V souvislosti se zavedením snížení rychlosti z 50 km/hod na 30 km/hod, k němuž došlo o tomto víkendu ve Walesu, proběhla vystoupila v BBC i lékařka Dr. Hannah Greenberg, jež má zkušeností z nemocniční pohotovosti:
Myslím, že je opravdu důležité pochopit, že 20 mil za hodinu (30 km/h) je pro člověka důležitá hranice, protože jako lidi jsme tak nějak uzpůsobeni k tomu, abychom maximálně odolali síle v rychlosti 20 mil za hodinu. Někteří lidé jsou schopni běhat rychlostí kolem 20 mil za hodinu. Takže pokud upadnete v této rychlosti, vaše tělo dokáže vydržet ty nárazy. Ale při vyšší rychlosti máte více a více sil, které se přenášejí na lidské tělo a věc je, že na nemocniční pohotovosti vidíte, že důkazy o tom.
Dříve jsem pracovala na pohotovosti. Vidíte ty důkazy před sebou, pokud jde o pacienty, vidíte, jak zvýšená síla působí na pacienta a co to dělá s jeho vnitřními orgány, s jeho cévami, a také další věc, která se děje při rychlostech nad 20 mil za hodinu, je, že když je srazí auto ve vyšší rychlosti, lidi se při tom nárazu rychle otočí, a když se někdo takhle převrátí, dostanete úplně jiný vzorec zranění. Dochází k mnohem častějším poraněním hlavy a mnohem větší smrtelnosti zranění, a pokud lidé takový náraz přežijí, mají z takového zranění strašlivé celoživotní následky. Pravděpodobnost úmrtí je pětkrát vyšší. Oběti se snižují asi o 6 % na každou míli za hodinu. Proto je opravdu důležité, abychom změnili rychlostní limit na 20 mil za hodinu.
Jde o to, že i když dodržujete rychlostní limit, i když dodržujete rychlostní limit 30 mil za hodinu (50 km/h) , pokud do někoho narazíte, máte pětkrát větší pravděpodobnost, že ho zabijete. A ve skutečnosti nehodám předcházíte, pokud jedete pomaleji, protože máte větší povědomí, máte více času na zastavení, takže k nehodě ani nedojde.
Žádné komentáře:
Okomentovat