Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 31. května 2016

Hejtman Zimola ve volební kampani nešetří nadávkami

Zdá se, že podle různých prohlášení hejtmana Jiřího Zimoly se dohoda mezi Jihočeským krajem a Jindřichohradeckými místními dráhami stává součástí předvolební kampaně. Svědčí o tom i vyjádření výkonného ředitele JHMD Jiřího Pavla:

"Já mám z vyjádření hejtmana Zimoly velmi nepříjemné pocity, protože si myslím, že jsou za hranou slušného chování a jeho vystupování není v souladu s tím, co by si veřejný činitel měl dovolit vůči podnikatelskému subjektu. To, že nás označil za tunel, do něhož odmítá posílat veřejné peníze, je hodně za hranicí všeho. Jestli jsme, nebo nejsme tuneláři, se on nemá co domnívat. On má plnit zákonnou povinnost a povinností kraje je zkontrolovat výkaznictví dopravce. My jsme předložili určité výkazy, odhady a kalkulace a oni je mají posoudit. Nikdy v historii nikdo nezkontroloval úzkokolejku. Jak tedy může říkat, že jsme tunel, když to nikdy nikdo neprověřil. Znamená to, že kontroluje, nebo nekontroluje České dráhy, Jihotrans a další dopravce, kteří v kraji působí?"

Zimola jako představitel jihočeské rudé koalice ČSSD a KSČM zřejmě chce zadržováním dotací pro JHMD, což se projevuje odkládáním výplat mezd zaměstnanců JHMD, vyvolat na veřejnosti dojem, že šéfové společnosti JHMD tržby stahují na své osobní účty. Takováto prohlášení samozřejmě zabírají v méně informované části těch voličů, pro které je každé podnikání krádeží.Zimola patrně chce obhájit nejteplejší křeslo v krajské vládě, případně zamířit ještě výš - do Prahy. 

Pokračují protesty evropských výrobců mléka

Ve středu 1. června je Světový den mléka. Během něho proběhnou napříč Evropou protestní akce proti nízkým výkupním cenám mléka. Akce organizuje Evropský mléčný svaz (EMB)

"Evropské mlékařství na okraji propasti" píše ve svém prohlášení EMB : "Dramatické excesy krize mlékárenství je třeba ukončit." 1. června - Světový den mléka - spadá do období, během něhož vlna extrémně nízkých cen mléka likviduje tisíce evropských zemědělců.

EMB oznamuje následující akce chovatelů dojnic:

 • květen 30:
Holandští zemědělci blokovali autobus ministrů zemědělství EU při návštěvách statků

květen 31:
Demonstrace na neformálním zasedání ministrů zemědělství EU v Amsterdamu

květen 31:
Tisková konference a a solidární akce na jihotyrolském statku Pauli v Malsu,

30. květen-1. červen:
Velká akce při Dni mléka v Berlíně při níž zemědělci shromáždili stovky gumových částí oděvů a dojících zařízení, jimiž upozorňují co v případě zrušení chovů krav budou muset odložit.

Pravidelné silné protestní akce v celém Německu

Francouzští výrobci mléka protestují před mlékárnami proti nízkým cenám mléka

1. června protestní akce v Bruselu v Bruselu upozorní na to, že cena mléka už je nižší než cena vody.


neděle 29. května 2016

Koľko mliečnych fariem na Slovensku prežije? AŽ 100 sa pripravuje na zánik

Farmári, ktorí ešte na Slovensku chovajú dojné kravy, kalkulujú doslova s každým centom. Potrebujú od vlády dotáciu päť centov na každý liter mlieka, inak neprežijú. Premiér Robert Fico pomoc prisľúbil, ale koľko peňazí sa vyčlení, nie je jasné. 

Na Slovensku zostalo posledných 468 mliečnych fariem. Do konca roka ich môže byť najmenej o 100 menej a ohrozených je 4-tisíc pracovných miest. Stovka fariem totiž nepodpísala dlhodobé zmluvy, čím sa pripravujú na koniec.

Slovensko, ktoré už stratilo sebestačnosť v mäse, môže byť tak onedlho odkázané aj na mlieko a mliečne výrobky z dovozu. Môže to byť na úkor kvality. Kým spotrebiteľ sa teší z ceny, ktorá v obchode v akcii spadla až na 29 centov za liter mlieka, farmy melú z posledného.

Roľníci dostávajú za mlieko čoraz menej. Cena už padla k 20 centom za liter suroviny. Lenže kravy nie sú ropné studne, kde v čase poklesu cien možno zastaviť čerpadlá. Dojnice treba dojiť a kŕmiť alebo sa ich zbaviť raz a navždy – poslať ich na bitúnok. Ceny dramaticky padajú už druhý rok a ničia ekonomiku fariem. Trh totiž zalieva prebytkové mlieko.

Najväčšie, až miliardové prebytky majú Nemecko či Holandsko, ale stámilióny chrlí na trh aj Dánsko, Írsko a Veľká Británia.

V Európe sa prekresľuje mliečna mapa. Sú krajiny, ktoré prudko zvyšujú výrobu, a iné, ktoré ju znižujú a môžu o ňu úplne prísť. Niektoré farmy rýchlo rastú a iné smerujú do úpadku.

pátek 27. května 2016

Za program na EET zaplatí živnostník každý měsíc 1000 Kč

Od prvního června se rozjede informační kampaň k zavedení pokladen EET a stát do ní investuje 34 milionů. Třeba se z ní živnostníci konečně dozvědí, kolik je pokladny budou skutečně stát.

Ministerstvo financí jim dosud neprozradilo, že k připojení na finanční správu nebude stačit elektronická pokladna od pěti tisíc korun výše a připojení na internet. Nejdražší bude licence na speciální software, která vyjde každého podnikatele na tisíc korun měsíčně.
Tato nová „daň“ nepochybně ukončí řadu živností, IT firmy se však mohou těšit na zisk přes pět miliard ročně.

Pozitivní zkušenosti s evidencí tržeb prý má již 16 zemí Evropské unie, její zásluhou se zvýší výběr daní z přidané hodnoty o 8 miliard a daní z příjmu o dalších 10 miliard korun ročně, náklady na nákup pokladen podnikatelům nahradí pětitisícová sleva na dani. Není divu, že si lepší výběr daní od EET slibuje většina občanů, údajně plné dvě třetiny.

Všechny tyto argumenty se využívají účelově na podporu vládního projektu, přitom by šel snadno zpochybnit každý z nich. Nejhorší je ovšem příslib pěti tisíc korun, které mají uhradit podnikatelům náklady na EET. Úřady tím záměrně odvádějí pozornost od skutečnosti, že podnikatelé budou ve skutečnosti platit nesrovnatelně víc.

Postup při zavedení pokladen bude mnohem složitější, než si většina budoucích uživatelů dokáže představit. Dnes se třeba starají o to, jak zařídit, aby měli v krámě připojení na internet, a mnozí si dosud myslí, že by po určitých úpravách mohli používat svou stávající pokladnu. Málokdo si tedy uvědomuje, že se jeho podnik stane součástí největšího tuzemského systému na přenášení a ukládaní dat, který ostatně nemá obdobu v žádné jiné evropské zemi.

Zákon o evidenci tržeb vzniká s ambicí, že zlikviduje daňové úniky. Když se mu to povede, pak je zřejmé, že jeho tíže dopadne na malé živnostníky, kteří dnes obcházejí přísné daňové zákony, jenom aby dokázali ekonomicky přežít.

Teoreticky je také možné, že systém registračních pokladen žádné výnosy státní pokladně nepřinese. I v takovém případě ovšem platí, že řada živností zanikne, protože se jejich provozovatelům nebude chtít platit drahý software. Když už je řeč o zahraničních zkušenostech, tak se z nich dá vyvodit, že svou činnost významně omezí řada spolků, které by musely na EET pokladnách účtovat i tržby při obyčejných venkovských veselicích či drobných kulturních akcích.Zdroj: echo24



úterý 24. května 2016

Ve čtvrtek budou v Drážďanech demonstrovat zemědělci

Tento čtvrtek budou saští zemědělci v Drážďanech protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka, masa a vajec. Na demonstraci chtějí přijet asi stovkou traktorů.

"Už jsme na konci sil, vyzýváme politiky k jednání," řekla mluvčí Zemského rolnického svazu pro lipské Lidové noviny. Svaz vyzval své členy, aby ve čtvrtek přišli vyjádřit svou nespokojenost před zemskou sněmovnou v Drážďanech.

Od března, kdy se zdejší zemědělci podíleli na celostátní akci jednat se spotřebiteli, se situace ještě zhoršila. Mnoho podniků je před likvidací. Ceny mléka v současnosti klesly pod 20 centů za litr, což je hluboko pod výrobními náklady. Navíc klesl vývoz mléka do Číny a zásluhou embarga i do Ruska

"Rudý" hejtman Zimola získal Gottwaldovu sochu.

Vládní koalice (ČSSD+KSČM) Jihočeského kraje předloží poslancům návrh na změnu zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ve čtvrtek se na tom při zasedání shodlo 31 z přítomných 48 zastupitelů. Opozice rozhodnutí kritizuje, neboť o návrhu se dozvěděla jen dva dni předem a považuje ho i za odplatu vůči budějovickému biskupství.

Hejtman Jiří Zimola, který návrh do programu dodatečně zařadil, tvrdí, že není možné, aby se církve staly samostatně činným ekonomickým subjektem. Kraj nyní čelí 23 žalobám církevních subjektů na určení vlastnictví k movitým a nemovitým věcem, dalších 55 žalob bylo podáno proti jihočeským obcím a městům a 78 proti fyzickým a právnickým osobám v kraji.

„Při setkáních s lidmi (pracujícími)  zjišťuji, že jsou znepokojeni situací ohledně způsobů úpravy vztahů mezi státem a církvemi," doplnil Jiří Zimola. Jeho slova, za která si vysloužil bouřlivý potlesk a slovní podporu sociálních demokratů a komunistů, ale opozice kritizuje.

Zřejmě jako odměnu za "geniální návrh změny právního státu" darovalo město Příbram hejtmanu Zimolovi sochu Klementa Gottwalda. Socha byla zhotovena v 70. letech a tehdy stála přes 540 tisíc korun. Šlo o druhý odlitek sochy vytvořené akademickým sochařem Břetislavem Bendou pro město Písek.

 Bude zajímavé sledovat, kam Jihočeský kraj sochu "prvního dělnického prezidenta" umístí. Zájem má Jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. Zimola jistě bude pro její umístění prosazovat, aby sochu denně měl na očích, českobudějovický parčík mezi bývalou budovou KV KSČ, bývalým Muzeem dělnického hnutí a současným Krajským úřadem. O sochu bude pravděpodobně mezi městy a obcemi kraje sveden ostrý boj.







Požár výkrmny usmrtil 1800 prasat

Při pátečním požáru výkrmny prasat v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zahynulo 1800 malých prasat. Oheň pravděpodobně způsobila technická závada.

Podle zveřejněné zprávy vypukl požár zemědělského závodu v obci Lanitz-Hassel-Tal. Policie nemá žádný důkaz o záměrném založení požáru, ale v šetření nadále pokračuje.

Mimo stájí shořel v pátek i sklad krmiv a zničeny jsou solární panely, které byly na střeše. Původně vyšetřovatelé předpokládali, že uhynula všechna (4000) prasata. Po spočítání skutečně uhynulých prasat byla škoda vyčíslena částkou 450.000 eur-

Rekordní sklizeň ozimého ječmene ve Španělsku

Španělští zemědělci letos očekávají rekordní sklizeň ozimého ječmene. Podle prvních odhadů Svazu hospodářských družstev (Cooperativas Agro-alimentarias) by se mělo sklidit 20,7 milionů tun ozimého ječmene, což je o 39 % (?) víc než v roce 2015. Výrazné zvýšení je dosaženo pouze vyššími hektarovými výnosy.

Svaz očekává zvýšení sklizně ozimů (Ječmen a pšenice) o 40 %, přičemž zvýšení skližně tvrdé pšenice má být 11%. Odhaduje se její sklizeň 1,12 mil. tun a zvýšení sklizně bude zásluhou rozšířením ploch o 14 procent. Naopak nepříznivá situace bude ve Španělsku v kukuřici, kde se počítá s poklesem sklině o 20 %.

pondělí 23. května 2016

Ministryně chce znárodnit kostely

Pomalu do myslí občanstva vstupují prázdninová očekávání, což značí, že zase nikdo nebude nic pořádně číst, i kdyby se pisálkové upsali.  Ještě předtím je ale třeba vyhnat klér z Hradu, to by tak scházelo, aby nám preláti okupovali ten náš, váš nebo čí národní klenot, který vybudoval pracující lid pro potřeby své a našich dělnických prezidentů.

Takový názor je, když se dlouhodobě hýčká téma církevních restitucí. Trochu se po volbách na něj záměrně zapomnělo, aby  nedošlo k ihned k porušení koaliční dohody, případně k pádu vlády a novým volbám, ve kterých by někteří občané mohli změnit názor. Být vládní stranou je přece terno, a dá se celé dlouhé období dělat volební kampaň pro další volby.

Náhle to přijde, přímo na komoru nejnižších protiklerikálních schémat vypálí death-metalová satanistka převlečená za ministryni hnutí ANO a vyvlastňuje komplet Pražský hrad argumenty, z nichž sociální demokrat bledne závistí. “Nepřekvapuje mne hysterická reakce části církví, jde jim přece hlavně o majetek, což dokazují těmi 1600 žalobami, kterými chtějí získat od státu víc, než na co mají nárok. Ať sami lidé rozhodnou, zda má Hrad jako symbol České republiky patřit jedné církví, nebo nám všem.” Tak vypálila ministryně Karla Šlechtová, která jistě netuší, že v právním státě rozhoduje právo, nikoli momentální nálady ulice.

To je skutečný koncert pro jednu nevymáchanou hubu a rozechvělé nitro levicového voliče. A pozor! To celé Karla sama, bez nápovědy poradců pro lidová témata vymyslela sama. Kolize s právem je tak zjevná, že byi nejspíš rozeznali i ústavní soudci.

 Vůbec nejrozkošnější  je ale ten bez dalšího vynesený postulát, že církvím jde hlavně o majetek. "Čtyřicet let se dobrovolně nechali okrádat, zubožovat a mučit, aby se nám dnes vysmáli vystrčenými blahobytnými teřichy ve zlatých ornátech. S tím se neztotožňuji ani jako občan ČR a vlastenec.” Ministryně, občanka a vlastenka.

 Buřič,22.5.2016

neděle 22. května 2016

Začala platit nová pravidla pro prodej cigaret

Od čtvrtka platí v celé EU nová pravidla pro výrobu a prodej cigaret. Byla schválena  EK už v roce 2014. Dva roky měly jednotlivé země na to, aby tato pravidla přenesly do svých legislativ.

Podle nových pravidel musí povinné varování o škodlivosti kouření zabírat 65 procent plochy krabičky. Povinné je upozornění, že tabákový dým obsahuje víc jak 70 procent karcinogenních látek. Prodej cigaret s různými příchutěmi je zakázán.

Podle Evropské komise si kouření každoročně vyžádá 700.000 životů. Jde o příčinu smrti, které se z velké části dá zabránit prevencí. Kdyby se snížila spotřeba tabákových výrobků jen o 2%, uspořili by zdravotníci v celé EU přibližně 506 milionů eur.

 Podle průzkumu EU kouří 37 procent lidí 10 až 20 cigaret denně. 31 procent lidí kouří do 10 cigaret denně.  68 procent lidí souhlasí se zákazem reklamy na cigarety v obchodech, 59 procent lidí souhlasí se zvýšením daně na cigarety.

pátek 20. května 2016

Miloš Zeman musí být rád, že jsou komunisté pořád silní.

Přesně před 26 lety, v květnu 1990, napsal tehdejší prognostik Miloš Zeman článek, ve kterém předpovídal, že problém s komunisty vyřeší čas, neboli členové KSČ a jejich příznivci vymřou a rozplynou se.

Jak čas ukázal, Zeman byl prognostik za všechny prachy. Komunisté podle jeho předpovědi za 25 let nevyhnili, ani nezeslábli. Čeští komunisté letos oslavili na svém sjezdu 25 let novodobé existence pod názvem Komunistická strana Čech a Moravy. Přitom jsou v poměrně dobré kondici a v pozici nejsilnější opoziční strany. Dneska je Zeman jistě rád, že komunisté nezmizeli, bez jejich hlasů by určitě prezidentem nebyl.

Jak čas plyne, i dnes jsou komunisté nejužitečnějšími idioty české politické scény. Své tradiční voličské jádro si udržují klasickým nadáváním na kapitalisty, útoky na církev a nostalgickými vzpomínkami na zlaté časy před listopadem 1989. Přitom sami se prezentují jako elita kapitalistických politiků, jsou ochotni své poslanecké a senátorské hlasy vyměnit s kýmkoliv za cokoliv.

V roce 2003 byl jejich zásluhou zvolen prezidentem Václav Klaus, potom společně se sociálními demokraty svrhli pravicovou vládu a nyní se obětavě staví do šiku jednoho z největších českých kapitalistů, podporují svého třídního nepřítele Andreje Babiše. 
Buřič,20.5.2016

Glyfosát je zatím registrován jen do konce roku 2016

Při včerejším jednání EK se opět nedospělo k jednotnému stanovisku o výrobě pesticidu glyfosát. EK bude pokračovat ve zkoumání a vyhodnocování názorů.

Nejasná je otázka škodlivosti glyfosátu, kterou se nedaří stále prokázat, i když teoreticky by měl mít vliv na vznik rakoviny. Evropský parlament navrhuje po dobu 7 let, než se zjistí skutečné účinky, zakázat používání glyfosátu před sklizní plodin, k urychlení dozrávání zemědělských plodin, dále v malých zahrádkách, v parcích a dětských hřištích. Měla by být zakázaná reklama na glyfosát (Roundup).

Nespokojeni s délkou jednání jsou výrobci glyfosátu, uvádějí, že je ohrožen regulační systém EU, že je oslabována konkurenceschopnost evropského zemědělství.

Mezi politiky převládá názor, pokud nebudou dokonale známé účinky glyfosátu na lidské zdraví, neměl by být povolen. To je však problém veškerého chemického průmyslu, včetně farmacie: Téměř každá chemikálie má nějaký vliv na lidský organizmus

Osamostatnění nejvyšších fotbalových soutěží

Valná hromada Fotbalové asociace ČR schválila úpravu stanov a dala tím souhlas k podpisu smlouvy s Ligovou fotbalovou asociací o osamostatnění profesionálních soutěží. Smlouva na šest let s dvouletou opcí byla následně podepsána. Od 1. července tak bude první, druhou a juniorskou ligu řídit Ligová fotbalová asociace pod vedením Dušana Svobody.

„Přenese to odpovědnost na kluby. Už se nebudeme moci vymlouvat. Teď to bude na nás,“ řekl Svoboda na tiskové konferenci po podpisu smlouvy. „Musíme do začátku sezony ustanovit procesní předpisy, obsazení disciplinární komise. V úterý je první zasedání ligového výboru a teď je nejdůležitější vyřešení otázky juniorské ligy,“ dodal místopředseda představenstva Sparty.

O samostatnosti ligy po vzoru některých zahraničních soutěží se mluvilo již od roku 2006, ale až loni v únoru Ligové shromáždění tento záměr odhlasovalo. Letos v březnu výkonný výbor FAČR přijal návrh rámcové smlouvy a 9. května ji schválil. Valná hromada dnes úpravou stanov učinila zbývající krok.

Zatímco nejvyšší dvě soutěže a juniorskou ligu bude řídit LFA, domácí pohár i Superpohár zůstanou FAČR. LFA musí garantovat otevřenost soutěží, takže z třetí do druhé ligy musí postoupit dva týmy, stejně jako opačným směrem. Změny ale mohou nastat u postupu a sestupu z první ligy.
Smlouva dává LFA možnost zřídit vlastní disciplinární komisi, odvolací komise ale bude dál spadat pod FAČR, stejně jako komise rozhodčích. Po volební valné hromadě příští rok se sníží počet zástupců profesionálních soutěží ve výkonném výboru ze čtyř na dva, což bude znamenat, že ve výboru bude zasedat jen jedenáct členů. Profesionální liga ale už od nadcházející sezony nebude mít ve fotbalové „vládě“ místopředsedu.

Ještě dva roky bude s televizními a marketingovými právy na ligu obchodovat společnost STES, poté bude LFA za přenechání práv každoročně vyplácet výkonnostnímu fotbalu sedm milionů korun.
Původně to mělo být jedenáct milionů. Majitelem vysílacích práv na fotbalovou ligu je společnost Pragosport a podle odhadů v současnosti činí roční příjem z práv přibližně 100 milionů korun. Kluby ale doufají, že by si mohly vyjednat výrazně víc. Částku by mohl zvýšit prodej vysílacích práv placeným kanálům.

LFA také získává nárok na patnáctiprocentní podíl z odměn reprezentace z účasti na závěrečných turnajích ME a MS. Od ledna příštího roku bude LFA rovněž zapojena do rozhodování o využití dotací na mládež a rozvoj talentů.

FAČR rovněž zřídila etickou komisi. Jejím předsedou valná hromada zvolila do příštího roku právníka a vysokoškolského pedagoga Jana Paulyho.

„Je to fotbal, který mám ze srdce rád, a právo, kterému si myslím, že rozumím. Výboru co nejdříve předložím jména kandidátů do komise. Jsem připraven pracovat, ale přeji si, abych práce měl co nejméně, aby z hlediska etiky vše fungovalo tak, jak má,“ řekl Pauly, který je děkanem právnické fakulty na plzeňské univerzitě.

Etická komise nahradí ve FAČR disciplinární komisi, která přešla pod LFA. „Dojde k rozdělení kompetencí. Co se odehraje na hřišti, bude řešit disciplinární komise, ale co se bude dít mimo, bude řešit etická komise,“ uvedl Pauly.

Globální oteplování. Včera byl vytvořen teplotní rekord 51°C.

Extrémními vedry okolo padesáti stupňů Celsia trpí nyní sever a západ Indie. Ve městě Phalodi ve federálním státě Rádžasthán byl včera vytvořen teplotní rekord 51°C.

Oznámila to národní meteorologická služba. Předchozí rekord 50,6°C byl vytvořen ve stejném regionu. V sousedním státě Gudžarád  bylo včera víc než 48°C, v hlavním městě Dilhí 45°C.

Ředitem Národní eteoroligické služby LS Rahore vysvětluje takto vysoké teploty stále se zvyšujícímu globálnímu oteplování. Podle předpovědí mají tyto vysoké teploty trvat ještě nejméně týden. Ve stéjném období v loňském roce zemřelo v důsledku vysokých teplot v Indii 2000 lidí.

středa 18. května 2016

Německé mlékárny vykupují mléko pod 20 centů (5,40 Kč) za litr.

Jak včera napsal přední německý deník "Frankfurter Allgemeine Zeitung" platí německé mlékárny 18 až 19 centů (4,80 Kč až 5,10 Kč) za 1 litr vykoupeného mléka. Spolková vláda slíbila dorovnání výpadku, na což hodlá uvolnit několik desítek milionů eur.

Spolkový ministr zemědělství Schmidt obvinil z katastrofální situace na trhu mlékem mlékárny a obchod. Řekl, že obchod chce vydělávat za každou cenu, i za cenu toho, že veškeré problémy trhu hodí na hlavu zemědělců. Řekl, že v tomto je ve spolkové vládě shoda, nestarat o odbyt a jednoduše snížit ceny mléka v obchodech je nehoráznost.

Za současného stavu výrobcům mléka nezbude nic jiného než omezit produkci mléka. V současnosti už nepomůže ani systém kvót, kterým byla dlouho dobu situace řešena. V každém případě se z rány, kterou zemědělství utrpí, už asi nikdy nevzpamatuje. Kdo jednou přestane hospodařit, už nikdy nezačne.

úterý 17. května 2016

Komunisté hledají mladé revolucionáře

V dobách komunistických režimů rétorika o ochraně chudých a utiskovaných měla ospravedlnit totalitní vládu jedné mafiánské struktury (strany) nad všemi aspekty společenského života. A celý příběh se stal definitivně nevěrohodným, když se ukázalo, že západní svobodné společnosti se rozvíjejí mnohem efektivněji a dosahují mnohem vyšší kvality života než společnosti komunistické.

Proto se komunistický blok rozpadl a mnozí členové vládnoucí věrchušky se pustili do budování divokého kapitalismu mafiánského typu. Zbylé komunistické strany se pak zachovaly různě. Někde se přejmenovaly a zkusily hrát „demokratickou levici“, jenže se v budovaném systému nějak zdiskreditovaly a ztratily (Maďarsko, Polsko, Slovensko), jinde se postavily jako levá alternativa k zavedené levicové straně (Německo) a ještě jinde se spojily se samoděržavým velkokapitálem a klerikální mocí (Rusko).

U nás komunisté zůstali jako podivný pozůstatek normalizace, který si zachovává svou sílu díky tomu, že může celkem legitimně a přesvědčivě stavět proti sobě nejhorší stránky mafiánského kapitalismu, který sám je plodem normalizačního popření právního státu a občanské společnosti, a idealizovanou sociální rovnost v dobách, kdy tu komunisté ovládali úplně všechno kromě počasí.

A chudí, nuzní, ponížení? Pro české komunisty je potřeba zdůraznit viníka krize na Blízkém východě, kterým jsou samozřejmě USA, a zachránce, kterým je Putinovo Rusko, zatímco konkrétní potřeby trpících lidí nejsou tak podstatné. Starou levicovou agendu vzal komunistům papež František, který z Argentiny má reálnou zkušenost se starostí o chudé, nuzné, ponížené. Komunisté si naopak zvykli „starat se“ o občany pomocí vedoucí úlohy ve státě, zatímco reálné problémy občanů bylo třeba zakrýt pionýrskými šátky a mávátky.

Očekávat od komunistů, že by při hlásání ochrany chudých a utiskovaných doma i ve světě mysleli na uprchlíky, je nepředstavitelné. KSČM má vedle Tomia Okamury nejblíže k prezidentu Zemanovi. Proruská propaganda, nenávist k Západu a touha po násilí  spojuje komunisty s fašistickými a nacionalistickými subjekty.

Mléčná krize. Velkovýroba se nedokáže ubránit.

Práci deseti tisíc českých farmářů ohrožují levné zahraniční dovozy, říká Agrární komora o tzv. mléčné krizi. Kromě demonstrací v Praze plánují tuzemští zemědělci zablokovat kvůli zahraničním výrobkům i obchodní řetězce.

„Zatím je to jen výhrůžka, ale jestli chceme fungovat, budeme muset podpořit demonstrace a další protesty,“ říká předseda ZD Sedlejov na Jihlavsku Jindřich Pospíchal. Reaguje tak na pondělní prohlášení Agrární komory ČR, která poukazuje na mléčnou krizi způsobenou dovozy mléčných výrobků.

Komora zdůrazňuje, že kvůli pokračující krizi je v Česku ohroženo až 10 tisíc pracovních míst. Kromě demonstrací zvažují zemědělci také blokády obchodních řetězců.

Dovozy mléčných výrobků do Česka letos prudce stouply a výrobcům začíná být úzko. Import másla v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně skoro o čtvrtinu – na 6,677 milionu kilogramů. Podíl zahraničních produktů na domácí spotřebě už podle komory činí přes 42 %. To je podle Agrární komory dostatečně nebezpečný trend, na který je třeba upozornit veřejnost i vládu Bohuslava Sobotky.

„V Česku zároveň rostou dovozy produktů, na jejichž výrobu se mnoho mléka spotřebuje – třeba na kilogram sýra se spotřebuje zhruba 10 litrů mléka. To samozřejmě uplatnění mléka na domácím trhu zužuje,“ vysvětluje starosti chovatelů nezávislý agrární analytik Petr Havel.

Přebytek kravského mléka podle něj způsobuje také růst produkce v zemích jako Čína nebo Brazílie. I ty způsobují citlivé propady výkupních cen pro české zemědělce: „Ještě předloni v lednu jsme do Jihlavy dodávali litr mléka za 8,50 – 8,90 Kč, dnes už máme nastavenou koncovou výkupní cenu 6,30 Kč,“ stěžuje si Pospíchal z Vysočiny. Za uplynulých 20 měsíců přišli čeští chovatelé dojnic kvůli poklesu cen o devět miliard korun.

Další příčinu doplňují odborníci z velkochovu Dolany v Královéhradeckém kraji. „Loni se uvolnily kvóty, které regulovaly výrobu v členských státech EU. A kolegové v Německu na to jednoduše byli se svými národními dotačními programy připravenější,“ konstatuje předseda Karel Vlček.

Ministerstvo zemědělství sice podporu s uvolněním kvót navyšuje – letos stihlo vyplatit chovatelům dojnic a prasat 300 milionů korun z českých a 300 milionů z evropských zdrojů. Je ale podle analytiků otázka, zda je pomoc dostatečně systémová.

„Dotace jsou zbytečně složité a zdlouhavé,“ stěžuje si na formality provázející pomoc Jurečkova sektoru předseda Pospíchal ze Sedlejova. „My především potřebujeme, aby nám pomohli zajistit odbyt, pokud tedy skutečně ve vládě chtějí, aby se pilo české mléko.“

pondělí 16. května 2016

Slovensko: Mlieko je už lacnejšie ako voda

Až tritisíc ľudí zamestnaných vo výrobe a spracovaní mlieka môže prísť o prácu v dôsledku prehlbujúcej sa mliečnej krízy. Mlieko sa už predáva lacnejšie ako minerálna voda. Od pondelka ho bude jeden z reťazcov ponúkať po 29 centov za liter, čo je cena nižšia ako v roku 2009, keď Európou otriasla doteraz najväčšia vlna štrajkov farmárov. Liter minerálky stojí spravidla vyše 35 centov…

Slovenskí farmári produkujúci mlieko sú na kolenách. Jedna tretina fariem môže v priebehu tohto roka skončiť výrobu, pretože nízke ceny surového mlieka totálne devastujú ekonomiku družstiev a akciových spoločností. Keď vlani v apríli Brusel zrušil kvóty na výrobu mlieka, fungovalo na Slovensku 525 mliečnych fariem, presne o rok neskôr aj v dôsledku pokračujúceho ruského embarga na západoeurópske mliečne výrobky ich bolo už len 463. Prudký pád cien nevydržalo 62 fariem. Koľko ich padne do konca roka?

„Pokiaľ štát rýchlo nepodá poľnohospodárom pomocnú ruku, výroba mlieka na Slovensku sa začne rozpadať. O prácu prídu nielen tisícky ľudí, ale prestanú sa obrábať lúky a polia, krajina stratí svoj pôvodný, generáciami roľníkov utváraný ráz,“ varoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.

Vo štvrtok mimoriadne rokovalo predstavenstvo roľníckej samosprávy a vznikol krízový štáb. Včera šéf komory Milan Semančík zverejnil kľúčové požiadavky poľnohospodárov, s ktorými sa obrátili na vládu.

Žiadajú mimoriadnu kompenzáciu strát z dôvodu výrazného poklesu nákupných cien. Farmári chcú, aby dostali mimoriadny príplatok 5 centov na liter mlieka, čo je dovedna 43 miliónov eur. Zároveň požadujú, aby sa prostredníctvom Štátnych hmotných rezerv stiahli prebytky mlieka z trhu (600 ton) a ďalších 1¤700 ton by mala odčerpať humanitárna pomoc tretím krajinám.

Poľnohospodári sa obrátili aj na obchodné reťazce, aby „im otvorili brány na pulty svojich predajní“. Samospráva nalieha aj na vytvorenie tzv. Odbytového fondu, ktorý by mal na starosti marketing a komunikáciu so spotrebiteľmi, pretože napokon sú to ľudia, ktorí rozhodujú, čie mlieko, jogurty, syry a ďalšie výrobky si vložia do nákupného košíka. Samospráva tiež požaduje, aby sa stalo samozrejmosťou, že inštitúcie riadené slovenskými ministerstvami, počnúc školami a končiac nemocnicami, domovami dôchodcov budú prednostne nakupovať slovenské výrobky.

Nie sú pánmi vo vlastnom dome
„Slovenskí farmári a mliekári prestávajú byť pánmi vo vlastnom dome,“ povedal Stanislav Voskár, šéf Slovenského mliekarenského zväzu. Čoraz viac mliečnych výrobkov predávaných v slovenských obchodoch totiž pochádza z dovozu. Len v predaji konzumného mlieka majú ešte domáci producenti navrch, keď podiel slovenských mliekarní dosahuje 70 percent, ale pri kyslomliečnych výrobkoch je to už len 48 percent, syroch a masle zhodne iba po 33 percent.
Najviac mliečnych výrobkov sa dováža z Poľska, Českej republiky a Nemecka. Slovensko vyrába už len 40-tisíc ton syrov, z nich 23 tisíc ton vyvezie, ale import je až 47-tisíc ton v celkovej hodnote 137 miliónov eur. To už nie je podľa mliekarov doplnok sortimentu, ale valcovanie domáceho trhu zahraničnou produkciou.

Farmári dostávajú za liter surového mlieka takmer 26 centov. Výrobné náklady v EÚ-28 sa pohybujú na úrovni 40 centov, slovenské sú o tri centy nižšie. „Nikto nám nemôže povedať, že vyrábame neefektívne, na trhu sa teraz nesúťaží šikovnosťou, chovateľským fortieľom, ale tým, koľko tá-ktorá národná vláda naleje peňazí svojim farmárom,“ povedal predseda Zväzu prvovýrobcov mlieka na Slovensku Alexander Pastorek.

Napríklad v Belgicku dostávajú farmári síce o cent menej ako na Slovensku, ale fungujú ďalej. Preto, lebo ich nad vodou podľa Pastoreka drží vankúš silných štátnych dotácií. Tie sa nalievajú pod rôznou zámienkou – ako podpory do životného prostredia, pohodlia zvierat a pod. Teraz sa podľa Pastoreka prepisuje mliečna mapa Európy a o budúcom rozložení – skoncentrovaní výroby mlieka do toho či onoho štátu Európy rozhodnú vlády svojimi podporami.

Ako vidia krízu partneri
„Mali sme už niekoľko okrúhlych stolov so samosprávou a zväzmi, kde sme riešili, ako prekonať krízu,“ povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Dôležité je podľa nej nielen rýchle odčerpať prebytočné mlieko z trhu, ale nájsť mechanizmus systémového riešenia pre ceny mlieka.
„Snažíme sa o zvýšenie štátnej pomoci a nasmerovať ju priamo k výrobcom,“ povedala Matečná. Niektoré z opatrení má už hotové, ďalšie pripravuje. „Udržanie výroby mlieka sa dotýka tisícok ľudí, často v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, ktorí by si po zatvorení fariem len ťažko hľadali novú prácu. Preto máme záujem podržať sektor mlieka,“ zdôraznila ministerka.

Alexander Pastorek v tejto súvislosti uviedol, že na ministerstve financií by si mali uvedomiť, do čoho zainvestujú. Ak by totiž zatvorením fariem prišlo o prácu 3 300 ľudí, potom by štát len na sociálnych dávkach a na strate z odvodov pre zamestnaných ľudí prišiel o 36 miliónov eur.

Pravda požiadalo o stanovisko aj ministerstvo financií. To sa včera do uzávierky nevyjadrilo.

Obchodníci deklarovali vôľu vyjsť v ústrety producentom mlieka. „Chceme poľnohospodárom v každom prípade pomôcť. Plníme, čo sme sľúbili, čo vidno na pultoch COOP Jednoty aj CBA,“ povedal Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu. A predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu Katarína Fašiangová uviedla, že „prebehli rokovania reťazcov so zástupcami samosprávy, aby našli spoločné riešenie krízy.“

Kaufland, ktorý od pondelka predáva v akcii mlieko liter po 29 centov, upresnil, že ide o mlieko od slovenského dodávateľa a slovenských farmárov. Hovorca spoločnosti Martin Gärtner pripomenul, že pri prekonaní krízy hrá významnú rolu samotný spotrebiteľ a to, aký význam pripisuje mlieku a mliečnym výrobkom vo výžive.

Čakajú na jasné áno, alebo nie
Vajnorskí družstevníci patria desaťročia k špičke slovenských chovateľov dojníc. V družstve na okraji Bratislavy chovajú ešte vyše 400 kusov dobytka. „Kladieme si otázku, dokedy? Za liter mlieka nám platia už len 21 centov a za to sa mlieko nedá vyrobiť,“ hovorí generálny riaditeľ družstva Stanislav Ondruš. „Od vlády potrebujeme vedieť len jedno, či má záujem, aby sa na Slovensku pilo slovenské mlieko a jedli slovenské syry a tvarohy. Potrebujeme jasnú odpoveď, áno, alebo nie, lebo už nevládzeme dotovať výrobu mlieka z ešte ako-tak ziskovej rastlinnej výroby,“ povedal Ondruš. Ak by vajnorské družstvo zatvorilo mliečnu farmu, o prácu by prišlo 15 ľudí. Na Slovensku zamestnáva sektor výroby a spracovania mlieka 10-tisíc ľudí. Je to po Volkswagene, US Steele a Tescu štvrtý najväčší zamestnávateľ v krajine, síce rozptýlený v priestore, ale na vidieku nesmierne dôležitý.

pátek 13. května 2016

Sudetští Němci na 67. sjezdu odmítají nacionalizmus

Sudetští Němci před zahájením svého sjezdu varovali před nárůstem nacionalismu v Evropě. Vyzvali také k užší spolupráci evropských států. V době migrační krize je třeba více a nikoli méně Evropy, uvedl předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. V sobotu v Norimberku začne 67. sudetoněmecký sjezd, jehož heslem je "Sudetští Němci a Češi - dialog zavazuje".

"Právě my, sudetští Němci, nechceme žádné nové hranice ve střední Evropě," uvedl Posselt s tím, že letošní sjezd by měl být mimo jiné i protestem "proti jakékoli formě nacionalismu".

Víkendového tradičního sjezdu sudetských Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit české země, se letos poprvé osobně zúčastní zástupce české vlády - ministr kultury Daniel Herman.

V neděli ke shromážděným kromě Hermana promluví i bavorský premiér Horst Seehofer. Předseda bavorské vlády je tradičním ochráncem sudetských Němců, které spolková země v 50. letech označila vedle Bavorů, Franků a Švábů za "čtvrtý kmen" Bavorska.

čtvrtek 12. května 2016

Agrofert má zájem o třeboňské lázně Aurora.

Prodej lázní Aurora v Třeboni, který prozradil Jindřichohradecký týdeník, se jeví stále reálnějším. Zájemcem je prý společnost Agrofert. Ta má už dokonce připraveno nové jméno pro lázně, budou se jmenovat Agrora.

Přejmenování je velmi praktické, protože se na reklamách a nápisech bude se měnit jenom jedno písmeno. Lázně dostaly i nový nápaditý a slušivý symbol, kterým bude čapí hnízdo s čápem. Protože čáp u nás nosí děti, tak lázně rozšíří svoji klientelu i o zájemkyně o tuto službu, včetně těch, které neuspěly v Lázních Františkových.(Zdroj: Třeboňský svět)
Třeboňsko

Spojení lázní Aurora a Berta

Hlasování v EU o glyfosátu

Rozhodování o pesticidu glyfosát není jednoduché. Hlasování o něm má být v EU příští týden. Poté co v Německu nedošlo ke shodě, zda hlasovat pro další registraci tohoto pesticidu, či jeho zákaz, bylo doporučeno, aby se němečtí zástupci zdrželi hlasování.

Názory na další osud glyfosátu jsou vyrovnané. Na jedné straně velká pomoc zemědělství, na druhé poškozování životního prostředí a zdravotní rizika, i když za víc než 30 let neprokázaná. První hlasování v Bruselu, ke kterému došlo v březnu, o ničem nerozhodlo.

Pivo Budweiser bude pivo America

Od 23. května do 8. listopadu 2016, dne, kdy vyvrcholí volby prezidenta USA budou Američané sv´é nejoblíbenější pivo kupovat pod značkou America.

Nový název bude na lahvích a plechovkách. Má to být příspěvek k zdůraznění amerického vlastenectví a oslava nejdůležitějších amerických hodnot jako je svoboda a autenticita.

Americký obří koncern ABInBev, jenž se k přejmenování piva Budweiser odhodlal,  předvolební prezidentskou kampaň OSLOVUJE VOLIČE sloganem "AMERIKA JE VE VAŠICH RUKOU". Heslo má lidem připomenout, že země je založena na optimizmu společnosti

neděle 8. května 2016

Loď pro 20.000 ks skotu se staví v Číně

V čínském přístavu Dalian byla na konci dubna 2016 zahájena stavba největší lodi na přepravu skotu a ovcí. Loď si objednala jedna z největších australských exportních společnosti Wellard, která touto lodí chce zvětšit kapacitu své lodní flotily o 50 procent.

Podle zveřejněné zprávy bude loď dlouhá 190 m a její ložná plocha bude 2,35 ha. Bude na ní možné přepravovat až 20.000 ks skotu nebo 75.000 ks ovcí. Mimo zvířat zde bude sklad pro 3.000 tun krmiv a sladké vody. Pro zvířata je zajištěna dokonalá ventilace a nejdokonalejší podmínky pro život. Zásoby pohonných hmot budou na 27.000 km plavby při průměrné rychlosti 18 uzlů.

Cena lodi má být 79 milionů eur. Hlavním důvodem stavby je přeprava australského masa do Číny.

pátek 6. května 2016

Jak je ti Rak(ousko)

Krajní pravice v Evropě sílí. Rakousko je obklopeno postkomunistickými státy v různých stádiích přechodu k autokracii. Odmítají spolupracovat s EU na řešení migrační krize, ale radostně přijímají transfery peněz jako kompenzaci za dekády strávené pod komunistickou nadvládou. Evropský parlament se začíná plnit pravicovými extrémisty a protievropskými nacionalisty, zatímco Německo čelí vzestupu AfD, Francie Marii Le Penové a Británie Brexitu.

V Rakousku je FPÖ politicky silnější než kdy dřív. Před pár dny získal Norbet Hofer z pravicově populistické strany FPÖ, se svou holí a pistolí, kterou nikdy nezapomíná, celých 35 % hlasů v prvním kole prezidentských voleb. Obdržel mnohem více než 24 %, které předpovídaly volební prognózy. Zase jednou byl svět nezdvořile probuzen ze sna.

 Hoferových 35 % představuje nejlepší výsledek strany v celostátním hlasování: Bývalý šéf strany Haider nikdy nezískal víc než 26,9 % a jeho následník Strache nepřekročil 20,5 %. Pokud Hofer vyhraje 22. května druhé kolo a Strache vyjde vítězně z příštích všeobecných voleb, Rakousko bude poprvé zcela v rukou extrémní pravice. To ale jistě musí být naprosto nemyslitelné?

Země poprvé vystoupila z poválečné idyly v roce 1986, když byl spolkovým prezidentem zvolen Kurt Waldheim, navzdory své historii důstojníka Wehrmacht. "My Rakušané volíme, koho chceme," hlásalo vzdorné heslo z té doby. Zvloení Waldheima znamenalo konec širokého rakouského konsensu, který zahrnoval mlčení ohledně podílu na nacistickém režimu a dohodu, že země byla první Hitlerovou obětí. Železná opona padla v roce 1989 a geopolitická situace se změnila; v roce 1995 Rakousko vstoupilo do EU.

Evropa se podruhé začala zajímat o Rakousko, když křesťanský konzervativec Wolfgang Schüssel v roce 2000 vytvořil vládní koalici s Haiderovou FPÖ. Haiderova xenofobie, nenávist k menšinám a nechuť k umělcům byly nové a hrozivé.


Hofer prosazuje systém přímé demokracie švýcarského stylu, ale také plně sympatizuje s Orbánem a Putinem - a samozřejmě také s Marine Le Penovou. Pozice prezidenta se tedy ukazuje být problematická - protože zahrnuje autoritářský potenciál. V ústavě z roku 1920 z velké části sepsané slavným právníkem Hnsem Kelsenem byla role prezidenta v zásadě funkcí notáře. V reakci na předfašistickou éru dodali křesťanští konzervativci v roce 1929 úřadu větší váhu. Inspirováni německým imperiálním prezidentem Hindenburgem poskytli prezidentovi absolutní pravomoci. Teď byl prezident volen přímo lidem a odpovědný za jmenování kancléře, ministrů, soudců a vysokých úředníků. K tomu se stal nejvyšším velitelem spolkové armády.