Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

čtvrtek 1. února 2018

Kradené dřevo také v zimě zahřeje.

Z českých lesů zmizí každý rok tisíce kubíků dřeva za mnoho miliónů. Většinou pak dřevo shoří v kotlech nových rodinných domů či v krbech chat a chalup na venkově. 

Zloděje se podaří vypátrat jen výjimečně. Většinu krádeží však majitelé neobjeví, či objeví pozdě, nebo je vůbec policii nehlásí, neboť předpokládaji, že policie se krádeží bude zabývat zdlouhavě  a dřevo mezitím shoří v kotli a okradený dřevo ani odškodnění nedostane. Proto oficiální zprávy o odcizení dřeva se týkají jen malého zlomku skutečných krádeží. 

Dřevo v lesích pojišťovny nepojišťují. Většina zlodějů se snaží krádežemi dříví ušetřit na topení. Cena palivového dříví totiž rok od roku roste. Kubík metrových kuláčů bez 15 procentní daně z přidané hodnoty (DPH) prodává podle druhu dřeviny za 750 až 1100 korun. Pokud je dříví zpracováno na štěpiny nebo je v kratších délkách, pak se může cena vyšplhat i na více než 1500 korun a více.

Zaměstnanci státního podniku Lesy ČR (LČR), který obhospodařuje zhruba polovinu lesů v České republice, loni nahlásili Policii ČR jen 282 krádeží dříví. Jednalo se o celkové množství 1761 metrů krychlových s vyčíslenou škodou ve výši asi 2,1 miliónu korun bez DPH. Co se týká charakteru krádeží dříví, jednalo se spíše o drobné krádeže jednotlivých stromů. Krádeže nad 20 metrů krychlových byly nahlášeny ve 13 případech, což představuje necelých pět procent z celkového počtu nahlášených případů.Objasněno bylo loni 52 případů, což představuje 17 procent.

Vojenské lesy a statky (VLS) loni zaznamenaly pouze drobné krádeže palivového dříví.Případy nepovolených těžeb a krádeží s velkou způsobenou škodou, kdy jsme podali trestní oznámení, se nevyskytly. Do značné míry krádeže ovlivňuje i skutečnost, že VLS z velké části hospodaří ve vojenských újezdech. Tedy na územích, která nejsou veřejně přístupná

Žalostný pohled do lesů je v blízkosti chatových osad a vesnic, v nichž si postavili domy bezzemci. Za vlády komunistů, kdy bylo levné uhlí, se za velkých finančních podpor na vesnicích stavěly rozlehlé domy a přestavovaly studené chalupy na malé zámky o mnoha místnostech. Po mnohonásobném zdražení uhlí se majitelé takových neúsporných zámků potýkají s velkými náklady na topení. Elektřina, plyn, uhlí dělají průvan v peněženkách, legálně opatřené dřevo je také drahé, ale dá se při trošce drzosti i ukrást. A tak hlavně víkendech je možné vidět, že z lesů vyjíždějí auta s přívěsy naloženými palivovým dřevem. Co je doma, to se počítá. Největší zásoby dřeva bývají u budov, jejichž majitelé žádný les nemají, údajně dřevo kupují.

Více krádeží ve státních lesích je způsobena také nedostatečnou ostrahou lesů. Před půl stoletím nebylo možné jít do lesa, natož tam vjet autem s přívěsem, aniž by o tom hajný nevěděl. Nejpoužívanějším a nejrychlejším dopravním prostředkem hajného byly jeho nohy. Dnes jsou z bývalých hájoven rekreační chalupy. Zaměstnanci (motorizovaní) Českých lesů v lesích vidět moc nejsou, hlavně tam, kam se nedá zajet služebními auty, takže zlodějům nebezpečí prakticky nehrozí. 

Žádné komentáře:

Okomentovat