Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 31. prosince 2019

Švýcarsko bude hlasovat o volném pohybu osob

Vztahy mezi Evropskou unii a Švýcarskem se ustálily, jsou navenek bezproblémové. Ne všechno, především klid, všem lidem ve Švýcarsku vyhovuje, a tak je připravováno na 17. května 2020 referendum o zákazu volného pohybu občanů EU a Švýcarska. 

Touto zatím neoficiální iniciativou SVP se Švýcarsko dostává na rozcestí. Pokud by s ní voliči souhlasili, měnily by se i další zaběhlé vztahy mezi EU a Švýcarskem. Řada významných švýcarských politiků doufá, že občané jsou rozumní a iniciativu zamítnou. Volný pohyb v zemích EU je především jejich výhoda.

Do 17. května budou  řešeny především nejasnosti v obchodních pravidlech mezi EU a Švýcarskem. EU neuznává švýcarskou bursu a některé švýcarské bankovní operace, což někteří občané Švýcaři chápou jako diskriminaci. Není dořešen spor v oblasti uznávání lékařské techniky a zdravotních pomůcek. Určitou nadějí pro švýcarské politiky je nová EK, která nebude pod vlivem Jean-Claude Junckera. Komisař EK Johannes Hahn řekl v Radiu SRF, že EK nebude při urovnávání vztahů se Švýcarskem spěchat, že má jiné povinnosti, EU však má svá základní pravidla, od nichž neustoupí.

Před dvaceti lety odstoupil ruský prezident Boris Jelcin

31. prosince 1999 rezignoval na svou funkci první postsovětský ruský prezident Boris Jelcin.Jeho funkční období tak skončilo několik měsíců před novými prezidentskými volbami. Jelcil zdůvodnil svoji rezignaci potřebou země, aby do nového tisíciletí šla s novými lidmi včele, kteří nejsou zatíženi minulostí. 

"Rozhodl jsem se po dlouhém namáhavém přemýšlení, že dnes odstoupím z funkce," řekl Jelcin. "Rusko musí do nového tisíciletí vstoupit s novými tvářemi, s novými inteligentními, silnými a energetickými lidmi." Ve svém projevu na rozloučenou Jelcin oznámil, že do řádných voleb Rusko povede jako prezident Vladimír Putin.

Jelcinovo odstoupení vyvolalo v Rusku velké překvapení, i když v té době už byla jeho popularita malá. Už to nebyl ten dobrý, energický a veselý muž, bylo mu 68 let, v roce 1996 podstoupil operaci srdce. O Jelcinově odstoupení věděl úzký okruh lidí (Putinovi to oznámil 14. prosince 1999), i když už delší dobu se na veřejnosti leccos šuškalo.

neděle 29. prosince 2019

Kак Вацлав Гавел возглавил Чехословакию

30 лет назад драматург Вацлав Гавел был избран первым президентом Чехословакии. До этого он не имел к политике никакого отношения, но благодаря своей критике властей стал моральным авторитетом для всей страны. Возглавив «бархатную революцию», Гавел объединил разные политические силы. При этом во время своего президентства он активно продвигал курс в НАТО и даже поддержал операцию против Югославии.

29 декабря 1989 года к власти в Чехословакии пришел драматург Вацлав Гавел — известный критик социалистического строя. Человек, не имевший, по сути, никакого политического опыта, стал первым президентом посткоммунистической Чехословакии, а потом — после распада ЧССР — первым президентом Чехии.

Во время «бархатной революции» — массовых мирных выступлений граждан — именно Гавел становится главным лидером протеста. Это произошло благодаря так называемому «Гражданскому форуму» — общественному движению сторонников перемен.

В ноябре 1989 года представители «Форума» начали переговоры с властями, которые привели к отмене руководящей роли Компартии Чехословакии, фактически произведя демонтаж социалистического режима в этой стране.

К тому времени именно Гавел стал главным моральным авторитетом для многих жителей Чехословакии. Успешный драматург, он начал свою карьеру как литературный критик. Его социальные пьесы с трудом проходили цензуру внутри страны, однако попали за границу и получили хорошие отзывы. Это, конечно, не понравилось властям, но отношение к Гавелу изменилось после событий Пражской весны 1968 года.

В 1975 году он пишет открытое письмо тогдашнему лидеру Компартии Чехословакии Густаву Гусаку. В большом и подробном послании Гавел обращается к Гусаку с уважением и даже отмечает определенные экономические успехи тогдашней Чехословакии. Это ,тем не менее, — жесткое письмо, где он говорит, что коммунистический режим фактически не дает развиваться культуре и общественной мысли.

«Осмеливаюсь утверждать, что — вопреки всем привлекательным внешним фактам — внутренне наше общество не только вовсе не консолидировано, но, наоборот, погружается во все более глубокий кризис, который в чем-то даже опаснее всех тех кризисов, какие памятны нам по нашей новейшей истории», — писал Гавел.

Гусак на письмо не ответил, через несколько месяцев он был избран президентом Чехословакии, а Гавел через два года будет приговорен к 14 месяцам тюрьмы условно за антигосударственную деятельность. Впоследствии его вновь арестовали и осудили на 4,5 года лишения свободы. Однако по состоянию здоровья наказание было заменено домашним арестом.

Как позже вспоминал архиепископ Доминик Дука, бывший сокамерник Вацлава Гавела по Борской тюрьме, в которой они вместе в 1980-е годы отбывали заключение по политическим обвинениям, Гавел размышлял о главном девизе своей жизни. Первоначально он звучал как «правда и справедливость победят ложь и ненависть».

Впоследствии Гавел заменил в этой строке одно из слов. В окончательном варианте девиз начал звучать так: «Правда и любовь победят ложь и ненависть». «Тогда я сказал ему — Вацлав, ты отказался от мести, а значит, ты не такой агностик, каким кажешься многим», — рассказывал священник.

pondělí 23. prosince 2019

Občanka ČR kradla v Rakousku brambory.

Zajímavou zprávu uvedl rakouský deník NÖN. Zpráva jistě nepotěší slušné lidi v České republice.

V sobotu 21. prosince 2019 v půl páté odpoledne se kdosi vloupal do prodejního stánku v Gmündu a odcizil tam brambory a jinou zeleninu v celkové hodnotě 50 eur (1.300 Kč). V neděli byl zloděj identifikován a zadržen. Je jím třicetiletá občanka z České republiky.

sobota 21. prosince 2019

Rakušané začínají slavit MDŽ

V českých krajích skončily, až na výjimky, hromadné oslavy Mezinárodního dne žen už před třiceti lety, ale v Rakousku tento svátek začínají ženy slavit. Zatímco v Československu se MDŽ slavíval hlavně kvůli jídlu, pití a veselé náladě, Rakousku jsou důvodem oslav více podnikatelské zájmy. 

Na první rakouský MDŽ (Frauentag) konaný v roce 2019 v galerii v Linci přišlo 1500 lidí. Pořadatelem byl hornorakouský deník OÖN, který už připravuje na 6. března 2020 druhý ročník oslavy svátku žen. Budou nabízeny informace o politice, o budování kariéry, o hospodaření, zdravotnictví, módě, vaření a vzdělání. Předpokládá se zájem především žen.

Během oslavy se bude diskutovat u kulatých stolů. Témat bude hodně: politické, zdravotní, bezpečnostní, vzdělávací. Ženy se seznámí s možností sebeobrany a se způsoby vyjednávání o mzdě.

Taková oslava MDŽ by české pamětníky bouřlivých podnikových oslav v 70. a 80. letech asi moc neuspokojila. Třeba i Rakušané jednou přijdou na to, peníze nejsou vždy až na prvním  místě.

čtvrtek 19. prosince 2019

Na Slovensku začíná soudní proces s vrahy novináře Kuciaka

Na Slovensku začíná netrpělivě očekávaný soudní proces s lidmi obviněnými z vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnirové. 27letý muž a jeho partnerka byli zastřeleni 21. února 2018. Je to největší soudní proces v novodobé historii Slovenska. Tento proces ukáže, zda je v demokratické zemi EU svoboda tisku důležitější než nekalé zájmy některých podnikatelů.

Ve svém posledním, posmrtně publikovaném článku pro internetový portál „aktuality.sk“ Kuciak informoval o působení italských podnikatelů napojených na mafii, kteří mají kontakty i v nejvyšších vládních místech na Slovensku. Vražda rozhoupala Slovensko sociálně a politicky, po celé zemi došlo k masovým protestům. Nakonec musel sociálně demokratický předseda vlády Robert Fico rezignovat, zůstává však hlavou největší vládní strany Směr.

Tak rozsáhlé vyšetřování jako v případě této dvojnásobné vraždy Slovensko ještě nikdy nezažilo. Při vyšetřování byly odhaleny některé záhady pozadí vražd. Na konci září loňského roku byli na jihu země zatčeni čtyři podezřelí. V březnu 2019 byl obviněn slovenský podnikatel Marian Kočner jako iniciátor vraždy.  Do slovenských medií a na veřejnost pronikly informace, že Kočner je jen nastrčenou figurkou, v pozadí vraždy prý jsou jiní a vlivnější lidé.

pátek 13. prosince 2019

Anglie volila návrat do minulosti

Včerejší parlamentní volby ve Velké Británii se konali přesně po 100 letech od prosince 1919, kdy Britové poprvé v historii šli k volebním urnám. Od té doby volili už mockrát, většinou volili tu stranu, která slibovala větší nadřazenost Angličanů nad zbytkem světa.

Ani letošní volby nebyly výjimkou. Skutečností také je, že skoro nikdy volby Británii nesvědčily, za 100 let od prvních voleb se Velká Británie z pozice světové velmoci č. 1 dostala na úroveň ostatních velkých evropských států. EU ovládají Německo a Francie. A to Angličan pyšnící se tradicemi země těžko přenáší přes srdce.

V roce 1919 Velké Británii patřila území:
Anglie a Wales - 38 000 000 obyvatel
Skotsko  - 4 800 000
Severní Irsko - 1 250 000
Man  49 000
ostrovy s vojenskými základnami 216 000
Svobodný stát Irsko - 2 900 000
Gibraltar - 17 000
Malta - 230 000
Kypr - 336 000
Palestina - 887 000
Arabské státy - 900 00
Indie - 354 900 000
Nepál - 5 640 000
Aden - 275 000
Cejlon (Srílanka) - 5 422 000
Malajsie - 3 700 000
Borneo - 238 000
Honkong - 980 000
Maladivy a ostrovy 1 300 000
Sudan - 5 400 000
Nigerie - 19 500 000
Jižní Afrika - 7 800 000
Uganda - 3 300 000
Ostatní území v Africe 18 000 000
Kanada 9 100 000
Jamjka 900 000
Trinidat - 400 000
Britská Guyana 307 000
Falklandy 2 200
Ostatní území v Americe - 2 100 000
Australie a Oceanie - 9 000 000
Antarktida - 1 900

Kolik Velká Británie za uplynulých 100 let ztratila obyvatel se zjistí po sečtení výše uvedeného počtu obyvatel před 100 lety a odečtení současných 66 milionů.

středa 4. prosince 2019

Krávy patří do lesa

Už po sedmi letech pokusné pastvy dobytka v kolumbijských lesích jsou výzkumníci nadšeni. Lesní pastva je úspěšná z mnoha stránek. Hlavně se zmenšuje uhlíková stopa a také zvyšuje produkce dřeva.

V lesích se skot živí mimo trávy i listím a lesními plody. Lesy jsou vyčištěny, což zlepšuje produkci dřevní hmoty. "Agroles je dobrý pro zúrodnění lesní půdy, les likviduje emise z dobytka a váže CO2, zvyšuje se produkce dřeva. Je to příspěvek k zmírňováni změn klimatu." říká jeden z farmářů zapojených do akce Agroles. Nezanedbatelná je užitkovost zvířat, které v lese rychleji rostou a krávy více dojí. U zkoumaných lesních farem je udáváno zvýšení užitkovosti stád o 36,5 procenta.

pondělí 2. prosince 2019

Šílenci útočili v Haagu, Londýně i z Řeporyjí


V Haagu byli pobodáni v pátek večer na hlavní obchodní ulici tři lidé, v Londýně byly u London Bridge, na místě, kde došlo k teroristickému útoku v létě r. 2017, ubodány dvě osoby.

V Haagu došlo k incidentu v Grote Marktstraat. Haagská policie hledá muže ve věku 45-50 let, který měl šálu, černou bundu a šedivý teplákový komplet. Policejní mluvčí v Haagu uvedla, že není jasné, zda šlo o teroristický incident. 

V Londýně u London Bridge byly usmrceny dvě osoby a tři byly zraněny. Kolemjdoucí útočníka zneškodnili, policie ho zastřelila. Bylo zjištěno, že útočník byl policii a rozvědce znám, byl elektronicky sledován a nedávno byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za teroristické trestné činy.

Útočník z Londýna se jmenoval Usman Khan, bylo mu osmadvacet let a před rokem byl propuštěn z vězení, kde byl předtím vězněn za přípravu atentátu proti londýnské burze. Útok provedl, přestože měl na sobě elektronické policejní zařízení, které monitorovalo, kam chodí a kde se vyskytuje. Jednal sám.  

Zatímco londýnská policie zaspala, tři udatní lidí z veřejnosti na  Usmana Khana zaútočili hasicím přístrojem a klem z velryby (z jedné místní restaurace). Jedním z nich byl polský kuchař jménem Lukasz, jemuž za statečnost chce polská vláda  udělit státní vyznamenání.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), který klaunským způsobem v ruské televizi "Rossia 1" obhajoval vlasovce, učinil v Evropě dojem, že v České republice si lidé do odpovědných funkcí volí idioty.

neděle 1. prosince 2019

EURO2020 rozlosováno. ČR mezi tvrdou Anglií a splašeným Chorvatskem

CESKAREPRE byla vylosována do skupiny D. Našimi soupeři budou Angličané a Chorvaté. Co se týče třetího a posledního soupeře skupiny, tak ten bude znám až po skončení play-off Ligy národů. Konkrétně jím bude vítěž play-off Ligy národů C. Posledním soupeřem se tedy stane  vítězný tým z barážové skupiny: Skotsko, Norsko, Srbsko a Izrael.

"Zasmáli jsme se s trenérem Anglie, že se opět potkáme. Popřáli jsme si hodně štěstí. Už jsme se s nimi setkali, tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát. Myslím, že i pro naše fanoušky je mnohem stravitelnější jet do Londýna a Glasgow, než třeba do Baku, kam jsme nikdo moc nechtěli. Naším cílem je určitě postup ze skupiny, i když si uvědomujeme, kdo proti nám stojí," uvedl trenér Jaroslav Šilhavý.

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko.
Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko.
Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy národů D (Gruzie, Severní Makedonie, Kosovo, Bělorusko), nebo A (Island, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko).
Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy národů C (Skotsko, Norsko, Srbsko, Izrael), Česká Republika.
Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy národů B (Bosna a Hercegovina, Slovensko, Irsko, Severní Irsko).
Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy národů A, nebo D, Portugalsko, Francie, Německo.

sobota 30. listopadu 2019

Švýcarsko, země imigrantům zaslíbená


Podle švýcarské statistiky na konci roku 2018 mělo Švýcarsko 8,544.527 obyvatel. Z toho 25,1 procent tvořili cizinci. Takový podíl cizinců nemá žádný okolní stát. V Rakousku je 19,2 % cizinců, v Německu 16,6 %, ve Francii 12,2 %, v Itálii 10,2 %.

Ve srovnání s rokem 1970, kdy Švýcarsko mělo 6,3 milionu obyvatel se počet cizinců zdvojnásobil. Změnila se  celková struktura způsobu života. V současnosti je třikrát víc jednočlenných domácností a rodí se dvakrát víc dvojčat než před padesáti lety. V roce 1970 muži uzavírali sňatky v 26 letech,
ženy v 24 letech, nyní uzavírají sňatky muži v 32 letech, ženy ve 30 letech. Zdvojnásobil se počet rozvodů, kterými končí 40 procent manželství. V 70. letech se rozvádělo  jen 10 procent mužů.

Vzhledem k velkému počtu cizinců jsou samozřejmostí smíšená manželství, do kterých vstupuje 35 procent Švýcarů. Nejčastěji si Švýcaři a Švýcarky berou německé a italské partnery, potom teprve Kosovce, Francouze a Srby.

Prodloužil se život Švýcarů. V roce 1970 jedna třetina lidí umírala před dosažením 65. roku, v současnosti je to 13 procent. 46,8 procenta lidí se dožije 85 let, v roce 1970 to bylo 15,4 procent, v roce 1940 se 85 let dožilo jen 6 procent.








pátek 29. listopadu 2019

Jsou sociální demokraté ještě lidé?

Sociální demokracie odmítá přijmout uprchlíky, byť jen pár desítek dětí nebo mladistvých, kteří utekli před syrskou válkou a syrským režimem. Ti uprchlíci jsou v Řecku a zjevně tam nikoho nevraždí. Není pro člena vlády problémem vypustit do medií informaci, že nás pár desítek pečlivě vybraných sirotku z Řecka po příchodu na české území začne vyvražďovat. A samozřejmě čecháček nejen uvěří, ale ještě se rozpálí do běla.

Česká republika v čele se sociálními demokraty šla proti právu EU, když odmítla přijmout aspoň pár lidí podle kvót, takže je za to žalována Evropskou komisí u Soudního dvora EU. Následky ponesou všichni občané ČR.

Ministr za sociální demokracii Chovanec vyhlásil, že nepřijmeme ani o jednoho jediného uprchlíka více, než je těch sedm, kteří tady byli. Ve stejné době se ČR jako jediný stát EU vzbouřila proti směrnici EU o zbraních. Sociální demokracie chtěla v demokratickém evropském státě, jmenovitě v České republice, dát do Ústavy právo na vlastnění zbraní. Šílené.

Zbraně jsou české sociální demokracii mnohem blíže než uprchlíci. Jak je to možné? V otázce přijímání uprchlíků je mysl vládních politiků (včetně těch z Ano a KSČM) tak zabetonovaná v krajně pravicové xenofobii, že nedokážou ani pragmatický kousek typu: my přijmeme pár desítek pečlivě vybraných mladistvých z Řecka a budeme mít pokoj. Vládní koalice však nepřijme ani jednoho uprchlíka, i kdyby to byl kojenec. (jb)

čtvrtek 28. listopadu 2019

Trump udělil milost dvěma krůtám

Obětí čtvrteční hostiny při americkém svátku "Den díkůvzdání," nebudou dvě krůty, kterým prezident USA Trump dal milost. Dávat milost krůtám je stará tradice amerických prezidentů od roku 1989, kdy tak učinil prezident Georg Bush starší. Navázal tak na prezidenta Lincolna (1861-1865), který na přání svého syna daroval život krůtě, která měla být snědena v Bílém domě.

Současný prezident Trump zvyk v loňském roce zdokonalil a daruje život dvěma krůtám, kterým letos dal jména "Breat" (Chléb) a "Butter" (Máslo). Obě krůty byly potom vystaveny v luxusním hotelu poblíž Bílého domu. Letos k nim přibudou další dvě.

 Krůty se na Den díkůvzdání servírují ve většině amerických rodin. Už od 19. století dostává Bílý dům mimořádně velkou a krásnou krůtu. V minulém roce Trump krůty, kterým dal milost, pojmenoval "Peas" (Hrách) a "Carrotos" (Mrkev). Tyto krůty dodnes mají svůj pohodlný domov v kampusu virginské univerzity.

Evropská komise byla schválena Evropským parlamentam

Při hlasování bylo přítomno 707 poslanců, 461 jich souhlasilo s programem EK, 157 bylo proti a 89 se zdrželo hlasování. KOmise Leyenové tedy má větší důvěru europoslanců, než měla předchozí komise vedená Junckerem. Poprvé v historii je v čele Evropské komise žena. V neděli se komise poprvé sejde k jednání.

Hlasování EP předcházela vzrušená debata o ochraně klimatu, o níž v EK bude hlavní slovo mít nizozemský sociální demokrat Timmermans, který připomněl právě zuřící záplavy v Benátkách a lesní požáry v Portugalsku. Timmermans musí do 100 představit svůj program na ochranu klimatu.

Pokud chce Evropa být prvním kontinentem, který do roku 2050 bude klimaticky neutrálním, musí do roku 2030 klesnout emise CO2 o 50 procent. Doposud bylo plánováno 40 procent. "Naší strategií růstu je tato zelená dohod," řekla von der Leyenová. "Změna musí být důrazná a spravedlivá." Velkým cílem EK má být boj proti rakovině. "V boji proti rakovině musí E být v prvních řadě."

Když von der Leyenová mluvila o "ˇživotaschopné Evropě", většina poslanců EU povstala. V diskusi se ozvaly názory nesouhlasící s agresivitou ekologů. Předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber řekl: "V žádném případě nesmí politika EK směřovat proti zemědělcům nebo proti průmyslu!" Naopak vůdce frakce zelených Ska Keller zvolal: "Bez drastických zákroků proti zemědělcům, je každá zelená politika neúčinná."







pondělí 25. listopadu 2019

Lidovci po 14 letech vyhráli volby ve Štýrsku

S 36 procenty vyhrála Rakouská lidová strany (ÖVP) volby ve Štýrsku. Oproti minulým volbám zístala o 7,6 procenta víc hlasů než v minulých volbách. Předseda strany Kurz blahopřál k senzačnímu úspěchu, ale dát doporučení na sestavení štýrské vlády odmítl.



Smutná nálada byla v centrále socialistů (SPÖ), kteří tajně doufali v obhájení vítězství. Ve volbách získali však jen 22,9 procent hlasů, neboli ztratili proti minulým volbám 6,4 procent. Jistá spokojenost u socialistů však je, neboť v předvolebních průzkumech se jim dávalo jen 19 procent.

Ve volbách nejvíc ztratili Svobodní (-9,4%), značně posílili Zelení, mírně posílili i komunisté s s nimiž se do štýrského parlamentu dostane i NEOS. Voleb se zúčastnilo 63,3 procent občanů Štýrska.

pondělí 18. listopadu 2019

Sparta v rekordním zisku. Tato informace ekonomům vyrazila dech


Sparta skončila ročník 2018/2019 v rekordním zisku 311,6 milionu korun. Jako pohádka o bezedném pytlíčku působila na ekonomicky zdatné občany tato informace.  Nejbohatší český klub, který však hospodaří několik let s výraznou ztrátou, najednou je v plusu? Neuvěřitelné!

Rudí jsou na hřišti neúspěšní, nehrají evropské poháry, přitom provoz A mužstva s mnoha hodně drahými zahraničními akvizicemi jde do sta milionů korun.

Na pozemcích na Letné vedle hlavního stadionu, kde bývalo tréninkové hřiště, má vyrůst pětihvězdičkový hotel za pět miliard korun. Nedávno stavba získala poslední potřebné povolení, po letech čekání se tak velkolepý projekt může konečně dát do pohybu.

Stavět hotel bude realitní a developerská odnož Energetického a průmyslového holdingu, za kterým stojí stejný majitel jako za Spartou tedy pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. Ten tak prodal svoje pozemky pod někdejším tréninkovým hřištěm Sparty sám sobě a blíže neurčenou částku poslal opět sám sobě do svého klubu a to ho navenek dostalo do zisku. Křetínský zřejmě přelil peníze z jedné své kapsy do druhé.

Podle odhadů odborníků pohybujících se v realitách mohou pozemky na tak exponovaném místě v Praze mít hodnotu okolo miliardy korun.

Proč by to však dělal, když je majitelem klubu a netají se, že ho notně dotuje? Jsou to jeho peníze. Asi ho vystrašila pravidla UEFA Financial Fair Play, podle nichž nesmějí kluby v tříletém cyklu prodělat víc než 45 milionů eur, tedy 1,1 miliardy korun. K téhle hranici se Sparta velmi rychle přibližovala.

Tresty za porušení finančních pravidel jsou tvrdé. „Licenční podmínky jsou přísné a UEFA pečlivě zkoumá, zda nejdou peníze do klubové pokladny účelové,upozorňuje Stanislav Rýznar, licenční manažer UEFA. Až nastane doba k udělování licencí na nový ročník (červen 2020), bude Sparta patrně předmětem zájmu UEFA,

čtvrtek 14. listopadu 2019

Antibiotika při léčbě nezabírají

V USA zemře každoročně asi 35.000 lidí u nichž kvůli rezistenci bakterií nezabrala antibiotika. Uvedlo to ve středu americké ministerstvo zdravotnictví. Jenom střevní bakterie "Clostridioides difficile" způsobila smrt 12.800 lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v červnu letošního roku varovala pře rezistencí na antibiotika. Neúčinnost antibiotik pozvolna vrací zdravotnictví o 100 let zpět. Pokud pacient při podání antibiotika nereaguje, znamená to, že antibiotika neničí patogenní zárodky.

Je také nebezpečí, že antibiotika při častém používání napomůžou k přežití i těch nebezpečných patogenů, proti nimž nikdy v minulosti nebyla použita.

středa 13. listopadu 2019

Tragédie na Slovensku. 12 mrtvých při srážce autobusu s nákladním autem

Při dnešní autonehodě poblíž Nitry na Slovensku zahynulo podle prvních zpráv 12 lidí. Z toho byly nejméně 4 děti. Přesný počet obětí není znám, protože sanitky odvezly zraněné do několika nemocnic. 

Podle zprávy policie nákladní auto naložené štěrkem se při jízdě s kopce rozkývalo, přičemž řidič protijedoucího autobusu sve snaze zabránit srážce vjel na krajnici a autobus se převrátil. V autobuse cestovalo asi 30 lidí, mimo jednoho všichni byli zraněni.

Premiér Peter Pellegrini, který po informování o tragédii zrušil návštěvu Kypru a vrací se na Slovensko, uvažuje o vyhlášení státního smutku, který by měl být v pátek 15. listopadu. 

úterý 12. listopadu 2019

100 km/hod na dálnici v Holandsku.

Jak dnes informovala nizozemská tisková agentura ANP, nizozemská vláda ve středu má schválit zákon na omezení rychlosti motorových vozidel na dálnicích na 100 km za hodinu. Důvodem je snaha snížit emise v ovzduší a zpomalit další změny klimatu.

Maximální rychlost motorových vozidel v Nizozemí by na dálnicích měla být snížena na 100 km/hod. jen během dne, a to od 6 hodin do 19 hodin. V noci by měla být povolena rychlost 130 km/hod.

Čínský Alibaba v akci "Singles Day" vytvořil rekord prodeje

Čínský obchod Amazon-Rivale Alibaba v největší prodejní akci na světě, nazvané «Single's Day», vytvořil rekord v prodeji. Během první hodiny od zahájení akce prodal zboží v hodnotě 13 miliard dolarů.

Tato částka je o 22 procent vyšší než byla v loňském roce. Do prodeje bylo zapojeno 200.000 producentů, jejichž zboží zakoupilo víc než 500 milionů zákazníků. To je asi o 100 milionů zákazníků víc než před rokem.

Největšího obratu dosáhl Alibaba v roce 2018 při akcích «Black Friday» a «Cyber Monday», kdy během 24 hodin utržil 24 miliard dolarů. Přestože to byl rekord «Single's Day», vzestup prodeje proti roku byl "jen" 27 procent, což bylo nejméně v historii společnosti.

Alibaba sice dominuje na čínském trhu, ale silně na něj dotírá společnost JD.com, která oslovuje méně zámožné zákazníky.

neděle 10. listopadu 2019

Oslavy 30. výročí pádu Berlínské zdi


Nejvyšší představitelé Německé spolkové republiky si v sobotu 9. listopadu 2019 na Bernauer Straße v Berlíně připomněly pád Berlínské zdi přesně před 30 lety.

Frank-Walter Steinmeier také pozval do Berlína hlavy států Slovenska, České republiky, Polska a Maďarska - Zuzanu Čaputovou, Miloše Zemana, Andrzeje Dudu a Janose Adera. "Bez odvahy a vůle ke svobodě Poláků a Maďarů, Čechů a Slováků by mírové revoluce ve východní Evropě a německá jednota nebyly možné," řekl Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval také tehdejšímu sovětskému prezidentovi Michail Gorbačovovi, který zahájil politiku détente, a bývalému americkému prezidentovi Ronaldovi Reaganovi jako představiteli „silné paže Západu“.  Přeje si: "Aby Amerika opět respektovala lidskou svobodu v celém světě a neutápěla se v národním egoismu.

"9. listopadu je osudový den německé historie," řekla Merkelová. Připomněla i nacistické pogromy v noci 9. listopadu 1938, po nichž následovaly největší zločiny proti lidskosti včetně holocaustu. Demolice zdi v roce 1989, z pohledu německého kancléřky, byla příkladem toho, že žádná zeď, která rozděluje lidi a omezuje jejich svobodu, není tak vysoká a široká, aby se nedala rozbít.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval Evropany, aby pokračovali ve svém závazku k jednotě kontinentu. "Při zbourání železné opony však nebyly uspokojeny všechny naděje a cíle. Svoboda a demokracie, prosperita a soudržnost v Evropě zůstávají velkými a náročnými cíli." Steinmeier vyzval Němce, aby zbourali zdi, které si uměle ve svých myšlenkách vytvořili.  „Zbořte  vlastní zdi frustrace, zdi hněvu a nenávisti."

Evangelický biskup Berlína a Braniborska Markus Dröge během  bohoslužby  v kapli usmíření, uvedl, že vzpomínka na mírovou revoluci byla letos více promyšlená než před pěti lety. Útok na synagógu v Halle byl však zlým znamením, že na území bývalé NDR něco ještě není v pořádku. Svědčí o tom projevy nespokojenosti s životní úrovní ve východních německých zemích. Radikální vzpoura z 9. listopadu 1989 proto ještě neskončila v každodenním životě.

sobota 9. listopadu 2019

Východ Německa nepovažuje spojení se západem za úspěch

Podle posledního průzkumu pouze 38 procent občanů východoněmeckých zemí považuje sloučení obou německých států jako prospěšné, lidé mladší 40 let to považují za úspěch jen z 20 procent. Lidé na území bývalé NDR sice si uvědomují, že se zde ekonomicky mnoho věcí zlepšilo, přesto ve společném spolkovém státě se cítí jako občané druhé kategorie.
Berlín 11. listopadu 1989
9. listopadu se občané východního Berlína pustili do rozebírání Berlínské zdi, která dělila Berlín na dvě části. Pochopili, že vlády komunistů ve východní Evropě zbankrotovaly, že nejsou schopné zvládnou hospodářské problémy. Studená válka ekonomiku Východu ruinovala stále silněji. Když hrozilo, že v zájmu ozdravení ekonomiky NDR bude snížena životní úroveň obyvatelstva o 30 procent, tak to lidé už nevydrželi, začali utíkat na Západ.  Ani to ke změnám nevedlo, vyšli tedy do ulic a začali bourat Berlínskou zeď.

Po spojení obou německých států dostalo východní Německo od svých bohatších západních sousedů finanční injekci ve výši 100 miliard eur. Tyto peníze zhltlo životní prostředí, protože východoněmecký průmysl patřil k největším producentům emisí na světě. Od pádu Berlínské zdi se zvýšila se i ekonomická síla východního Německa, které se po této stránce zařadilo do průměru EU. V roce 1990 byla ekonomika východního Německa 43 procent západního, dnes je to 75 procent.

Přechod od komunistické ekonomiky k ekonomice kapitalistické byl složitý a také bolestný. Se změnou struktury všech hospodářských odvětví rostla nezaměstnanost, která v prvních letech 21. století dosahovala v průměru 20 procent. Lidé, zejména mladí, začali kvůli bezvýchodné perspektivě  z východu utíkat na západ, což je hlavní důvod toho, že nezaměstnanost klesla na současných 6,3 procenta. Ve východním Německu zůstávají méně kvalifikovaní lidé pracující za nízké mzdy a důchodci s nízkými důchody.

Ve východním Německu jsou sice o něco nižší životní náklady než na západě, ale není zde sídlo žádné velké společnosti, hospodářství je řízeno ze západních zemí. To znamená, že východoněmecká ekonomika je velmi roztříštěná. Nepomáhá ani zlepšený vzdělávací systém, protože odborníci najdou uplatnění na západě, zůstávají jen ti, o které tam není zájem.

středa 6. listopadu 2019

Zdražení piva v Rakousku

Rakousky pivovarský svaz oznámil, že rakouské pivovary od 1. prosince 2019 zvýší cenu piva o 2,5 procenta. Jako důvod uvedl inflaci, vysokou cenu energií a povinnost zvyšovat mzdy zaměstnanců.

Cílem rakouských pivovarníků, podle vyjádření generálního ředitele Magne Setnes, "je schopnost nabídnou spotřebitelům nejlepší rakouskou kvalitu a společně s partnery v gastronomii a potravinářském obchodě propagovat rakouskou pivní kulturu, jež spočívá také ve velké rozmanitosti regionálních piv."

čtvrtek 31. října 2019

V rakouské hospodě si od zítřka nikdo nezakouří

1. listopadu 2019 vstoupí v Rakousku v platnost zákon o zákazu kouření ve všech stravovacích zařízeních. Zákaz se podařilo prosadit peticí (890.000 podpisů). Parlament opakovaně přijal zákon o zákazu kouření, i přes odpor FPÖ, letos v červnu.

O zákazu kouření bylo velkou koalicí SPÖ/ÖVP rozhodnuto už v roce 2015, ale po vstupu svobodných do vlády byl zrušen. Zákaz kouření platí od zítřka ve všech rakouských stravovacích zařízeních. Vztahuje se na kouření tabáku i na e-cigarety. Výjimky nemají ze zákazu nemají ani bary a noční kluby. Protesty proti zákazu kouření v těchto lokálech zamítl Ústavní soud.

Kuřákům bude umožněno kouření na otevřených terasách a předzahrádkách. Podle zákona mohou provozovatelé hostinců zřizovat pro kuřáky otevřené prostory. Tento problém není dořešen, neboť vyhánění hostů do deště, větru a mrazu není správné. Co to je otevřený a uzavřený prostor budou muset stanovit ministerstvo zdravotnictví.

Kontrolami dodržování zákazu kouření jsou pověřeni úředníci potravinové inspekce, živnostenských úřadů a inspektorátů práce. V případě porušení zákazu kouření dostane majitel stravovacího zařízení pokutu 2000 eur (52.000 Kč), při opakovaném porušení 10.000 eur (255.000 Kč). Pokutě se nevyhne ani kuřák.

Jedinou výjimku ze zákazu kouření jsou hotely a ubytovny, které mohou ubytovaným hostům zřídit kuřárnu, ve které však nesmí být konzumované jídlo ani nápoje. Na terasách, předzahrádkách a stanech je kouření povoleno, ale nesmí být uzavřeny ze všech stran.

pondělí 28. října 2019

Děti na Slovensku budou mít občanské průkazy

Od začátku roku 2022 budou na Slovensku všechny děti mít občanské průkazy. Novelu zákona o občanských průkazech schválila dne 28. října 2019 Slovenská národní rada. Průkazy budou bez fotografie a podpisu.

Občanské průkazy dětem zašle automaticky policie. Důvodem k zavedení občanských průkazů pro děti je přístup, prostřednictvím čipů na průkazech, do elektronické zdravotní dokumentace.

Podobné průkazy dostanou lidé (starší 60 let), kteří mají občanské průkazy s neomezenou platností, ale ještě bez čipů. Tím staří lidé nebudou mít povinnost si průkazy vyměňovat.

Dětský občanský průkaz bude možné doplnit fotografií, aby sloužil jako cestovní doklad. Tyto průkazy budou mít omezenou platnost, potom se musí vyměnit. Dva roky budou platit dětem do 6 let, 5 let dětem budou platit dětem do 15 let.Výměna bude stát 4,5 eura (113 Kč).

neděle 27. října 2019

Další rodinná tragédie v Rakousku

Ještě nedozněly ohlasy pětinásobné vraždy v Kitzbůhlu, došlo v Kottingbrunnu (okres Baden) k další tragédii mladých lidí. V neděli 27. října ráno volal muž na policii, že se v jeho bytě něco stalo. Po příjezdu policie volajícího muže zatkla, neboť byl obviněn z dvojnásobné vraždy.

Policie zjistila, že jednatřicetiletý otec rodiny nožem tak pobodal devětadvacelitou manželku a dvouletou dceru, že oběma nebylo pomoci a zemřely. Jedenáctiměsíční syn nebyl bodnut, ale byl ve velmi vážném zdravotním stavu, takže musel být vrtulníkem dopraven Východodunajské nemocnice ve Vídni.

pátek 25. října 2019

Změna vyplácení přímých plateb EU. Platby na pracovní síly a na ochranu půdy.

Podle návrhu agentury France Stratégie, která navrhuje zemědělskou politiku francouzské vlády, by neměly přímé platby EU být vypláceny na plochu a produkci, ale na pracovní síly pracující na plný úvazek.

Navrhovaný systém by měl zemědělce motivovat k vytváření zeleného zemědělství. Bonus by měl být vyplácen za vícehonné osevní postupy. Přímé platby by měly být financovány z poplatků, které by ve výši 20 procet procent měly být odváděny z nakoupených hnojiv, pesticidů, antibiotik a z poplatků za emise velkých stád hospodářských zvířat.  Platby by tedy neovlivnily rozpočet EU.

"Přímá platba 8.000 eur ročně na zaměstnance pracujícího na plný úvazek." Tak zní návrh France Stratégie. Platba by měla bý vyplácena zemědělcům, kteří respektují ekologicky cenné krajinné prvky. Tato platba by měla být vyplácena z aktuálního prvního pilíře.

čtvrtek 24. října 2019

AMERIČTÍ FARMÁŘI POMÁHAJÍ PŘI SLEDOVÁNÍ KLIMATICKÝCH ZMĚN

Americká univerzita University of Illinois se při vyhodnocování změn klimatu obrátila na zemědělce státu Illinois se žádostí, aby jí sdělovali všechny údaje o polním hospodaření. 

Farmáři předávají univerzitě údaje o termínech setí, sklizně a dalších agrotechnických zásazích, rovněž o výnosech. Cílem výzkumu je vyhodnocení termínu setí a vliv přírodních podmínek na vegetaci. Už údaje z roku 2019 přinášejí důležité podklady pro vyhodnocení. Další důležitá zjištění se očekávají v příštích letech.

Zahájili jsme neplánovaný experiment, řekl profesor Emerson Nafziger z vysoké zemědělské školy, získaná data nám nesmírně pomohou určit správnou odrůdu a data setí. Výzkum je anonymní, každý farmář může dát svá data na formulář a odeslat mailem, i poštou. Vědci chtějí získat údaje z každého okresu státu Illinois zvlášť.

pondělí 21. října 2019

V neděli 27. října ráno končí letní čas

Zeitumstellung auf Sommerzeit


Notoričtí spáči si budou moci užít spánku ze soboty na neděli 27. října 2019, kdy v neděli ve 3 hodiny ráno končí letní čas a ručičky hodinek se vracejí na 2. hodinu. Další osud letního času je ovšem neznámý, protože hlasování o jeho zrušení se zúčastnilo pouze jedno procento obyvatel EU.
Evropská komise navrhla v letošním roce ukončit střídání letního a zimního času, přičemž šalamounsky doporučila, ab si každý stát rozhodl o letním čase sám. Toto doporučení se nesetkalo s příznivým ohlasem, protože z jednotlivých států se ozvaly protesty, neboť zrušení jednotného času v celé Evropě by přineslo značné ekonomické škody.

Rovněž Evropský parlament o čase hlasoval a doporučil ukončit střídání času v roce 2021. Jednotný čas ano, ale který? Zimní nebo letní? Další problém je na světě. Otázkou času se zabývá i Rada Evropy, která trvá na posouzení ekonomických dopadů všech navrhovaných změn.

Letní čas jako reakci na ropnou krizi zavedla v roce 1973 jako první Francie. Československo a Rakousko zavedly kvůli harmonizaci dopravy letní čas v roce 1979, Německo a Švýcarsko v roce 1980. V Rakousku-Uhersku včetně českých zemí byl letní čas poprvé zaveden  od 1. května 1916 do 30. září 1916.

Volby ve Švýcarsku ve znamení vzestupu Zelených

Parlamentní volby ve Švýcarsku sice bezpečně vyhrála opět Švýcarská lidová strana, která obdržela 25,6 procent hlasů, avšak proti volbám v roce 2015 ztratila 3,8 procent hlasů, což znaměná o 11 poslanců méně. 

Druhé místo obhájila Socialistická strana  s 16,8 procenty hlasů, ale ztratila proti minulým volbám 2 procenta (-5 mandátů).

Na třetím místě je strana svobodných s 15,3 procenty, která měla o 1,1 procenta hlasů méně (-4 mandáty)

Čtvrtí jsou Zelení, kteří dostali 13,3 procenta hlasů, což o 6,1 procent víc než v roce 2015.  Zelení budou mít o 17 poslanců víc. Doposud jich měli jen 8 míst. Takový vzestup je výjimečný, v historii Švýcarska se podařil předtím jen jednou lidovcům.

úterý 8. října 2019

Proč v Kitzbühlu museli všichni zemřít?

Tyrolská policie si nyní klade otázku, proč v neděli ráno pětadvacetiletý Andreas E. v Kitzbühlu zabil 5 lidí. Tyrolské horské středisko zimních sportů Kitzbühl je stále v šoku a dlouho zřejmě bude, než se tam život vrátí do normálních kolejí. 

Místo činu je stále uzavřeno policií, ale na příjezdové cesty lidé přinášejí květiny a rozsvěcují svíčky, aby vyjádřili smutek nad smrtí rodiny. Rukou vraha zemřeli Rupert, Kevin, Andrea a Nadine H. a také nový přítel dcery, známý hokejový brankář Florian Jany, jehož opuštěné auto stále stojí před domem. V pondělí tyrolská kriminální policie už dokončila vyšetřování v místě činu.

Otázka, proč agresor vyvraždil celou rodinu zůstává nezodpovězená. Dostávají ji nyní psychologové. Policie rovněž pátrá po tom, jak se Andreas E. dostal do trezoru bratra, který je právě kdesi v Asii. 

pondělí 7. října 2019

Minimální mzda v EU

Sociálnědemokratický politik před výborem Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci prohlásil, že minimální mzda nemůže být stejná v celé EU, ale určitá kritéria pro úroveň minimální mzdy je třeba stanovit s ohledem na místní životní náklady, za nepřetržité konzultace s členskými státy.

Podle Eurostatu 22 z 28 členských států má národní hrubou minimální mzdu od 286 eur měsíčně (Bulharsko) až po 2 071 eur (Lucembursko).

Schmitovo vyjádření může znamenat, že EU směřuje k dalšímu kroku směrem ke společné evropské minimální mzdě.

Pro Orbánovo Maďarsko by to mj. mohlo znamenat, že ti kdo v současnosti pobírají minimální mzdu ve výši 99 085 forintů (298 eur) by dostávali 145 555 forintů (438 eur).

Podle expertů by to bylo žádoucí a prospěšné rozhodnutí jen z krátkodobého hlediska, protože by také mohlo vyvolat mnoho vážných ekonomických problémů. Nezaměstnanost by mohla dramaticky vzrůst a zaměstnavatelé by se mohli snažit srazit náklady zaměstnáním méně početné pracovní síly. Menší podniky by mohly bankrotovat, protože si na náklady nevydělají. A konečně by s ohledem na diferenciaci vzrostla většina mezd, což by dále zvýšilo náklady zaměstnavatelů a promítlo by se do cen zboží a služeb.

neděle 6. října 2019

Pětinásobná vražda v Kitzbühlu

Pětadvacetiletý muž z Kitzbühlu neunesl rozchod s devatenáctiletou přítelkyní, v neděli ráno vnikl do bytu jejích rodičů a zastřelil ex-přítelkyni, její rodiče a bratra a jejího nového přítele. 
Dům, kde došlo ke tragedii
Do bytu se vypravil nejdříve okolo čtvrté hodiny ranní. Zřejmě se choval nevhodně, takže ho otec ex-přítelkyně vyrazil ze dveří. Zhrzený mladý muž se vrátil domů, z trezoru vzal zbraň svého bratra, legálně drženou, a v půl šesté se zase dobýval do bytu své ex-přítelkyně. Když její otec otevřel dveře, mladý muž ho hned zastřelil. Šel do pokoje bratra své ex-přítelkyně a také ho zastřelil, potom zastřelil matku.

Devatenáctiletá žena byla s novým přítelem v jiném bytě rodinného domu, pětadvacetiletý muž se vyšplhal na balkon, vnikl do bytu a oba tam zastřelil. Poté obrátil zbraň proti sobě.

pátek 4. října 2019

Ryby jako přirozený likvidátor komárů

Středisko hygieny a epidemiologie v kubánské provincii Cienfuegos oznámilo, že bude komáry-moskyty, kteří přenášejí nebezpečné choroby, likvidovat pomocí ryb guppys. První pokusy se jeví hodně úspěšně. Ryby guppys se totiž také živí larvami komárů, které žijí ve stojatých vodách.

Jedna ryba zlikviduje za den průměrně 100 larev komárů. Ryby by si měli pořizovat také majitelé domů, protože larvy nejnebezpečnějších komárů hlavně bývají v teplých vodách různých domácích nádrží, kádí a cisteren, do kterých je chytaná dešťová voda. V každé kádi by měly být alespoň dvě ryby guppys. Tuto metodu likvidace komárů Kubánci převzali z amerického New Orleansu, kde se při likvidaci následků hurikánu Katrina velmi osvědčila.

Komáři žluté zimnice (Aedes aegypti) přenášejí mimo žluté zimnice malárii a virus Zika. Snaha o likvidaci těchto komárů naráží na odpor některých odborníků. Proti se staví především ochránci životního prostředí. Nervosní jsou také chovatelé okrasných ryb, neboť ryby guppys patří k nejrozšířenějším okrasným rybám na světě, přičemž kultivované formy těchto ryb převažují nad divokými rybami v Karibiku a v severní části Jižní Ameriky.

středa 2. října 2019

Rusové velmi omezili pití alkoholu

Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) musí svět přehodnotit názor o neúměrném pití alkoholu v Rusku. Pokles spotřeby alkoholu o 43 procent/ za posledních 20 let/ je především přičítán opatřením prezidenta Vladimíra Putina, milovníka přírody a zdravého života. 

Opatření proti nadměrnému pití alkoholu se projevila v délce života. Od 90. let se průměrná délka života v Rusku prodloužila o 10 let (muži 68 let, ženy 78 let), což je vzhledem k velikosti státu, podmínkám osídlení a přírodním podmínkám úžasný pokrok.

Základ k omezování alkoholu už v 80. letech minulého století dala prohibice vyhlášená Michailem Gorbačovem. Ta sice byla dodržovaná jen ve státních zařízeních, přesto téměř do poloviny 90. let spotřeba alkoholu v Rusku velmi klesala. Po rozpadu Sovětského svazu, až do roku 2000, však explodovala. Od té doby přišel výrazný pokles spotřeby. Jak konstatuje WHO, Rusko sice patří k zemí s vyšší spotřebou alkoholu, ale množství alkoholu na hlavu tam zdaleka není tak vysoké jako třeba ve Francii nebo Německu.

WHO připisuje zásluhy o omezení spotřeby alkoholu v Rusku Vladimíru Putinovi, který zakázal prodej alkoholu po 23. hodině, stanovil minimální cenu alkoholu, zavedl daň z alkoholu v maloobchodech a zákázal reklamu na alkohol. Rovněž spotřeba tabákových výrobků v Rusku poklesla o 20 procent.

úterý 1. října 2019

Komunisté jsou v Číně u moci 70 let

Největší vojenská přehlídka posledních desetiletí se dnes konala v Pekingu. Čínští komunisté slavili 70. výročí založení Čínské lidové republiky.  Představilo se 15.000 vojáků, 580 vozidel a pozemní techniky a 160 letadel a vrtulníků.

neděle 29. září 2019

Dnes se v Rakousku konají předčasné parlamentní volby

V Rakousku v neděli ráno začaly předčasné parlamentní volby. Konají se jen jeden den, Rakušané se nemusejí obávat, že voliči se budou válet na chatách a chalupách a k volbám nepřijdou. Úderem šesté hodiny ranní se otevřely první volební místnosti, další se budou postupně otevírat v průběhu následujících hodin.  První odhady výsledků hlasování budou známy krátce po uzavření všech volebních místností v 17:00 SELČ. 

Očekává se vítězství Rakouské lidové strany (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Rakouské volby jsou už obvyklou rutinou, jejich výsledek tuší politici, media i veřejnost. Voliči opět prokáží svou občanskou vyspělost, přijdou a dají svůj hlas. Drtivá většina nemá důvod měnit pozice lidovců a socialistů, lidem se žije dobře, Rakousko je prosperující zemí. Pokud další strany si dělají naděje na nahlédnutí do parlamentu, je to jen snaha o drobné kosmetické úpravy v chodu země, nikoli o nějaké vybočení ze současného směrování země. Jistým problémem mohou být zelení a jejich aktivity v ulicích, o které v minulých dnech se zajímala media víc než dnešní volby.

sobota 28. září 2019

Greta byla oloupena.

Slečna Greta se v New Yorku nazlobeně rozkřikla na své posluchače a vyčetla jim, že ji okradli o sny a o dětství. Máme brát hysterickou husičku vážně? Pak je na místě otázka, kde ke své ufňukanosti bere tu drzost.

Pokud někdo slečnu připravil o dětství, jsou to v první řadě její rodiče, kteří dopustili, aby děvče přestalo navštěvovat školu a vyrazilo do světa poučovat každého na potkání. Byly časy, kdy se do světa chodívalo „na zkušenou“, nikoli poučovat ostatní. Zvláště ne v takových místech, jako jsou parlamenty a summity. Vhodné pro debaty školáků s dospělými jsou v první řadě domácnosti, kuchyně či obývací pokoje, v druhé řadě učebny škol.

Názory mladého člověka, který není schopen porovnávat alespoň pár desetiletí, totiž bývají často značně ujeté z reality, a o to hloupější, o co horlivěji jsou vyslovované. Mnohdy neosloví ani vrstevníky. Většina z nás, když se ohlédne, to může doložit vlastním příkladem. Když člověk vzpomene, jak za mlada myslel, mluvil a konal, nejraději by se neviděl.

Dovolily by si poučovat svět stejně staré dívky třeba v takovém Pákistánu, Číně nebo Indii? Mladí lidé nemají soudnost nikde, a tak skutečně odpovědní za jejich skutky jsou dospělí lidé kolem nich. V tomto případě tedy přesněji řečeno neodpovědní. A neodpovědní jsou i politici, kteří berou Grétiny bláboly vážně.
Josef Z.

pátek 27. září 2019

Kurz zřejmě povede i další rakouskou vládu

V neděli Rakousko volí nový parlament

Kurzova rakouská vláda padla letos v květnu, když Svobodné (FPÖ), koaličního partnera lidovců, pohřbila korupční aféra „Ibizagate“. Na podobné skandály jsou Rakušané velmi alergičtí, v minulosti kvůli nim padla i socialistická vláda Bruna Kreiského, která v zadlužené zemi udělala ekonomický zázrak a z ustaraných a udřených obyvatel boháče. 

V Rakousku však od roku 1945 platí pravidlo, pokud nebudou vládnout socialisté, budou vládnout lidovci, případne společmě. Jiná strana nemá nárok vyhrát volby. Proto pouhé čtyři měsíce po letošním korupčním skandálu, který potopil FPÖ, má teprve třiatřicetiletý exkancléř Sebastian Kurz nakročeno k dalšímu volebnímu vítězství. Jeho lidovci jsou v nedělním hlasování jasným favoritem. Před ostatními soupeři mají více než desetiprocentní náskok.

Už před dvěma lety byl energický Kurz nejmladším úřadujícím premiérem v celé Evropské unii. Teď je zpět v centru dění. Otázka tak ani nezní, zda po volbách usedne v příští vládě, jako spíše s kým? Na výběr se mu rýsuje víc partnerů. Už nemusí spoléhat jen na krajně pravicovou stranu Svobodných (FPÖ), jejíž květnová aféra dláždila cestu k současným volbám.

Bývalý šéf FPÖ Heinz-Christian Strache tehdy odstoupil poté, co německé listy nabídly kompromitující starší video, na kterém se Strache na Ibize dohaduje s údajnou neteří ruského investora na státních zakázkách výměnou za peníze pro stranickou pokladnu. Ve skutečnosti šlo o nastraženou léčku, do které Strache spadl. Dodnes se neví, kdo za vším stál. Rozhodně bylo zle. Strache rezignoval na funkci vicekancléře a také v čele Svobodných.

Pohled na současné preference ovšem naznačuje, že na voliče lidovců Sebastiana Kurze mělo kontroverzní video jen malý dopad. Lidovci se vyhřívají na čele průzkumů s 35procentní podporou, takže očekávají ještě větší zisk než před dvěma lety, kdy jim dalo hlas 31,5 procenta voličů.

Pro Kurze hovoří i fakt, že vzhledem k jeho věku ho podporují mladí voliči, v Rakousku přitom mohou volit občané už od 16 let. Ani Svobodní si však nevedou v průzkumech tak zle, drží se na 20 procentech, hned v závěsu za druhými sociálními demokraty (SPÖ). Pokud se jejich preference skutečně zhmotní ve volební zisk, mohou být i nadále vítaným koaličním partnerem. Nebo ne?

Svobodní, v jejichž čele už stojí nový šéf Norbert Hofer – působil už v Kurzově vládě jako ministr dopravy – se snaží Rakušany přesvědčit, že pokračování jejich spolupráce s lidovci je nejlepším řešením. Lidovci i Svobodní mají sice hodně styčných bodů, pro některé lidovecké voliče už ale nemusí být spolupráce s FPÖ úplně stravitelná.

Nejsem o modrých (FPÖ) úplně přesvědčena, protože je mnoho znich trochu nahnědlých,“ řekla agenturám třiašedesátiletá Vídeňačka,v narážce na některé příliš radikální výroky krajní pravice.

pondělí 23. září 2019

Oktoberfest 2019 - obrovský kolotoč peněz

Pro miliony návštěvníků je Oktoberfest velkým zážitkem, pro pivovarníky, restauratéry, hoteliery a stánkaře je to velký byznis. Loňský Oktoberfest přinesl hlavnímu bavorskému městu Mnichovu zisk 1,2 miliardy eur.
Jenom za noclehy hosté utratili 505 milionů eur, ve velkých stanech a pouťových atrakcích utratili dalších 422 milionů eur. Více než milion hostů je ubytováno v hotelech a penzionech. Během festivalu ceny za ubytování jsou dvakrát vyšší než během zbytku roku.

Tuplák piva na Oktoberfestu se vyšplhal na 11 eur (286 Kč), v loňském roce bylo prodáno 7,9 milionu litrů piva. Vysoké jsou náklady města jako pořadatele. Jenom za jeden stan zaplatí 2 miliony eur, za jednu kapelu 200.000 eur. 7,8 procenta z tržby musí město zaplatit majiteli Tereziánské louky, na které je Oktoberfest pořádán.

Na Oktoberfestu je prodáváno pivo tradičních pivovarů Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner und Spaten. Velkým ritem je festival pro taxikáře, kteří však říkají, že Oktoberfest nemají rádi, neboť opilí návštěvníci nejsou příjemnou klientelou. Pro mnichovské taxikáře jsou zlatým dolem mnichovské veletrhy, kdy mají dobré zákazníky, a nejvíc za bílého dne.

Rovněž pro maloobchod je festival velkou příležitostí. Návštěvníci kupují hlavně kožené kalhoty, ženské kroje, dresy Bayernu Mnichov a bavorské suvenýry. Pro město je tato louka pokladem k nezaplacení.

sobota 14. září 2019

15 krav a 8 telat mrtvých u elektrického ohradníku

Děsivý obraz spatřil arizonský farmář Trey Woody, když přišel na pastvinu. Vedle drátů elektrického ohradníků leželo v řadě 23 mrtvých zvířat. Krávy s telaty se bály silné bouřky a hledaly spásu v plotě, přes který by mohly utéci. Tak se chová skot na pastvě. 

Meteorolog Björn Alexander řekl pro media, že elektrické ohradníky přitahují blesky, takže k podobným úhynům zvířat dochází často. Záleží na síle blesku. Pokud je proud o síle nad 20 000 ampér, může zabít celé stádo.

pondělí 9. září 2019

Komisaři EU čekají na své rezorty

Jaké rezorty v EU jednotliví komisaři budou vést, oznámí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen zítra. Seznam komisařů:

Josep Borrell - Španělsko

Frans Timmermans- Nizozemí

Margrethe Vestager (Dánsko)

Johannes Hahn (Rakousko)

Didier Reynders (Belgie)

Mariya Gabriel (Bulharsko)

Dubravka Suica (Chorvatsko)

Stella Kyriakidou (Kypr)

Vera Jourova (Česká republika)

Kadri Simson (Estonsko)

Jutta Urpilainen (Finsko)

Sylvie Goulard (Francie)

Margaritis Schinas (Řecko)

László Trócsányi (Maďarsko)

Phil Hogan (Irsko)

Paolo Gentiloni (Itálie)

Valdis Dombrovskis (Lotyšsko)

Virginijus Sinkevicius (Litva)

Nicolas Schmit (Luxembursko)

Helena Dalli (Malta)

Janusz Wojciechoski (Polsko)

Elisa Ferreira (Portugalsko)

Rovana Plumb (Rumunsko)

Maros Sefcovic (Slovensko)

Janez Lenarcic (Slovinsko)

Ylva Johansson (Švédsko)

čtvrtek 5. září 2019

V úterý Leyenová oznámí složení Evropské komise

Nová předsedkyně Evropské komise v úterý oznámí, jak jsou jednotlivá místa v komisi obsazena. Oznámit složení komise se Leyenová rozhodla hned poté, co dostala poslední nominaci z Itálie, která navrhla bývalého premiéra Paola Gentiloniho.

Funkční období v komisi začíná 1. listopadu a trvá pět let. V komisi bude jen 26 komisařů, protože Velká Británie komisaře nenavrhla. Do konečné podoby komise může po vyslechnutí kandidátů na výborech zasáhnout Evropský parlament. Za Českou republiku je podruhé navržena Věra Jourová, Slovensko potřetí navrhlo Maroše Ševčeviča

Kohout usmrtil ženu

K neuvěřitelné smrtelné nehodě došlo v jižní Austrálii, u města Adelaide. Když šestasedmdesátiletá hospodyně na dvorku sbírala vejce u svých slepic, zaútočil na ní kohout, který jí zobákem a drápy roztrhal nohy, že vykrvácela a zemřela.

Pitvou ženy bylo zjištěno, že žena měla křečové žíly, které jí kohout tak poškodil, až vykrvácela. Roger Byard, forenzní vědec z University of Adelaide uvedl, že poranění lidí malými hospodářskými zviřaty jsou vzácná, ale nejsou vyloučena. V ohrožení jsou zejména starší lidé, kteří už mají nějaké zdravotní problémy.

středa 4. září 2019

Hurikán Dorian míří k pobřeží USA

Na Bahamách začínají počítat škody, které zde zanechal hurikán Dorian. Hurikán zabil 7 lidí, ale bahamský premiér Hubert Minnis se obává, že obětí bude mnohem víc. O obydlí přišlo ve městě Mars Harbor asi 4000 lidí. Smutný pohled je pobřeží ostrova Abaco, kde byla zničena nouzová obydlí přistěhovalců z Haity.

V postižených oblastech Baham žilo asi 76.000 obyvatel. Protože nefunguje telefonní spojení, ani mobilní, neustále jsou v rozhlase hledání pohřešovaní lidé. Dnes měla k ostrovu Aboco připlout britská loď vezoucí potraviny pro tamní obyvatelstvo. Na záchranných pracích se značnou mírou podílí americká pobřežní hlídka.---

Podle hlášení amerického Národního hurikánového střediska (NHC) je hurikán Dorian nebezpečně blízko Floridy a Georgie. Může rovněž zamířit k břehům Jižní a Severní Karoliny. Meteorologové uvádějí, že se jedná o druhý nejmocnější hurikán, který kdy v historii byl u americkách břehů.

V současnosti se rychlost větru snížila na 95 km/hod, ale bouře je vzhledem k silnému dešti pořád považována na extrémně nebezpečnou. Podle dalších předpovědí se bouře zřejmě přesuna přes Atlantik do Evrepy, kde by se měl ozvat v polovině září.

pondělí 2. září 2019

Zuřící "Dorian," největší hurikán v bahamské historii

Po pěti nedělních bouřkách nad ostrovem Abaco, přišel v pondělí ve 3 hodiny tamního času nad Freeporte, největším městem  ostrova Grand Bahama, hurikán o nebývalé síle.

Vlny dosahovaly sedmimetrové výšky, byla naměřena rychlost větru 320 km/hod. Na ostrovech je spoušť, padlé stromy, zatopené ulice, oběti na lidských životech nejsou hlášeny žádné.

"Takový hurikán o takové intenzitě neočekával nikdo," řekl pro televizi CBS generální ředitel ministerstva cestovního ruchu. Hlavní bahamské město hurikán nezasáhl.

Nyní hurikán Dorian očekává Jižní Karolina, z pobřeží bylo na příkaz guvernéra Jižní Karoliny Henry McMastera evakuováno 800.000 lidí. Opatření se dělají v pobřežních oblastech na Floridě a Georgii.

Hubert Minnis, předseda bahamské vlády, vyzval lidi, aby se ukryli v bezpečí: "Dorian je hurikán, jaký v historii Baham nikdy nebyl," řekl se slzami v očích, "je to nehorší den mého života." Očekává se, že hurikán nad bahamskými ostrovy potrvá ještě 30 hodin.

středa 21. srpna 2019

Medvěd zabil turistu, který spal ve stanu


K zabití člověka medvědem grizzly došlo minulý čtvrtek večer v severní části části Kanady. Francouz spal ve stanu na břehu řeky Mackenzie, medvěd se dostal do stanu, chytil muže za krk a odtáhl z tábora do lesa.

Usmrcený čtyřiačtyřicetiletý muž byl hudebním skladatelem a zvukařem symfonického orchestru v Bretani. Jeho společník a mluvčí orchestru již v noci upozornil na zmizení kolegy. Ve čtvrtek ráno policie  za pomoci vrtulníku našla ostatky zabitého muže.

Muž se svou přítelkyní se chystal jet kánoí po řece Mackenzie z Fort Providence do Inuviku. Na cestu dlouhou 1500 km, která měla trvat 30 dní, získali peníze od různých dárců. Velmi se na cestu těšili.

Podle odhadů kanadských úřadů žije v severozápadním teritoriu 4000 až 5000 medvědů grizzly.V minulém roce tam medvědi zabili 3 lidi.

středa 14. srpna 2019

Objednávky a prípravy úkladných vrážd na Slovensku

BRATISLAVA. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra na základe doteraz vykonaných úkonov obvinil Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa z objednávky a prípravy úkladných vrážd dvoch prokurátorov a advokáta.

Prípad sa týka prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Všetci štyria sú obvinení aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vo februári tohto roka potvrdil, že jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica na 99 percent lustrovali.

Podľa Čižnára sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľa inšpekcia ministerstva vnútra.

"U pána Žilinku boli tie informácie až hrozivo detailné a sami ich získať nemohli bez toho, aby nemali dobré kontakty," povedal vo februári Čižnár.

Odhadoval vtedy, že sa vyšetrovania prípravy vrážd prokurátorov a advokáta a vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po čase pravdepodobne spoja a vrátia sa pôvodnému tímu.

Zsuzsová figuruje ako obvinená aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Spolu so Szabóm a Andruskóm sú tiež obvinení zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.



pondělí 12. srpna 2019

Setkání rodáků v Pohoří na Šumavě



V neděli 11. srpna 2019 se v Pohoří na Šumavě konalo setkání rodáků, jejich potomků a přátel . Přítomni byli převážně lidé z Rakouska a Německa. V roce 1945 žilo v Pohoří  (Buchers) pouze německy mluvící obyvatelstvo, které muselo městečko opustit. Do roku 1989 bylo Pohoří nepřístupné, domy se většinou zřítily. 

V 10 hodin se konala mše Svatá, kterou sloužil generální vikář českobudějovické diecéze, zpěv a hudební doprovod obstaral chrámový sbor z Velešína. Mše se konala pod širým nebem, v otevřené lodi kostela Panny Marie Dobré rady. Strop kostela se zřítil v roce 1999.

Po mši následovalo přivítání významných hostů a projevy zástupců krajanských spolků. Od 13 hodin byl volný program, který doprovázela dechová hudba Třeboňská dvanáctka vedená Vladimírem Štelnerem.

Prodejní stánky, lavice a stoly pro hosty zaplnily prostor východně od chrámu, u pomníku padlých z 1. světové války. V těchto místech ještě v roce 2000 stály zdi bývalé školy. Dnes po nich není ani památka.

Zajímavou atrakcí nedělního odpoledne v Pohoří na Šumavě bylo narážení pípy do dřevěného sudu Freistadtského piva. Několika ranami se to amatérskému výčepnímu podařilo, ale zkrotit pěnu stříkající z pípy se dlouho nedařilo.
Milovníci starých automobilů se mohli pokochat naleštěnou bílou Škodou-Felicií z 60. let se kterou se přijel pochlubit rakouský sběratel.

Pohoří na Šumavě

středa 7. srpna 2019

Karolina Plíšková je 8. nejlépe vydělávající sportovkyní na světě

Žebříček nejlépe vydělávajících sportovkyň světa podle časopisu Forbes (v milionech dolarů):
1 Serena Williamsová (USA/tenis) 29,2
2. Naomi Ósakaová (Jap./tenis) 24,3
3. Angelique Kerberová (Něm./tenis) 11,8
4. Simona Halepová (Rum./tenis) 10,2
5. Sloane Stephensová (USA/tenis) 9,6
6. Caroline Wozniacká (Dán./tenis) 7,5
7. Maria Šarapovová (Rus./tenis) 7
8. Karolína Plíšková (ČR/tenis) 6,3
9. Elina Svitolinová (Ukr./tenis) 6,1
10. Venus Williamsová (USA/tenis) a Garbiňe Muguruzaová (Šp./tenis) obě 5,9.
Pro porovnání:

pondělí 5. srpna 2019

Zemřel Josef Kadraba, fotbalový vicemistr světa 1962

Ve věku 85 let dnes zemřel fotbalový útočník Josef Kadraba. O jeho úmrtí informovala na twitteru Slavia Praha, za kterou hrál v letech 1965-1967 a pomohl jí k návratu do první ligy. Fotbalistu s perfektní kopací technikou si v roce 1962 na Kladně vyhlédl trenér reprezentace Rudolf Vytlačil a vzal ho na Mistrovství světa do Chile. 
Výsledek obrázku pro kadraba josef
Obávaný hlavičkář Kadraba byl členem Klubu ligových kanonýrů, v nejvyšší československé soutěži nastřílel 117 gólů. Za reprezentaci nastoupil sedmnáctkrát a devětkrát skóroval, na MS v Chile se střelecky prosadil v semifinálovém utkání s Jugoslávií. Rodák z Řevničova začínal s fotbalem v nedalekém Rakovníku. Poté hrál za Liberec, Tankistu Praha, Kladno, Spartu a Slavii.

V roce 1967 odešel jako technik pracovat do Vídně. Po pětiletém legálním pobytu se měl vrátit do Československa, což však neudělal. V nepřítomnosti byl posléze odsouzen na dva roky odnětí svobody.

Z 22 stříbrných medailistů z Chile žijí už jen Jan Lála, Adolf Scherer, Titus Buberník, Jozef Štibrányi, Pavol Molnár, Josef Jelínek a Václav Mašek. Držitel Zlatého míče Josef Masopust, největší hvězda tehdejšího výběru, který ve finále podlehl Brazílii 1:3, zemřel před čtyřmi lety.

pátek 26. července 2019

Polsko bude podporovat novou předsedkyni Evropské komise

Polsko hodlá spolu s novou předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen pracovat na posílení EU, vytvářet a zavádět dobrý program pro celou Evropu, prohlásil ministr zahraničí Jacek Czaputowicz.

Von der Leyen se sešla s polským premiérem Mateuszem Morawieckim ve čtvrtek ve Varšavě. Předsedkyně se nejprve zastavila v Paříži, kde v úterý jednala s prezidentem Emmanuelem Macronem. Varšava je druhé hlavní město členského státu unie, které navštívila.

Ministr Czaputowicz sdělil polské agentuře PAP, že Polsko podporovalo kandidaturu von der Leyen jak v Evropské komisi, tak v Evropském parlamentu.

"Hodnotíme Ursulu von der Leyen pozitivně. Měl jsem příležitost zúčastnit se různých diskusí s ní... Doufám, že tato návštěva potvrdí, že Polsko bude spolupracovat s novou šéfkou EK na posílení EU, pracovat na implementaci dobrého programu pro celou Evropu," dodal polský ministr.

"Diskutujeme o různých portfoliích pro jednotlivé země a líbilo by se nám významné portfolio, důležité pro EU a odrážející důležitost Polska v EU. Jsme považováni za silnou, ekonomicky se rozvíjející zemi s vlastní vizí EU," prohlásil ministr.