V uplynulém týdnu se ministři zemědělství zemí EU sešli v Bruselu a konstatovali, že zásluhou války na Ukrajině je obyvatelstvo EU ohroženo nedostatkem potravin. Začínají se projevovat následky ruského útoku na Ukrajinu. Kvůli ukrajinské válce se proto má změnit kurz zemědělské politiky EU, potravinová soběstačnost má být opět prioritou.
S odklonem od plánů ozelenění Evropy souhlasí všechny státy mimo Německa. Německý ministr zemědělství Cem Özdemir se v Bruselu tvářil, jako by o válce nevěděl. Jako by ho hrozba potravinové krize byla hloupou dezinformací.
Komisař EU pro zemědělství Janusz Wojciechowski oznámil ministrům zemí EU, že podle dohody z 23. března je možné v EU rozšířit ornou plochu o 4 miliony hektarů, které v minulosti byly v rámci ekologického programu (EVF) vyňaty z hospodaření. Jedinou zemí, která s návrhem agrokomisaře EU nesouhlasila, bylo Německo. Včera tento ojedinělý krok potvrdila spolková vláda v Berlíně, která se nechala vegetariánem Cem Özdemirem přesvědčit, není třeba odstavenou zemědělskou plochu obdělávat, že ji stačí vypásat.
Zcela opačně postupuje Francie, která uvolnila 300.000 ha zelených ploch pro pěstování obilí, přičemž zemědělci na tuto plochu nadále budou dostávat podporu jako by byla uvedena do klidu. Španělsko začalo obdělávat 600.000 ha zelených ploch. Rovněž Polsko a Itálie se rozhodly pro zvětšení obdělávaných ploch. Z EP přišla výzva, aby bylo upuštěno od povinného uvádění 4 procent půdy do klidu. Okamžitě souhlasilo Rumunsko a Irsko.
Chorvatská ministryně zemědělství Marija Vučkovićová navrhla, aby prostředky z 2. pilíře byly uvolněny na vyrovnání nákladů, která se zemědělcům zvýšily v důsledku růstu cen pohonných hmot, hnojiv a energií. Proti byl jen německý zástupce Cem Özdemir.
Francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie, který v první polovině roku předsedá Zemědělské radě EU vyzval zástupce ostatních států EU, aby odsouhlasili soběstačnost EU ve výrobě potravin, aby EU nebyla závislá na Rusku a jiných zemích světa. Vyžaduje to obnovení intenzivní zemědělské výroby. Denormandie navrhl upravit Zelenou dohodu tak, aby do ní byla zakotvena výroba dostatku potravin a krmiv.
"Vyrábět a chránit," zaznělo heslo Juliena Denormandia. V Berlíně mají však klapky na uších.
Většina členských států na zasedání Rady EU zdůraznila význam potravinové pomoci Ukrajině a zemím, které jsou postiženy poklesem ukrajinského a ruského exportu potravin, paliv a hnojiv.
Agrokomisař EU Janusz Wojciechowski uvedl, že sklizeň kukuřice by v EU brzy mohla dosáhnout rekordní výšky. Bylo by to zásluhou obhospodařování půdy\ uvedené do klidu.
Žádné komentáře:
Okomentovat