Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

čtvrtek 16. června 2016

Končí pivo v plastových lahvích?

Zákaz bezplatně dávat nakupujícím lehké plastové tašky a povinnost nabízet stolní pivo, výčepní pivo nebo ležáky ve vratných skleněných obalech – to obsahuje novela zákona o obalech, o které bude dnes jednat vláda. Obchodníci zřejmě budou mít zakázáno poskytovat lehké plastové tašky od roku 2018, v řadě obchodů přitom již k opatření přistoupili. Výjimka bude platit jen pro tenké sáčky určené převážně k balení potravin.

Novelu je třeba přijmout nejpozději během letošního listopadu. V opačném případě Česku hrozí ze strany Evropské unie pokuta ve výši minimálně 54 milionů korun, uvedlo ministerstvo životního prostředí v předkládací zprávě.

Podle studie Evropské komise z roku 2011 se v ČR pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich spotřebu. Podle EU by tak roční spotřeba do konce roku 2019 neměla přesáhnout 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 by se měla snížit na 40 kusů.

Novela má v návaznosti na směrnici zavést také povinnost označovat biologicky rozložitelné a kompostovatelné plastové odnosné tašky. Způsob označování má ale stanovit vyhláška podle příslušeného prováděcího aktu Evropské komise.

Návrh také stanovuje nové cíle recyklace a celkového využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla zvýšit ze 60 na 70 procent, celkově by se mělo využít 80 procent obalů.

Novela by měla upravit povinnost obchodníků nabízet nápoje nejen v nevratných, ale i ve vratných skleněných obalech. Změna byla zařazena kvůli ministerstvu průmyslu, které požadovalo úplné vypuštění povinnosti nabízet pivo ve vratných skleněných obalech, tedy například tehdy, když obchodník prodává pivo pouze v PET lahvích či plechovkách. S tím ale MŽP nesouhlasilo.*

Žádné komentáře:

Okomentovat