z hlediska preferencí koalice pirátů a STAN se šplhala vysoko nad prostý součet preferencí obou formací až někam ke 30%. Tehdy se zdálo, že efektem sněhové koule a principem „volíme vítěze“ dojde postupně k přesunutí voličů od Spolu i Ano k PirSTAN a Ivan Bartoš se stane premiérem s velkým náskokem před všemi ostatními konkurenty. 

Výsledek voleb byl i tak šokem. Ze Sněmovny vypadly ČSSD i KSČM. I když Babiš má zdaleka největší poslanecký klub (72 mandátů), vážně onemocněl prezident republiky a začala přicházet nová vlna epidemie. Varianta, že se Babiš pokusí držet u moci navzdory výsledkům voleb s pomocí Hradu, ztrácela smysl. A tak i když prezident chtěl Babiše jmenovat premiérem, ten to odmítl. Tím mohla vzniknout vláda s jasnou sněmovní většinou, která byla slibována vítězi voleb voličům už před volbami.

Skutečný šok z výsledků sněmovních voleb ale nebyl způsoben vypadnutím levice nebo tím, že Babiš se ocitl v situaci, kdy se musel i chtěl vzdát moci. Největší šok politického roku 2021 je přepočet mandátů uvnitř vládní většiny ve Sněmovně s ohledem na to, jak voliči u voleb dali najevo svou vůli kroužkováním. Z pirátů, jejichž předseda se ještě na jaře zdál jako jasný favorit na post premiéra, se stal bezvýznamný poslanecký klub čítající čtyři mandáty. STAN vs. piráti jsou nyní ve Sněmovně v poměru 33:4. Tímto vstoupí rok 2021 do politických dějin ČR – a političtí komentátoři a analytici budou tento bizarní fakt zmiňovat ještě za desítky let. Velmi zajímavé bude sledovat, jaké to bude mít politické důsledky. Konkrétně jsou velikosti poslaneckých klubů koalice Spolu v tomto poměru: ODS 34, KDU-ČSL 23, TOP09 14.

Babišovi rok 2021 přinesl ztrátu moci, ovšem výměnou za roli dominantní opozice, která se pokusí sklidit každou chybu nové vlády ve svůj prospěch. Babiš se tak stále může vrátit k moci jako hegemon politického prostoru. Nemusí se bát, že mu někdo vezme voliče, naopak může sbírat voliče ostatním, dokonce i současné vládě. Opozici rok 2021 přinesl kýžené vládní posty za cenu ztráty sjednocující opoziční role proti společnému nepříteli. Kýžené vládní posty nejsou ale zality sluncem konjunktury, optimismu a blahobytu, naopak se kolem nich žene hned několik povodní, depresí a krizí, které s nimi mohou velmi silně cloumat a nutit je k mnoha fatálním chybám.

 Současná vláda je výsledkem experimentu s koalicemi, který začal už na konci roku 2020 a který v roce 2021 urodil kocovinu z kroužkování. Poprvé od roku 1989 máme vládu založenou na koalici pěti stran, navíc stran, jejichž mandáty nemají jasný vztah k voličským preferencím.


Žádné komentáře:

Okomentovat