Na Slovensku zostalo posledných 468 mliečnych fariem. Do konca roka ich môže byť najmenej o 100 menej a ohrozených je 4-tisíc pracovných miest. Stovka fariem totiž nepodpísala dlhodobé zmluvy, čím sa pripravujú na koniec.
Slovensko, ktoré už stratilo sebestačnosť v mäse, môže byť tak onedlho odkázané aj na mlieko a mliečne výrobky z dovozu. Môže to byť na úkor kvality. Kým spotrebiteľ sa teší z ceny, ktorá v obchode v akcii spadla až na 29 centov za liter mlieka, farmy melú z posledného.
Roľníci dostávajú za mlieko čoraz menej. Cena už padla k 20 centom za liter suroviny. Lenže kravy nie sú ropné studne, kde v čase poklesu cien možno zastaviť čerpadlá. Dojnice treba dojiť a kŕmiť alebo sa ich zbaviť raz a navždy – poslať ich na bitúnok. Ceny dramaticky padajú už druhý rok a ničia ekonomiku fariem. Trh totiž zalieva prebytkové mlieko.
Najväčšie, až miliardové prebytky majú Nemecko či Holandsko, ale stámilióny chrlí na trh aj Dánsko, Írsko a Veľká Británia.
V Európe sa prekresľuje mliečna mapa. Sú krajiny, ktoré prudko zvyšujú výrobu, a iné, ktoré ju znižujú a môžu o ňu úplne prísť. Niektoré farmy rýchlo rastú a iné smerujú do úpadku.
Žádné komentáře:
Okomentovat