Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pondělí 2. března 2020

Blesky nad fotbalovou Bundesligou


V německém fotbale je nyní poměrně dusno. Alespoň tedy více než je obvykle. Především v posledních dvou týdnech dochází k intenzivním bojům proti Hoffenheimu, respektive jeho investoru Dietmaru Hoppovi.

Hoffenheim může leckomu přijít jako sympatický tým. Aby ne. Jedná se o provinční klub, který se do Bundesligy probojoval až z páté ligy mezi lety 2000 až 2008. Jenomže to vše díky investoru Dietmaru Hoppovi, který do tohoto celku napumpoval velké peníze. A to je to, co se německým fanouškům příčí. Navíc Hoffenheimu byla udělena výjimka v pravidle 50+1, na nějž jsou němečtí příznivci velice hákliví. Pravidlo 50+1 znamená, že žádný investor či společnost nemůže vlastnit více než 49 % klubu.

 K čemu je to dobré? Aby německé kluby nebyly skupovány šejky, ropnými magnáty a oligarchy a aby se zabránilo tomu, že by se fotbal v Německu měl být mašinou na peníze, jako je tomu v Anglii.

Podobnou výjimku jako Hoffenheim má také Lipsko, které je nejnenáviděnějším klubem napříč celým Německem. Podobnou výjimku má také Wolfsburg či Leverkusen, ale u těchto celků se jedná o výjimku historickou, neboť oba kluby vznikly pro to, aby za ně mohli hrát zaměstnanci firem, které je zakládaly.

Hoffenheim zažíval největší protesty ze strany soupeřových fanoušků právě po svém postupu do Bundesligy, následně se však situace poměrně uklidnila. Až v roce 2018 do vosího hnízda píchli fanoušci Dortmundu, kteří zpívali chorály urážející majitele klubu. Dostali pokuty a podmínku. To bylo neúčinné, urážky se opakovaly. Během letošního února byl vynesen další rozsudek. Příznivci Borusie mají na dva roky zákaz vstupu na stadion Hoffenheimu. A právě tento verdikt rozpoutal vlnu dalších nepokojů.

V řadě druhé se nabízí otázka, proč svaz natolik Dietmara Hoppa brání? Proč hráči i personály klubů hrozí odchody ze hřiště kvůli pokřikům na jeho osobu? Zajisté by na stadionech neměly být nenávistné transparenty, nicméně je k zamyšlení, proč vlastně vznikají. Vinu nese především německý fotbalový svaz a chce-li jim zamezit, musí si zamést před vlastním prahem a popřemýšlet, zda-li by pravidla, především to klíčové (50+1), neměla platit pro všechny stejně. Vždyť také o nic jiného vlastně nejde.


Žádné komentáře:

Okomentovat