"Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně snížily o 4,5 procenta. Klesly ceny zeleniny o 12,6 procenta, brambor o 10,3 procenta, vajec o 6,9 procenta, obilovin o 5,6 procenta, mléka o 3,9 procenta a drůbeže o 3,8 procenta. Ceny prasat vzrostly o 1,3 procenta a skotu o 0,4 procenta. V rostlinné výrobě ceny klesly o 26,2 procenta. Nižší byly ceny olejnin o 34,9 procenta a obilovin o 32,3 procenta. Zvýšily se ceny čerstvé zeleniny o 17,7 procenta a brambor o 82,5 procenta," stojí dále ve zprávě ČSÚ.
Snížení cen u některých potravin odráží současnou situaci, kdy je inflace v Česku pomalu na ústupu. "Jsme svědky zlevňování některých typů potravin. Týká se to například mouky, mléčných produktů, ale oproti zimním měsícům je patrné, že některé ovoce i zelenina jsou levnější. Už rozhodně nekupujeme kilogram paprik za 140 korun. Výhled do budoucna je pozitivní, protože od nového roku se sníží DPH na potraviny v rámci konsolidačního balíčku, a také tady máme příslib obchodních řetězců, že se to promítne do koncových cen. Dále se zlepšuje situace na trhu energií, které jsou klíčové při výrobě potravin. Řekl bych, že výhled je velmi pozitivní. Pravdou je, že u některých položek dochází ke stagnaci cen, ale jsem přesvědčen, že u většiny nadále půjdou ceny směrem dolů," uvedl ekonom Štěpán Křeček v rámci predikce do dalších měsíců.
Celkové zlevňování potravin by každopádně mělo podle ekonoma pokračovat i v následujících měsících. Lze nad situací přemýšlet i tak, že za poklesem cen může stát obava obchodních řetězců z možných kontrol. Proto začaly snižovat své marže.
Kdyby pan Křeček denně nakupoval, musel by si všimnout toho, že obchod jeden den sníží cenu o korunu, druhý den o 2 koruny zvýší. Takže se pořád snižují ceny, ale zákazník platí pořád víc.
Žádné komentáře:
Okomentovat