Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 27. května 2016

Za program na EET zaplatí živnostník každý měsíc 1000 Kč

Od prvního června se rozjede informační kampaň k zavedení pokladen EET a stát do ní investuje 34 milionů. Třeba se z ní živnostníci konečně dozvědí, kolik je pokladny budou skutečně stát.

Ministerstvo financí jim dosud neprozradilo, že k připojení na finanční správu nebude stačit elektronická pokladna od pěti tisíc korun výše a připojení na internet. Nejdražší bude licence na speciální software, která vyjde každého podnikatele na tisíc korun měsíčně.
Tato nová „daň“ nepochybně ukončí řadu živností, IT firmy se však mohou těšit na zisk přes pět miliard ročně.

Pozitivní zkušenosti s evidencí tržeb prý má již 16 zemí Evropské unie, její zásluhou se zvýší výběr daní z přidané hodnoty o 8 miliard a daní z příjmu o dalších 10 miliard korun ročně, náklady na nákup pokladen podnikatelům nahradí pětitisícová sleva na dani. Není divu, že si lepší výběr daní od EET slibuje většina občanů, údajně plné dvě třetiny.

Všechny tyto argumenty se využívají účelově na podporu vládního projektu, přitom by šel snadno zpochybnit každý z nich. Nejhorší je ovšem příslib pěti tisíc korun, které mají uhradit podnikatelům náklady na EET. Úřady tím záměrně odvádějí pozornost od skutečnosti, že podnikatelé budou ve skutečnosti platit nesrovnatelně víc.

Postup při zavedení pokladen bude mnohem složitější, než si většina budoucích uživatelů dokáže představit. Dnes se třeba starají o to, jak zařídit, aby měli v krámě připojení na internet, a mnozí si dosud myslí, že by po určitých úpravách mohli používat svou stávající pokladnu. Málokdo si tedy uvědomuje, že se jeho podnik stane součástí největšího tuzemského systému na přenášení a ukládaní dat, který ostatně nemá obdobu v žádné jiné evropské zemi.

Zákon o evidenci tržeb vzniká s ambicí, že zlikviduje daňové úniky. Když se mu to povede, pak je zřejmé, že jeho tíže dopadne na malé živnostníky, kteří dnes obcházejí přísné daňové zákony, jenom aby dokázali ekonomicky přežít.

Teoreticky je také možné, že systém registračních pokladen žádné výnosy státní pokladně nepřinese. I v takovém případě ovšem platí, že řada živností zanikne, protože se jejich provozovatelům nebude chtít platit drahý software. Když už je řeč o zahraničních zkušenostech, tak se z nich dá vyvodit, že svou činnost významně omezí řada spolků, které by musely na EET pokladnách účtovat i tržby při obyčejných venkovských veselicích či drobných kulturních akcích.Zdroj: echo24



Žádné komentáře:

Okomentovat