Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 29. října 2017

Češi a Moravané před další emigrační vlnou!

Volby posunuly Českou republiku k populismu a nacionalismu a je možno očekávat nový způsob totality. O zbytek iluzí o demokracii v Praze, o poctivých politicích i o moudrém prezidentovi pravděpodobně lidé přijdou během tahanic o nové vládě. A protože o pronásledování a věznění nikdo nestojí, zbývá krajní možnost: poohlédnout se po zemích, kam by se dalo načas nebo i natrvalo odstěhovat.

Tolerantní lidé mohou zamířit do stále multikulturního Švédska či na Nový Zéland. Aktivním manažerům a podnikatelům se nabízejí třeba bohaté Švýcarsko nebo osvícená diktatura v Singapuru. Pro tradicionalisty, kteří se nechtějí vzdát češtiny, tu je Slovensko. Němčináři, kteří míní zůstat co nejblíže, odjedou do Vídně. A ti, kdo mají vyděláno a hodlají odpočívat, se třeba uchýlí na tropické Seychely.
                                                                                                                                                           V minulosti Češi emigrovali mnohokrát. Kvůli náboženským sporům za třicetileté  války,  z ekonomických důvodů odcházeli v 19. století do USA , po roce 1948 desetitisíce lidí prchaly před komunisty a znovu se to opakovalo po potlačení pražského jara o dvacet let později. Mnoho lidí se vydalo do světa i po pádu komunismu − protože se chtěli odlišit od těch, kteří nikdy za hranice nevyjeli.

Rakousko je zemí se společnou tradicí
 Pouta vzniklá za čtyři století společné historie jen tak nezaniknou, vždyť kořeny v bývalém Československu má kolem kolem milionu Rakušanů. Země na Dunaji se zařadila k ekonomicky nejvyspělejším státům v Evropě a rostla v posledním čtvrtstoletí rychleji než Německo.

O nadprůměrné životní úrovni svědčí řada ukazatelů. Lidé se tam dožívají více než osmdesáti let a těší se dobré zdravotní péči. Vídeň je zásobována nejkvalitnější vodou v Evropě, především z nedalekých Alp. Podle srovnání OECD mají Rakušané zajištěno velice obstojné vzdělání. Na vysoké úrovni je sociální zabezpečení a  navzdory mnoha zahraničním zaměstnancům nízká  nezaměstnanost.

Rakousko je konzervativní a katolické, není pro nacionalisty a rasisty. Uprchlíků, hlavně ve velkých městech, tu už žijí stovky tisíc a soužití s nimi vyžaduje trpělivost.

Na Slovensku se žije skoro jako doma
Slovensko je správnou zemí pro ty, kdo se neradi učí jazyky, protože se tam i 25 let po rozdělení Československa bez problémů domluví. Nebo pro nespokojence, kteří chtějí pryč a přitom nehodlají měnit své zvyky.

Mohou se odstěhovat do kosmopolitní Bratislavy, která jim bude připomínat Prahu, včetně cen.  Pokud jsou konzervativnější a mají blízko ke katolické církvi, najdou si nový domov v podtatranských regionech, které se příliš neliší od českého venkova. 

Žádné komentáře:

Okomentovat