Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 10. října 2014

Kdo má byt, bydlí, ale nemá práci.

Nyní se ale ukazuje, že z hlediska makroekonomiky vlastní bydlení není optimální řešení. Příliš mnoho vlastnického bydlení totiž způsobuje menší mobilitu pracovní síly. Lidé musejí daleko dojíždět do práce. To je  dnes běžné na českém venkově. Nechtějí se stěhovat. Je s tím je spojena řada nákladů, které ztěžují hledání nového zaměstnání. Lidem tak paradoxně hrozí větší nezaměstnanost.

Renomovaní ekonomové začali bořit teze a názory, které patřily roky k nedotknutelným. Britský profesor ekonomie Andrew Oswald z University of Warwick uvedl: Pokud se zdvojnásobí podíl vlastnického bydlení, zvýší se míra nezaměstnanosti také dvojnásobně. Dokládá to údaji ze Spojených států, Švýcarska a Finska.

Převaha vlastnického bydlení může podle Oswalda zvyšovat nezaměstnanost i tím, že vlastníci nemovitostí často vytvářejí zájmová uskupení, která brání rozvoji infrastruktur v místě jejich bydliště a zvyšují náklady na rozvoj okolí. Tím znesnadňují vznik nových pracovních míst. To jsou příklady různých sdružení a iniciativ, které protestují proti výstavbě silnic, nákupních center, nových skladů a továren.


Na rozdíl od podpory vlastního bydlení provází výstavbu nájemních bytů a domů  nedostatek finanční podpory ze strany státu. V místech, kde by byla práce či by investoři měli zájem otevírat nové podniky, chybějí právě levné nájemní byty, a tedy i potenciální zaměstnanci.

Žádné komentáře:

Okomentovat