Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 2. dubna 2014

Letní čas. Skladník vzpomíná.

Máme zas ten letní čas. Takže na obzoru by mělo být léto. Zase se ozývají protesty proti změně času. Jsou prý lidé, kteří kvůli tomu nemůžou spát. Jeden dokonce chtěl kvůli tomu být prezidentem.

Měli jsme tenkrát, když v 70. letech byl letní čas opět zaveden, jisté problémy s farářem. Velice se v kostele kvůli změně času rozhorlil a vyzval přítomné, aby si hodiny neposunovali, neboť bohoslužby budou nadále podle normálního času. Jeho prý nikdo nepřinutí, aby vstával o hodinu dříve. Po čase se sice přizpůsobil, ale láteřil na letní čas pořád.

On to byl ten farář divný patron. Jako student semináře někdy v polovině 50. let prchl za hranice a v Římě vystudoval teologii. V roce 1972 se vrátil a sloužil jako kněz. Už to, že dostal od státu souhlas, vyvolávalo podezření, že je agentem StB. Chodil v civilním obleku a často ho bylo vidět v nočních vinárnách a s mladými dámami. Když se při pohřbu popral se zaměstnancem pohřební služby, který ho žaloval, že ho chtěl hodit do hrobu, byla mu činnost faráře zakázaná. Potom krátce vyjížděl autem s nějakým dlouhovlasým stvořením, ale brzy ho sklátila mrtvice. Pán Bůh prý ho potrestal.

Šel jsem včera dopoledne po náměstí, slunce začínalo hřát a nikde ani noha. A to jsem si kdysi představoval, že tam budu také občas celé dopoledne postávat s ostatními důchodci. Scházeli se tam až do poloviny 90. let. A přijížděli také z okolních vesnic, až 20 km vzdálených.  Zašli do lékárny nebo k holiči, koupili domů třeba škrabku na brambory, zašli do bufetu na polévku a potom až do poledne sledovali pulzující život na náměstí a klábosili o politice a všem možném. Takové to bývalo i v jiných městech, někde důchodci postávali v hloučcích, jinde sedávali na lavičkách, jinde se v houfech procházeli.

Dneska je to všechno jinak. Náměstí je prázdné, lidi nejsou  příliš v práce, ale jezdí auty sem a tam. Důchodci nemají co pozorovat, mimo spěchajících aut, a také nemají čas. Musejí obcházet supermarkety a vyhledávat slevy. A také nechtějí provokovat nervosní mládež, která chce i při velkém užívání světa a velkém utrácení hodně zbohatnout. Návod k chování dávají primitivové z bulvárních novin. Dělat velké peníze se ovšem povede málokomu, proto ten vztek a nevraživé pohledy.

Staré politické poměry už se těžko vrátí, ale může do ulic přijít jiná disciplina a pořádek. To by možná byla větší tragedie, než si umíme představit. Harašení zbraní na Ukrajině může být nějakou předzvěstí. Totalitní systémy se nezřizují s mnohaletým avízem nebo referendem. Ty se zřizují ze dne na den.
Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat