Bez ohledu na to, že povinnost označovat potraviny zemí původu se neslučuje s právy Evropské unie, zveřejní dnes rakouská vláda předpisy, podle kterých u potravin musí být uveden výrobce. Týká se to mléka, masa a vajec.
Podle kancléře Nehammera mají občané Rakouska právo vědět odkud potravina na talíři pochází. Tímto krokem rakouská vláda potěšila hlavně rakouské sedláky, kteří v poslední době začali pociťovat zahraniční konkurenci. Pro Josefa Moosbruggera, prezidenta Rakouské zemědělské komory (LKÖ), jde o „dlouho očekávaný krok“. Povinné označení původu je důležitým krokem vstříc spotřebitelům. "Už jsme na toto téma slyšeli víc než dost slov, ve středu musí konečně následovat konkrétní činy," řekl Moosbrugger.
Moosbrugger říká, že rakouské rodinné zemědělské závody vynakládají na výrobu zdravých potravin a na ochranu životního prostředí mnohem více sil a prostředků než průmyslové zemědělství v zahraničí. Rakouští sedláci proto musí být odměněni důvěrou spotřebitelů. Podpora rodinných závodů musí být tak dokonalá, aby se nadále rozvíjely.
Podle zaváděného předpisu musí se konečný spotřebitel dozvědět u masa, kde se zvíře narodilo, kde bylo vykrmeno a kde poraženo, u mléka, kde byla kráva podojena, u vajec, kde slepice vejce snesla. Potravináři mimo toho musí na potravinách uvést místo, kde byla potravina zpracována, vyrobena a zabalena. Dozvědět se o původu potraviny budou mít možnost lidé i ve veřejném stravování, kde budou příslušné údaje uvedeny na tabulích a displejích. Nařízení by plně mělo fungovat od počátku roku 2023.
Označování potravin je podle některých kritiků nesplnitelné. Například v některých potravinách (např. Pizza) jsou základní potraviny od mnoha výrobců, takže uvedení původu není možné. Lze tedy usuzovat, že mimo podpory rakouských zemědělců jiný význam nařízení nemá, protože k zastavení dovozu potravin ze zahraničí v praxi nedojde.
Žádné komentáře:
Okomentovat