Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 31. října 2020

Poláci vyšli do ulic

 Polsko je nyní v období mnoha bouří a nejistot. Varšava téměř denně je svědkem nějaké demonstrace. Zatímco ostatní svět vidí největší problém současnosti v boji proti koronaviru, Poláci se snaží více zabývat svými vnitřními politickými problémy.

V tomto týdnu se ve Varšavě konala velká levicová demonstrace proti zákazu zabíjet nenarozené děti. Začalo to v neděli, když různí lidé vnikli do kostelů, kde protestovali proti zákazu potratů. Musela je vyvést policie. Ve středu byl den dosud největších protestů. Stávka žen, kterou oznámily vedoucí hnutí za práva žen, se neuskutečnila, protože až na výjimky ji ženy ignorovaly. Věc vzali do rukou studenti, mnoho univerzit se rozhodlo ve středu zrušit všechny přednášky, anebo prostě navrhly studentům, aby šli demonstrovat.

Policie, kromě toho, že hlídala ústředí strany Právo a spravedlnost a kostely, nezasahovala a jen pomáhala s řízením dopravy. Přesto k potyčkám s policií došlo, levicoví demonstranti ukázali, že nerespektují právo na život nenarozených dětí ani úsilí zdravotníků při boji s koronavirem.

Jistého úspěchu dosáhli po několika týdnech polští rolníci, kteří blokováním silnic dosáhli dílčího úspěchu, tedy toho, že zákon "Pětka" o ochraně zvířat bude přepracován. Na některých místech se k rolnickým demonstrací připojili lidé z restaurací, protože jsou  na dodávkách masa od zemědělců závislí. Návrhy na odložení a zmrazení zákona zatím  nebyly schváleny. Na veřejnost pronikly informace, že zákon o ochraně zvířat bude přepracován. Úkol byl údajně zadán ministrovi zemědělství Grzegorzovi Pudovi. To se rolníkům nelíbí, protože Puda jim nerozumí.

pátek 30. října 2020

USA trápeny druhou vlnou koronaviru, v Německu se znovu objevila ptačí chřipka.

 Včera bylo v USA zjištěno 90.000 lidí nově nakažených Covid-19. Nejvíc nových případů (6.400) je hlášeno ze státu Illinois. V Coloradu je 2.000 nových případů, v Novém Mexiku 1.000 případů. Denní průměr nových případů se zvýšil na 77.000. Od počátku pandemie bylo v USA zjištěno okolo 9 milionů případů.


Aby nebylo problémů a strachu málo, objevily s zprávy o ptačí chřipce v sousedním Německu. Jedná se virové onemocnění ptáků, které postihuje hlavně vodní ptactvo. Nemoc se velmi rychle šíří,  volně žijící ptactvo ji zanáší do chovů domácí drůbeže, která po onemocnění rychle hyne. Podle vyjádření expertů ptačí chřipkou teoreticky mohou onemocnět i lidé. Doposud takový případ nebyl zaznamenán. 

Termín prezidentských voleb určili američtí farmáři

 V úterý 3. listopadu Američané v prezidentských volbách rozhodnou, kdo v příštích letech bude nejmocnějším politikem na světě. O funkci prezidenta se podruhé uchází republikán Donald Trump (74 let) a demokrat Joe Biden (77 let). 

V prozatímních průzkumech měl lepší preference Biden, jehož chtělo volit 52 procent dotázaných, Trumpa jen 43 procent. V případě druhého Trumpova volebního vítězství, by Trump vládl s viceprezidentem Mikem Penceem (61 let). Pokud by se do Bílého domu dostal Biden, byla by viceprezidentkou Kamala Harrisová (56 let), tedy v historii první americká viceprezidentka s černou pletí. 

Americký volební systěm je trochu složitější, než jsou volební systémy jinde ve světě. Prezident není zvolen přímo hlasy voličů. Volby, které proběhnou v úterý 3. listopadu, určí v jednotlivých státech volitele. Kandidát, který v některém z 48 států (z 50 států) má většinu hlasů, získává i hlasy druhého kandidáta (vítěz bere vše). Pouze v Nebrasce, kde se v 19. století usadila spousta českých přistěhovalců, a v Maine jsou hlasy rozděleny proporcionálně. Volitelé, jejichž počet v každém státě je přesně stanoven podle počtu obyvatel, budou o prezidentovi hlasovat za 41 dní. Letos tyto volby budou 14. prosince 2020. Prezidentem je zvolen ten, kdo získá alespoň 270 hlasů. Oficiální výsledek bude oznámen v Kongresu až 6. ledna 2021.

V den voleb 3. listopadu 2020 je úterý, tedy pracovní den. Termín prezidentských voleb pochází z roku 1845 a je ho možné nazvat termínem farmářským. V první polovině 19. století se většina obyvatel USA ještě živila zemědělstvím na farmách roztroušených po celém území USA. Zjistilo se, že začátek listopadu je nejvhodnější doba, v níž je možné farmáře z odlehlých farem dostat k volebním urnám. V zimě tomu bránily přírodní podmínky, na jaře a v létě sezónní práce na polích. Byl tedy stanoven termín po skončení polních prací, kdy na dlouhou cestu pěšky nebo na koňském povoze bylo ještě poměrně dobré počasí. Neděle ovšem byla vyloučena, protože farmáři cestovali do kostelů a obě cesty by nestihli. Pobožnosti byly důležitější než volby. Volebním dnem se tedy stalo úterý po prvním listopadovém pondělí. 

 

 

středa 28. října 2020

Německo zavádí drastická opatření proti koronaviru a vyzývá ostatní státy EU k následování

Dnes přibylo v Německu okolo 15.000 nakažených lidí. Je to dvakrát tolik co před týdnem. Od 2. listopadu 2020 jsou v celém Německu zavedena na dobu čtyř týdnů přísná opatření proti šíření koronaviru. Na opatřeních se shodli všichni ministři spolkové vlády i vlád zemských. "Musíme zabránit národní zdravotní krizi," řekla kancléřka Merkelová.


Protikoronová opatření v Německu:

  • Setkávat se mohou lidé maximálně ze dvou rodin, nejvíc 10 lidí
  • Všechny restaurace, bary a kluby musejí být uzavřeny. Je povoleno odnášení jídel pro domácí spotřebu.
  • Všechna rekreační zařízení musejí být uzavřena
  • Zavřena budou všechna divadla, koncertní sály, výstavy, kina a zábavní parky
  • Je povolen profesionální sport bez diváků, amatérské soutěže a rekreační sport jsou zakázány
  • Uzavřeny budou kosmetické salony, maserské salóny, nehtová a tetovací studia. Kadeřnictví zůstávají otevřená.
  • Supermarkety a jiné prodejny zůstanou otevřené, ale bude v nich omezen počet zákazníků.
  • Mateřské školy zůstanou otevřené
  • Otevřené zůstanou hranice se sousedními státy


USA se potýkají s rekordními přírůstky nemocných

 Přestože americký prezident Trump prohlašuje, že pandemie  koronaviru je v USA zastavena, zdravotníci oznámili nový rekord v počtu nakažených: za uplynulý týden přibylo v USA 500.000 nemocných na Covid-19 (aktualizace 28.10.2020 07:50 hod SEČ)

Se značnými nadějemi jsou očekávány vakcíny. Doposud se očkovat nezačalo, ale o první zkušební očkování (až po prezidentských volbách) se hlásí Kalifornie a další tři státy (Washington, Oregon, Nevada) ze západu USA. "Věříme vědě!" 

Testování předvolební

Většina Američanů dobrovolně nosí roušky už od jara, za jejich sejmutí ve veřejné dopravě je pokuta 50 dolarů. Pokles nemocných je hlášen na dříve nejvíce zavirovaných univerzitách. V pondělí bylo v USA zjištěno 74.000 nových případů nákazy. Denní průměr neklesá pod 71.000 nakažených. Rekordní čísla v uplynulém týdnu oznámilo 20 států. Opatření jsou podle stupně onemocnění rozdílná v různých státech a městech. V současnosti je většina restaurací a barů uzavřena, zcela je zakázáno shromažďování, v mnoha městech je zákaz vycházení. Na různých místech začala výstavba polních nemocnic.

V některých městech USA nemocných přibývá nadprůměrně, proto se různá kongresová centra  mění na nemocnice, na parkovištích vyrůstají stany pro pacienty, kteří jsou potom vrtulníky převáženi do nemocnic. Někteří politici sice tvrdí, že pandemie už dosáhla vrcholu a počet onemocnění se začne snižovat. Odborníci si nejsou jisti tím, že se šíření nemoci podařilo zastavit.

Americký unikát! Okres Esmeralda (Nevada) je jedním ze tří amerických okresů, kde doposud nebyl zjištěn ani jeden případ Covid-19. Na snímku si hosté objednávají jídlo u majitelky restaurace v okresním městě.


úterý 27. října 2020

Zákaz vycházení na Slovensku

 Slovenský zákaz vycházení.


Na Slovensku platí od 24. října 2020 do 1. listopadu 2020  zákaz vycházení z bydliště.

Zákaz neplatí v době od 1:00 hodin do 5:00 hodin ráno

Zákaz se netýká osob, které byly testované s negativním výsledkem po 23. říjnu


Zákaz se netýká:

cesty do zaměstnání

cesty na testování

nákupu novin

nákupu potravin a léků

péče o blízké osoby

péče o hospodářská zvířata

venčení psů do vzdálenosti 100 m od bydliště

cesty na pohřby

cesty na poštu

cesty do banky

cesty do pojišťovny

cesty do autoservisu


sobota 24. října 2020

Černý koronavirový pátek v USA

Nečekaně velký přírůstek nemocných v pátek 23. října zděsil Spojené státy. V zemi bylo zjištěno více než 85.000 nových případů nemoci Covid-19. Je to denní rekord USA, který byl překonán hned o 10.000 lidí. Doposud největší počet onemocnění (75.000) za jeden den bylo zjištěno 16. července.


Testování v The Villages na Floridě 16. července, kdy Spojené státy vytvořily rekord 75 687 nových nemocných

Američtí odborníci sice varovali před podzimním ochlazením, že při něm počet nemocných přibude. Takovýto prudký přírůstek, jako byl zaznamenán v pátek, však zaskočil i odborníky. Počet lidí hospitalizovaných se během října zvýšil o 40 procent. Počet úmrtí se doposud nezvyšuje, ale zvýšení se očekává.

Polští rolníci v protestech přitvrdí

 

AgroUnia: Zaostrzamy protesty i składamy skargę na działania policji

Včera na více než 200 místech v Polsku blokovali rolníci silnice. Na budovách kde bydlí politici, kteří hlasovali pro zákon o zákazu chovu kožešinových zvířat a rituální porážky zvířat se objevily plakáty "Zde bydlí zrádce polského venkova."

Polští rolníci upozorňují, že k protestům byli v zoufalství donuceni zprávami, že problémy venkova jsou bagatelizovány, rolníci jsou směšní a protestů se zúčastňují jen lidé, kteří v zemědělství nepracují.

"Polsko je dnes blíž k B+ělorusku než k demokratickým zemím," zní v prohlášení AgroUnie, jako rekce na zákroky policie. "Jelikož jsme neobdrželi žádné informace od předsedy vlády Mateusze Morawieckieho a žádné naše připomínky nebyly brané v úvahu, budou naše protesty pokračovat v zesílené formě. Jsme ochotni bojovat za polský venkov."


Ministři životního prostředí EU se částečně dohodli na ochraně klimatu

 Přes značné rozpory mezi jednotlivými zeměmi EU bylo v pátek dosaženo částečné dohody ministrů životního prostředí zemí EU. Schválili návrh Svenji Schulze, zástupkyně  Německa jako předsednické země. Odsouhlasili návrh zákona o klimatické neutralitě v roce 2050. Na kontraverzním datu 2030 ke shodě nedošlo, ale bude se o něm jednat na prosincové schůzi.

Zákon o klimatu by měl stanovit taková opatření a stádia, aby v polovině století bylo klimatické neutrality dosaženo. Původní návrh snížení množství skleníkových plynů v ovzduší do roku 2030 (ve srovnání s rokem 1990) o 40 procent by měl být zpřísněn na 55 procent. Proti tomuto návrhu jsou námitky z Polska, Maďarska, Bulharska a Rumunska. Tyto země požadují finanční pomoc, jinak do roku 2030 nejsou schopny zákonu vyhovět. Místopředseda EK Frans Timmermans naléhal na schválení zákona co nejdříve, neboť ještě v tomto roce musí podle Pařížské dohody o klimatu podat zprávu do OSN.

Svenja Schulze řekla, že rok 2030 a skleníkové plyny zůstanou zatím nevyřešeny, ale ostatní body zákona by měly být schváleny. Jedná se hlavně o zastavení narůstající teploty Země. Smlouva z roku 2015 stanoví, že teplota by se neměla zvýšit o víc než 2°C. Ideální by bylo nepřekročení 1,5°C. Snížením teploty by se značně
zabránilo suchu, záplavám, vichřicím a tání ledovců. Pokud bude návrh zákona takto schválen, může být předložen k projednání Evropskému parlamentu.

Dalším bodem jednání ministrů životního prostředí EU bylo schválení usnesení o biologické rozmanitosti, o ochraně ohrožených druhů rostlin a zvířat. Tato ochrana je velmi obtížná, neboť znamená tlumit průmyslovou zemědělskou výrobu a rozrůstání měst, což jsou hlavní příčiny vyhynutí různých druhů rostlin a živočichů, neboť je připravují o podmínky k životu. Evropská komise požaduje chránit přírodu na 30 procentech souše a moře, dále renaturovat 25.000 km řek a vysadit 3 miliardy stromů.

středa 21. října 2020

Sedláci začali blokovat silnice v celém Polsku

Rolnicy blokują drogi w całej Polsce!

 Dnes od ranních hodin blokují zemědělci polské silnice. Tímto způsobem protestují proti schválené novele zákona o zákazu chovu kožešinových zvířat a zákazu rituálního zabíjení ZVÍŘAT. V 11 hodin policie zadržela jednoho z organizátorů protestu Michala Kolodziejczaka.

Plakát u domu ministra zemědělství: ZDE BYDLÍ GRZEGORZ PUTA ZRÁDCE POLSKÉHO VENKOVA
Ráno vyjely tisíce traktorů na státní a okresní silnice, aby na protest proti novele zákona o ochraně zvířat. Protesty jsou hlášeny z dvou set míst. Podle Michala Kolodziejczaka z AgroUnie jsou protesty tak organizovány, aby zasáhly celé Polsko, od moře k Tatrám, od východu k západu.


"Nevím, proč mi policie nasadila pouta," řekl Michal Kolodziejczak, když ho policie propustila, "nesdělili mi žádný přestupek." Protesty budou prý trvat tak dlouho pokud premiér Mateusz Morawiecki sedlákům desdělí termín, kdy s nimi bude jednat.

  

Rada EU se dohodla na razantním posílení ekologického zemědělství

 Po dvou týdnech jednání Rady EU v Lucemburku o Společné zemědělské politice se ministři zemědělství EU v pondělí ráno dohodli na kompromisním návrhu německé ministryně zemědělství Julie Klöckner, která jako zástupkyně předsednické země Rady EU jednání vedla.

Zemědělství, konkrétně agrární reforma, si v příštích letech vyžádá největší položku z rozpočtu EU. To, co ministři schválili, ovšem děsí spoustu zemědělců, především těch, co jsou na platbách EU zcela závislí. Černou můrou, která je v návrhu nové SZP straší, jsou tvrdé ekologické požadavky.

Komplexní reforma zemědělské politiky EU původně byla navržena na léta 2021 až 2027. Protože ministři se shodli na dvouleté přechodné fázi, nová pravidla by měla vstoupit v platnost v roce 2023. Podle návrhu Evropské komise dostanou zemědělci volnost v tom, kterým způsobem se k vytčenému cíli dostat. Tím cílem je ochrana přírody, ochrana klimatu a dostatek kvalitních potravin. Každá země si může předložit ke schválení EK své plány.

Očekává se, že jednotlivé země vytvoří ekologické předpisy, která budou nad rámec stanovený EK. Pokud zemědělci vyvinou iniciativu a přispějí k ekologii něčím navíc, budou za to EK odměněni. Na tyto mimořádné odměny by jednotlivé země měly mít k dispozici asi 20 procent z plateb, které z Bruselu na ekologii dostanou. Tyto platby by se měly uskutečňovat i během dvouletého přechodného období.

Podle poslední zprávy v úterý večer i Evropský parlament schválil zásadní body reformy, především aby na ekologické hospodaření šlo nejméně 30 procent z plateb EU.

úterý 20. října 2020

Švédové respektují doporučení vlády

Švédská vláda nemusela na jaře zavést drastická vládní opatření proti šíření koronaviru, místo toho obyvatelstvo bylo poučeno o nebezpečí a způsobech, jakým se lze chránit a jakým způsobem omezit šíření koronaviru. Většina lidí doporučení vlády dobrovolně respektovala. Stejné je to i v současnosti, kdy Švédsko rovněž zasáhla 2. vlna pandemie.

Ve Švédsku byla 19. října zavedena nová pravidla, i když se nejedná přímo o vládní nařízení. Obyvatelům Švédska bylo doporučeno vyhýbat se nákupním centrům, muzeím, knihovnám, bazénům, koncertním sálům a tělocvičnám. Občané jsou rovněž požádáni, aby se vyhýbali veřejné dopravě a setkávání se staršími lidmi.

Mike Ryan, ředitel nouzového programu WHO, ocenil úsilí a strategii Švédska. "Světem oblétl názor, že Švédsko vůbec nepřijalo žádná opatření a jednoduše umožnilo šíření nemoci. To není pravda. Švédsko pouze jednalo jinak než ostatní země, využilo dobré vztahy vlády s občany. Lidé prostě tam jsou ochotni dobrovolně se podřídit potřebám společnosti.“

Za minulý týden se v zemích EU nakazilo Covid-19 denně víc než 100.000 lidí. Nejhorší je situace v České republice, kde je 9,5 tisíce nových případů denně. Bylo zde nutno znovu zavřít restaurace a školy. Přísná opatření zavedlo Nizozemsko, kde byly zavřeny kluby a restaurace, omezena prodejní doba v obchodech a zakázáno shlukování víc než 4 lidí.

Švédský model boje proti koronaviru v poslední době dostává trhliny, neboť podle kritiků testování je tam třikrát nižší než v ostatních zemích. Toto může být příčinou statisticky nízkého počtu nakažených, ale velkého procenta zemřelých.

Letos jsou opět vysoké ceny sena v Německu

 Podle nářku německých zemědělců, je v Německu stále nedostatek objemných krmiv a ceny sena a slámy v říjnu rychle rostou. Cena slámy je nejvyšší za 16 měsíců.

Situace se liší podle spolkových jednotlivých zemí a krajů. Například v severním Hesensku byla už třetí rok neúroda, takže se tam krmivo vůbec nedá koupit. S vlastním krmivem sedláci vydrží asi jen do konce roku 2020. Na jaře se kupovala tuna seno za 175 eur (4767 Kč), letos už se kupuje za 220 eur (5993 Kč). 

Nedostatek sena v některých oblastech byl způsoben nejen suchem, ale také zásluhou zásahů ekologických organizací, které upřednostňují kvalitu krmiva z některých oblastí. Někteří sedláci se pak nemůžou zbavit sena ze sklizně 2019.

pondělí 19. října 2020

Demonstrace proti levnému masu

Protestovat se dá proti všemu, s tím už jsou i v ČR zkušenosti. Včera v 50 německých městech aktivisté Greenpeace protestovali proti levnému masu v obchodech. Tvrdí, že kvůli levnému masu je ničena příroda.

"Maloobchod je zásluhou své nákupní politiky zodpovědný za obrovské škody způsobené na klimatu, přírodě, zvířatech a lidech," říká zemědělská referentka ekologické organizace Stephanie Töwe.

Koncept dumpingových cen, jimiž obchod láká zákazníky, je součástí nemocného systému, který produkuje levné maso. Podle průzkumu Greenpeace v obchodních řetězcích je 90 procent masa označovaného 1 a 2. V těchto chovech údajně žijí zvířata v nezákonných nesnesitelných podmínkách. Téměř žádný obchod neprodává maso označené 3, nabídky masa s označením 4 jsou nepatrné. 

"Zadáme velké řetězce, aby průmyslově vyrobené levné maso zmizelo z jejich regálů a bylo nahrazeno masem vyrobeným v přirozených podmínkách drobných sedláků a za toto maso jim řetězce zaplatily ceny, které odpovídají výrobním nákladům a kvalitě." zdůraznila Töwe.

Aktivisté Greenpeace provedli na 300 kontrol v supermarketech a zjistili, že pouze 5 procent obchodů prodávalo správně označené maso. Největší nedostatky byly v řetězcích Edeka, Kaufland a Rewe. V řetězci Kaufland 14 ze 16 supermarketů nebylo schopno prokázat, že levné vepřové maso označované vysokou kvalitou pochází ze skutečně kvalitních chovů.

neděle 18. října 2020

Fůru hnoje dnes dostal polský poslanec

Poté, co polský Sejm a po něm Senát schválily zákon ("Pětka") o přehnané ochraně zvířat, stoupla zloba polských rolníků, kteří se zákonem nesouhlasili. Protestní výbor rolníků se rozhodl dát najevo těm poslancům, kteří protirolnický zákon odhlasovali, co si o nich myslí.

V neděli ráno v 7 hodin se na chodníku vedoucímu k domu poslance Piotra Polaka objevila hromada hnoje a vedle na plotě byl nápis "Zde žije Piotr Polak, zrádce polského venkova."

"Taková hromada hnoje by měla být před domem každého poslance, který se postavil proti rolníkům," řekl u hromady Michal Kolodziejczak, zástupce AgroUnie. "Bylo naší chybou, že právě Polaka, který sliboval boj za zájmy rolníků, jsme my venkované volili. Ukázal se jako zrádce. Poslancům se podařilo rozdělit občany Polska. Jenomže my budeme ukazovat na ty, kteří nás podvedli a faulovali. Takové nápisy budou viset u domů všech zrádných politiků." 


Vlci ztrácejí plachost

 Dnes na Broumovsku opět útočili vlci. Smečka 10 vlků útočila na farmě Jana Šefce v Lachově, který má ovce hlídané termokamerami, psy a elektickými ohradníky. Přesto bylo 8 kusů zabito a 15 potrháno. Hlídači se je snažili zahnat světlicemi, ale vlci odmítali odejít

Německé školství se připravuje na homeshooling

Roušky ve školách se míjejí účinkem, konstatují zdravotníci v Německu. Lepším opatřením proti šíření pandemie koronaviru mezi dětmi se ukazuje domácí výuka prostřednictvím internetu. Spolková vláda uvolnila 52 milionů euro (1,4 miliardy Kč) na nákup tabletů a netbooků pro homeshooling.

Protože mimořádné uvolnění peněz se kvůli přísným pravidlům protáhne, doporučila vláda obcím, aby využily granty (49 mil. eur) a tablety a netbooky zatím koupily dětem z rodin, které jsou ve finanční nouzi.

V německém školství jsou zatím prázdniny, vyučování začne 26. října, i když učitelé dnes ještě nevědí, jakým způsobem budou vyučovat. Ministerstvo kultury má připraveno několik variant. Nejlépe se jeví scénář kombinace návštěvy školy a domácího učení, která se poměrně osvědčila před letními prázdninami. Je však připraven scénář úplného uzavření škol v některých krajích.  

Jarní strach vysřídala pandemická únava

 Media většiny zemí věnují pozornost vývoji pandemie Covid-19 především doma. Media ve Spojených státech za mnohem více  zabývají děním v celém světě, především důvody vypuknutí druhé vlny pandemie:

New York
Když se pandemie na jaře objevila, lidé v USA, Itálii, Londýně, České republice a ve většině zemí světa dostali strach a začali se chovat odpovědně. Odložili dovolenou, svatby a všechny společenské, kulturní a sportovní akce, přestali vycházet z domovů. Tím se podařilo pandemii zahnat do kouta, ale nikoli úplně zastavit.

V létě vylezli lidé z izolace, nejen že obnovili aktivity z dob, kdy pandemie nebyla, ale navíc se začali chovat jako by žádná pandemie nikdy nebyla a nebude. Výsledkem je naprosto nekontrolovatelný přírůstek nakažených lidí. Ve Spojených státech zatím počty nakažených jsou ještě dost hluboko pod jarním maximem, v některých evropských zemích jsou jarní čísla mnohonásobně překročeny.

V Evropě se začaly prudce plnit nemocnice, proto země přitvrzují v opatřeních proti pandemii. Denně jsou z Velké Británie a Francie oznamovaná nová opatření. Mimo uzavřených barů, restaurací, tělocvičen přichází zákazy shlukování lidí. Velký nárůst postižených koronavirem je v Německu a opět v Itálii. Švýcarsko nařídilo rozestupy lidí 1,5 m. Česká republika je zřejmě před kolapsem zdravotnictví, protože nemocnice jsou zaplněny a počet úmrtí na Covid-19 se zmnohonásobil.

Zatímco v USA lidé i po jarním utlumení pandemie si odříkají zábavu, co nejméně vycházejí z domovů, zbytečně necestují, případně se stěhují na venkov, v Evropě odhodili roušky a desinfekci, vyjeli k moři, nahrnuli se do barů, na rodinné oslavy, do šaten sportovišť, děti bez roušek poslali do škol. Dospěli opustili domácí pracoviště a vrátili se do mladých kolektivů v kancelářích. 

Podle Dr. Hanse Klugeho, ředitele WHO pro Evropu, jsou lidé v Evropě nesmírně vyčerpáni, což nv děsivém podzimu se projevuje jejich nepřirozeným chováním. Spousta lidí včetně vědců a ekonomů ztrácí trpělivost, přestali být odpovědní, objevila se podivná směs apatie, deprese, agresivity. 




sobota 17. října 2020

Koronavirus pomáhá vesnickým obchůdkům

 Letošní koronavirová krize zpomalila dlouhotrvající postupný zánik nejmenších vesnických obchůdků. Zachránili je lidé, kteří se bojí dojíždět do městských supermarketů. 

„Letos jsme vlastně nepocítili žádnou krizi, že bychom museli zavírat,“ konstatoval Jan Hrdina z Asociace malých obchodů. Lidé z vesnic totiž kvůli strachu z nakaženého městského obyvatelstva, které mimo zahraniční dovolené si libuje ve frontách na cokoli, začali základní potraviny nakupovat v místě bydliště. Tím se ekonomická situace malých obchodů zlepšila.  „Vzrostl průměrný nákup,“ vysvětlil Hrdina. Žádnou procházku růžovým sadem ale malí obchodníci přesto za sebou nemají. Zvýšený zisk pohltily náklady na povinná hygienická  opatření.

Odezvy oživení vesnických prodejen jsou kladné od soukromých zemědělců i od obchodníků, jelikož právě venkovské prodejny často podporují prodej regionálních potravin,“ konstatoval královéhradecký hejtman Štěpán. Změny zvyklostí zákazníků potvrzují kromě vesnických obchodů také třeba prodejny drogistického zboží. „Je evidentní trend méně častějšího, ale cílenějšího nakupování,“ řekla mluvčí sítě Rossmann Olga Stanley. „Situace uspíší a prohloubí digitalizaci obecně, a to zejména v místě prodeje.“

Význam rostoucího obchodování on-line zase vyzdvihl Jiří Peroutka ze společnosti dm. „Zákazníci v této době více využívají možnosti bezpečného a pohodlného nákupu přímo z domova,“ uvedl Peroutka. Od března do konce září podle něj tímto způsobem odbavili o 93 procent objednávek více než ve stejném období předchozího roku.

Příliš velké brambory, bahno a pandemie trápí rakouské sedláky

 I v Rakousku se na venkově říká "Čím hloupější sedlák, tím větší brambory." Každý zkušený sedlák však ví, že na úrodu brambor má hlavní vliv počasí. Příčinou nadúrody brambor na písčitých polích v dolnorakouském okrese Gmünd je letošní nadměrně mokré léto. Sedláky tam netrápí nadúroda, ale příliš velké brambory, které se obtížně prodávají, a rozbahněná pole, na které se se sklizňovou technikou už druhý měsíc velmi obtížně dostávají.

"I na písčitých polích na kopcích je bahno," říká tajemník okresní farmářské komory Martin Spitaler, "některá pole jsou doslova pod vodou, což je příčinou šíření plísní. Velké hlízy mají jen ti sedláci, kteří včas nezničili nať." Velké brambory jsou opakem situace z předcházejících let, kdy si všichni stěžovali na brambory malé.

V okrese Gmünd byly letos brambory zasázeny na 1.700 ha. Nadúroda brambor sedláky netěší také kvůli pandemii Covid-19, protože kvůli omezené turistice brambory neodebírají tradiční odběratelé v Tyrolsku a Salcburku. V okrese Gmünd je sice největší rakouská škrobárna Agrana, ale ta kvůli nízkým cenám je pro sedláky až posledním místem odbytu. Agrana také není s nadúrodou brambor spokojena, protože brambory mají méně škrobu. Očekává, že do konce ledna vykoupí 297.000 tun brambor.

čtvrtek 15. října 2020

Američané se baví koronaidioty na pražském mostě

Co do počtu nakažených je Česká republika zařazena  hned vedle velmocí Ruska, Francie a Velké Británie. Denně v Evropě přibývá 100.000 nových případů. Podle amerických komentářů Evropa doplácí na jarní úspěchy při potlačování pandemie. 

"Virus je ve Francii všude," řekl francouzský prezident Macron a vyhlásil v Paříži, Lyonu, Toulouse a Marseille stanné právo, zákaz nočního vycházení mezi 21. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. V Praze a Liverpoolu zavřeli bary a kluby. Ruský prezident Putil svět potěšil zprávou o dokončení další vakcíny proti Covidu-19.

Druhá vlna pandemie v Evropě byla sice odborníky očekávaná, ale její současný velký rozsah je překvapující. "Musíme se vrátit k tomu, co se osvědčilo na jaře," říká německá kancléřka Merkelová. Německo zavedlo povinné nošení roušek na veřejnosti, za nedodržení nařízení je okamžitá pokuta 150 eue (4.111 Kč). V Německu se během uplynulého týdně zvýšil denní přírůstek nakažených dvojnásobně na 5.100 nakažených za den. Podobné je to i v okolních zemích. V Holandskuzatím nebyly povinné roušky, neboť země se chlubí velkým bohatstvím a nejlepším zdravotnictvím na světě. Na Covid ovšem tamní doktoři jsou krátcí a navíc zjišťují, že při chlubení zaspali a chybí jim testovací zařízení a nemocniční prostory.

Jak je možné, že se pandemie vrátila s takovou silou? Důvodem byla ekonomika, chamtivost podnikatelů a opozičních stran, které vytvářely silné tlaky na vlády, které zbaběle ustupovaly, rušily protivirová opatření a otvíraly hranice. Odstrašujícím případem je Praha, která už koncem června povolila na Karlově mostě, uprostřed nejvíce napadené oblasti, večeři zbohatlíků. Následovala Itálie, po ní Španělsko, už na jaře nejzasaženější země, které dokořán otevřely všechny brány pro vstup turistů.Nyní si vlády těchto zemí sypou na hlavu popel a nevědí si rady, jak se s šířením nemoci vyrovnat.

For example, by the end of June, many in the Czech Republic believed they had weathered the worst of the pandemic. In celebration, some 2,000 revelers gathered for a feast of homemade Czech delicacies, including roast pork, dumplings and apple pie, spread across a table that stretched a third of a mile on Prague’s Charles Bridge. That declaration of victory was premature. (New York Times)

Samostatnou kapitolou je Rusko, které sice oznámilo dokončení vývoje další protikoronové vakcíny, ale doposud ji vyzkoušelo na 100 zdravých lidech. Jednu injekci dostala i místopředsedkyně vlády Taťána Golíková. Nyní začaly testy na 42.000 lidech. Zatím šíření pandemie nabírá v Rusku velké tempo, jenom v Moskvě bylo ve středu 4.500 nových nakažených. Prezident Putin oznamuje příznivé zprávy z neznámého venkovského sídla, ze kterého vládne už sedmý měsíc.



středa 14. října 2020

Australská vláda pomáháha zadluženým zemědělcům

 Australští zemědělci v současnosti obtížně odolávají silné australské měně, trápí je proto vysoké výrobní náklady a zadluženost. Australská vláda se rozhodla zemědělcům výrazně pomoci. V příštích dvou letech hodlá podpořit zemědělské investice a přispět k snížení dluhů.

Australští zemědělci celkově dostanou pomoc ve výši 60 mil dolarů (1,5 miliardy korun) a výhodné půjčky do výše 650.000 dolarů (10,9 mil Kč) na 1 zadluženou farmu. Austrálie vyváží 70 procent zemědělské produkce, hlavně pšenici, hovězí maso, cukr a bavlnu.


úterý 13. října 2020

Boris Johnson oznámil tvrdá opatření proti pandemii v Anglii

 Britský premiér Boris Johnson včera oznámil zavedení tvrdých opatření proti šíření pandemie Covid-19. Opatření platí od středy. Země je podle stupně nákazy rozdělena na 3 zóny, ale všude platí povinnost mít roušku v obchodech, autobusech, vlacích a je zákaz shromáždění více než 6 lidí. Nedoporučuje se cestovat po Anglii.

Od středy se v severní Anglii, oblast Liverpoolu, zavírají všechny hospody, bary a restaurace, kde se nevaří jídlo. Na 4 týdny se úplně uzavírají tělocvičny fitnescentra a sázkové kanceláře. 

Do obcí s vysokým počtem nakažených je zcela zákaz vstupu, nesmějí tam z jiných oblastí ani ti, kteří tam mají rodiny a příbuzné. "Nemůžeme si dovolit nejednat." řekl Johnson.

Minulý týden v Anglii přibývalo denně 14 391 nakažených (v Německu 2 683) a umíralo na Covid denně 68 lidí (v Německu 13), celkem v Anglii zemřelo 42 825 lidí. Horší situace je podle zprávy OSN jen ve Španělsku.

pondělí 12. října 2020

Varšavu zítra čeká velká demonstrace rolníků

Na úterý 13.října 2020 je do Varšavy svolána velká demonstrace polských zemědělců. Akce začne na Závišově náměstí, odkud demonstranti půjdou k budově ministerstva, Sejmu a Senátu. Podle organizátorů se očekává účast několika desítek tisíc lidí, takže lze očekávat zablokování některých ulic a ochrnutí centra Varšavy. Otázkou je, jak se zachová polská policie.

Polští rolníci chtějí předat protestní dopis poslancům a senátorům, aby si politici uvědomili, o čem se má hlasovat. To, o čem se má hlasovat, nebylo v programu žádného politika, kdyby to bylo, venkov by ho nevolil a nebyl by zvolen, říká Sławomir Izdebski z odborového svazu zemědělských organizací.

Organizátoři slíbili, že během demonstrace všichni demonstrující budou mít roušky a budou dodržovat  opatření stanovená vládou. Organizátoři rovněž varovali policii, že jakýkoli zásah proti demonstrantům může mít nepříjemné následky.

Na 13. hodinu organizátoři demonstrace ohlásili jednání s maršálkem Senátu, kterému vysvětlí důvod demonstrace. S novým ministrem zemědělstvím se zástupci zemědělců odmítají o čemkoli bavit. Proto také nehodlají budovu ministerstva zemědělství navštívit. Úředníci jednají na povel ministra, problémy lidí je nezajímají.

Demonstrace dnes začala v Opole, kde rolníci jednali se třemi poslanci. Dva z nich se omluvili za to, jak hlasovali, třetí jim přečetl dokument určený kancléři Sejmu, ve kterém vyjmenovává škody, které odhlasování zákona polskému hospodářství způsobí. Slíbil, že pro protizemědělský zákon nezvedne ruku. 

Organizátoři demonstrace oznámili, že při neúspěchu jejich zítřejšího protestu, budou akce pokračovat tak, že bude ochromeno celé Polsko. Rolníci jsou připraveni zablokovat všechny přístupové cesty do Varšavy.   

Agroturistika v USA

Agroturistika je přidruženým podnikáním zemědělců nejen v Evropě, ale i v USA. Američtí farmáři dokážou volné prostory využívat k podnikání samozřejmě po americkém způsobu, což znamená nový rychle šířící "business."



I koronovirová pandemie pomáhá některým farmářům zvýšit příjmy. Farmáři využili obav městského obyvatelstva shromažďovat se při svatbách v uzavřených městských prostorech a rozhodli se svatebčanům nabízet své prázdné stodoly.

Některé obecní rady se snažily zabránit farmám v používání jejich stodol jako míst konání svateb nebo jiných akcí, přičemž argumentovaly, že takové použití neodpovídá státní definici agroturistiky. Proto se konání svateb na farmách se neobešlo bez soudních žalob. Podle amerických zákonů, můžou farmáři na farmách umožnit jen takovou činnost, která souvisí se zemědělstvím.  Rozhodnutí soudů jsou zajímavá.

Svatba farmáře v roce 1947

 Farma zvaná Forever Blueberry Barn může podle soudu ve státě Ohio svatby pořádat, protože svatebčané pijí víno vyrobené na farmě.

Soud definoval agroturistiku jako zemědělskou činnost vzdělávací, zábavnou, historickou a rekreační. Proto úřady jiné farmě, která má pouze louky, neumožnily poskytnout prostory svatebčanům. 

Povolení k pořádání svateb na farmách musí vydat obecní rada. Svatby se mohou konat za určitých podmínek, například po západu slunce nesmí být provozovaná hudba a zpěv. 

Protože za činnost na farmě nesou odpovědnost majitelé a rozhodnutí úřadů jsou nevyzpytatelná, pořádání svateb na farmách jako příležitost atraktivního zisku, je riskantní.  




Koronavirus zasahuje do trhu s vepřovým masem

 V důsledku onemocnění zaměstnanců koronavirem Covid-19 musely masokombináty v severním Německu omezit provoz. To se projevilo snížení výkupu prasat od zemědělců, v jejichž výkrmnách se začala prasata hromadit. V současnosti se jedná už o více než 100.000 jatkami neodebraných prasat.


Výrobci vepřového masa vyzývají politiky, aby krizi ve výkupu prasat okamžitě řešili, protože ztráty prudce narůstají. Jedním z řešení je při nedostatku zaměstnanců zavést sobotní a nedělní práci.

Zatím zůstávají ceny a dodávky do německých obchodů stabilní, nebezpečí pro německé chovatele přichází ze zahraničí, kde jsou dumpingopvé ceny. Největším odběratelem německého vepřového v současnosti, zásluhou šíření afrického moru v Asii, je Čína. Ze stejného důvodu o 100 procent vzrostl od července export vepřového do USA.

Volby ve Vídni: Tradiční strany zárukou rakouské vysoké životní úrovně

Ve včerejších zemských volbách ve Vídni získali daleko nejvíc hlasů socialisté (SPÖ). Socialisté a lidovci vyhrávají volby v Rakousku už od roku 1945.


Výsledky nedělních voleb ve Vídni:

1. Socialisté (SPÖ)        42,1 %

2. Lidovci (ÖVP)           18,8 %

3. Zelení                         14,0 %

4. Neos                             7,8 %

5. Svobodní (FPÖ)           7.7 % 


,Proti minulým volbám si socialisté polepšili o 2,1 procenta, lidovci dostali o 9 procent hlasů víc, naopak svobodní ztratili 23,1 procent.

neděle 11. října 2020

Vítězem 130. Velké pardubické steeplechase se stal kůň Hegnus

 Dnes, 11. října 2020 byl na Státním závodišti v Pardubicích, kvůli pandemii koronaviru za zcela prázdných tribun, na třetí pokus startérkou Soňou Fraňkovou odstartován jubilejní 130. ročník Velké pardubické steeplechase.

Vítězem se stal dvanáctiletý kůň Hegnus se slovenským jezdcem Lukášem Matuským. Jako druhý doběhl Player s Marcelem Novákem v sedle.  

V Evropě se zabydluje nový predátor z Asie

 V poslední době je ve střední a západní Evropě zaznamenáno množení šakalů. První kusy tohoto predátora byly v Německu zpozorovány v roce 2015. Orgány ochrany přírody jsou zaměřeny na sledování vlků, takže o sledování šakalů a jiných šelem se zajímají jen okrajově a nemohou o počtech šakalů podat žádné informace.

Šakal má domov v Asii, žije také v některých teplých oblastech na Balkánu. Důvody, proč začal pronikat do střední Evropy nejsou známé. Jsou domněnky, že jeho přesun na sever souvisí s oteplováním Evropy. Rovněž zatím není známo, jak toto zvíře na nových působištích ovlivňuje ekosystém.

Šakal zlatý (obecný) je všežravec živící se mršinami, drobnou, zvěří, ptactvem, rybami, žábami, hmyzem i lesními plody a ovocem. Chovatelé ovcí se nemusí obávat, protože šakal si na větší zvířata netroufne, může však páchat škody v chovech drůbeže. Jsou obavy myslivců, že jeho další rozmnožení může ovlivnit a změnit složení drobné lesní a polní zvěře. Zatím je šakal chráněn, ale myslivci usilují o povolení jeho odstřelu.

čtvrtek 8. října 2020

Trump byl štědrý jako Lenin

Nejeden rodič, jehož dítě v předlistopadovém období v Československu navštěvovalo mateřskou školku, se tehdy dozvěděl, že všechny hračky ve škole jsou dárkem od Lenina. Dětem to tvrdily "sou...žky" učitelky. Něco podobn=ho se koncem letošního září dozvídali příjemci potravinových balíčků, které federální vláda posílá lidem jako náhradu za jídlo z restaurací, které kvůli koronaviru Covid-19 byly uzavřeny. Balíčky obsahovaly dopis se sdělením, že jsou darem prezidenta USA Donalda Trumpa.

Ivanka Trumpová a  Sonny Perdue


Po zjištění takového zvláštního ovlivňování voličů vypukla vlna protestů a žalob. Obviněn z porušení zákona Hatch Act je šéf úřadu vlády Sonny Perdue. Zákon Hatch z roku 1939 zakazuje úředníkům federální vlády účastnit se politických akcí. Účelem tohoto zákona je, aby peníze z federálního rozpočtu neproudily na volební kampaň některého prezidentského kandidáta nebo politické strany.


Balíčky od federální vlády samy o sobě vyvolaly spoustu nejasností a stížností. Podle zpráv z letošního července na místo určení došly jen dvě třetiny těchto balíčků. Některé státy si stěžovaly na nespravedlný způsob rozdělení těchto balíčků. Dopis o Trumpově dobrotě, který se koncem září v balíčcích objevoval, se veřejnosti jeví jako propagační nebo alespoň zbytečný. Právníci nejsou jednotni v tom, je-li dopis porušením zákona.

Sonny Perdue, na kterého jsou žaloby podány, se moc obávat nemusí, protože potrestání vládního úředníka je na "uvážení prezidenta." Že by prezident Trump nechal platit pokutu za to, že ho podporuje, je nepravděpodobné.


Státy EU se zemědělskou malovýrobou žádají větší podporu ekologie

Z iniciativy rakouské ministryně zemědělství Alisabeth Köstinger byla v Radě Evropy vytvořena aliance osmi zemí, které žádají více podpory ekologie ve venkovských oblastech. Jedná se o státy EU: Rakousko, Finsko, Estonsko, Slovinsko, Chorvatsko, Lucembursko, Malta a Kypr.

Rakousko, kde je 22 procent ekologických zemědělců, jako první navrhlo při jednání Rady Evropy o Společné zemědělské politice upřednostňovat ekologii. Dalších sedm výše uvedených států se přidalo. Společně napsali dopis Julii Klöcknerové, která v současnosti za německého předsednictví Rady EU jednání ministrů zemědělství řídí, aby při stanovení plateb byl kladen silnější důraz na podporu dlouhodobých ekologických plánů zemědělských závodů, které mají hlavní podíl na životě venkovského prostoru.

Ministři zemědělství v současnosti dál jednají o reformě Společné zemědělské politiky, jejíž schválení bylo v létě odloženo o 2 roky. První výsledky jednání by měly být známi v polovině října.  

Řepkový olej se úspěšně vrací jako pohon dieslových motorů

 Dieslové motory poháněné řepkovým olejem jsou stejně výkonné a spolehlivé jako motory poháněné naftou, jsou však mnohonásobně šetrnější ke klimatu. Takové jsou výsledky studií Technololicko-výzkumného centra (TFZ) v Bavorsku. Výsledky byly zveřejněny po dlouhodobých (50.000 hodin) zatěžkávacích zkouškách 18 traktorů při těžkých polních pracích. 

Traktory poháněné řepkovým olejem byly sledovány v denním provozu na bavorských stacích. Podle řidičů i vědců, kteří provoz ledovali, nedošlo při používání řepkového oleje jako paliva k žádnému poškození motorů. Menší závady se vyskytly pouze v nízkotlakých čističích paliva. Ve výfukových plynech bylo překvapivě málo emisí a částic.

Úpravy výfukového systému kouře se plně osvědčily a fungovaly spolehlivě. Traktory podávaly plný výkon, spotřeba byla jako u nafty. Ve srovnání s naftou však bylo o 90 procent méně skleníkových plynů. Vzhledem k tomu, že po vylisování oleje ze semene řepky zůstává plnohodnotné bílkovinné krmivo pro zvířata, vědci doporučují používání řepkového paliva do dieslových motorů, je to ideální způsob jak přispět k ochraně klimatu. 

středa 7. října 2020

1200 eur jako základní příjem pro Rakušana

Protože současná koronová krize připravuje lidi o práci a příjem peněz, výsledkem je chudoba a zoufalství)  přichází v Rakousku návrh na zavedení nepodmíněného základního příjmu pro všechny občany, 1.200 eur (32.400 Kč) pro dospělé a 600 eur (16.200 Kč) pro děti.

Podle Barbary Prainsack z Institutu pro politické vědy VídeŇské univerzity přšla doba, kdy se musí myslet hodně dopředu, už není možné tak jako v minulosti udržovat při životě jen dělníky. Lidé dostanou peníze na všechno, co dělají. To není jenom práce ve firmách a úřadech, ale také činnost v domácnosti, péče o děti a staré lidi, péče o nemocné a sousedy.

Základní příjem možná omezí výdělky v zaměstnání, ale bude zajišťovat důstojný život. Částka 1.200 je dostatečná na zajištění obživy a obranou proti chudobě. Tyto peníze postačí k zajištění základních lidských potřeb, služby obecného zájmu, vzdělání a zdravotnictví, financuje dál stát.

Dnes zveme na úklid domácnosti uklízečskou firmu. To v budoucnosti každý nebude moci dovolit, protože ruční práce budou velmi drahé. Právě kvůli pracím v domácnostech přichází základní příjem, který, ač se zdá vysoký, vůbec vysoký nebude, bude naopak nutit lidi pracovat, i když třeba jen na kratší pracovní dobu.

úterý 6. října 2020

Turistika českého zloděje po Rakousku v pondělí skončila

 Od 11. záři se po dolnorakouském okrese Gmünd pohyboval sedmadvacetiletý český mladík, který byl včera zatčen a umístěn do věznice v Kremsu. Policie ho usvědčila z devíti krádeží, které přiznal.

Budova okresního soudu v Gmündu

Doposud bylo zjištěno, že ukradl 2 auta, 1 auto se pokusil ukrást a další 3 auta vykradl. Mimo toho provedl v domech další 3 krádeže. V neděli večer se vloupal do rodinného domu, který si den předtím obhlédl, najedl se tam a odpočíval do půlnoci, kdy se vrátil majitel domu. Zloděj tam majitele zamkl a utekl. Majitel telefonem zalarmoval policii, která v pondělí ve 2 hodiny 15 minut ráno českého zloděje zatkla.

pondělí 5. října 2020

Trump před kamerou a v autě

 Zprávy o lehkém průběhu Trumpovy nemoci, vydávané nemocnicí, se jeví hodně nevěrohodně. Lékaři jim nevěří, neboť léčba steroid dexamethasone, která u Trumpa byla nasazena, se dává pacientům s nejhorším průběhem Covid-19. U mírných a středně závažných případů se nepoužívá.

Media rozpitvávají, převozy prezidenta v mikrobusem po nemocnici i jeho údajné setkání s vojáky v nemocnici. Uvádí, že nemocný prezident tak mohl nakazit a dostat do karantény obrovské množství lidí. Nazývají to šíleným politickým divadlem. 

Dr. Conley během sobotního televizního briefingu opakovaně odmítl říci, zda prezident dostává pořád kyslík, což jen potvrzuje informace Marka Meadowse, šéfa Bílého domu, že prezidentův stav je vážnější, než se oficiálně oznamuje.


neděle 4. října 2020

Trumpův zdravotní stav je na vážkách

Bílý dům vydal v posledních hodinách několik rozporuplných zpráv o zdravotním stavu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prezident byl již druhou noc hospitalizován na vojenské klinice (National Military Medical). Během té doby bylo zjištěno onemocnění u většího množství Trumpových asistentů a spolupracovníků.

Prezidentovi lékaři malovali v televizi krásně růžový obraz o jeho zdravotním stavu. Sotva zmizely kamery, poskytl šéf Trumpovy kanceláře Mark Meadows některým novinářům trochu odlišné informace: "Zdravotní stav prezidenta Trumpa není uspokojivý, následující 2 dny mají být kritické a rozhodnou o vývoji nemoci. Jsou velké pochybnosti o úplném uzdravení." 

Televize i komentáře údajně Trumpa rozzuřily, vykřikoval, že je mocnější, než si všichni myslí. Bylo však zveřejněno čtyřminutové video, kde Trump sedí skleslý, bez kravaty, a hovoří o tom, že se necítí nejlépe, ale že se chystá do práce, aby dokončil předvolební kampaň. jeho projev najednou byl zmatený: "Nemůžu být zavřený, nemohu to udělat, musím čelit problémům."

Lékaři říkají, že znepokojivý Trumpův stav může trvat týden až 10 dní. To ovšem je pro USA nepříjemná zpráva. Politici se domnívají, že této doby využijí protivníci v USA i ve světě k tlakům na změnu americké politiky. Mezi novináři a lékaři se vedou spory, kdy vlastně bylo zjištěno, že Trump je pozitivní. Někteří tvrdí, že ve středu, další ve čtvrtek, přičemž Bílý dům dříve oznámil, že koronavirus byl objeven až v pátek.  V USA už na Covid-19 zemřelo 208.000 lidí.

Přímé platby jen pro zemědělce dodržující Green Deal !

Ekologické organizace vycítili možnost zatlačit Evropskou komisi do kouta a diktovat zemědělcům EU. Tvrdě vyžadují okamžitý pokles dávek pesticidů a hnojiv.

V minulých dnech se 30 ekologických organizací spojilo a poslalo dopisy prezidentce Evropské komise Ursule von der Leyen, předsedkyni Rady Evropy Angele Merkelové a předsedovi Evropského parlamentu, v nichž požadují, aby přímé platby dostávali jen ti zemědělci, kteří dodržují Green Deal.

Evropská komise plánuje snížení dávek pesticidů do roku 2030 o 50 procent a dávek umělých hnojiv o 20 procent. 30 ekologických organizací požadují, aby tato strategie byla uplatňovaná okamžitě.  

sobota 3. října 2020

Je sedlák víc než zemědělec?

V českých zemích si s pojmenováním lidí, kteří se zabývají obděláváním půdy a výrobou potravin, nikdo hlavu neláme, protože "vzdělanými" politiky a novináři byly veřejnosti vsugerovány názvy, buď zemědělec (člověk obdělávající zem) nebo anglický název farmer (farmář), což podle odvěkého překladu není česky nic jiného než sedlák, ale zní to odborně a světově.

V Německu se v poslední době mezi lidmi pracujícími v zemědělství vedou vášnivé debaty jak se správně mají nazývat. Zatím  to vypadá na neškodnou debatu, která nemá vítěze. Dlouhou dobu se veřejnost přikláněla k názvu zemědělec (Landwirt), domnívala se, že název sedlák (Bauer) je pojmenování udřeného, špinavého a drsného člověka lopotícího se s motykou a vidlemi na poli, že název sedlák se k modernímu zemědělci pracujícímu se stroji a počítači nehodí. V poslední době se však v Německu zase více používá pojmenování sedlák.

Odborníci tvrdí, že oba názvy jsou správné, že sedlák už v německé společnosti není považován za něco hrubého a méněcenného jako v minulosti. Slovo sedlák už dávno není používáno jako nadávka. Záleží mnoho na regionech, formě hospodaření, velikosti závodů, pojmenování není všude stejné.


V poslední době převažuje názor, že slovem sedlák má být označován ten, kdo je majitelem vesnické budovy a pozemků na nichž osobně pracuje, kdežto zemědělec je nájemce velkých ploch půdy, který osobně nepracuje, ale sedí někde v městské kanceláři.

 "Cítím se jako sedlák," píše jeden diskutér, "slovo sedlák je oznámením, že jsem spjat s půdou, přírodou a citem pro krajinu a vše živé. Slovo zemědělec zní moc všeobecně, technicky."   


  


Konec Německé demokratické republiky 3. října 1990

 Dnes je to přesně 30 let, co byl oficiálně zrušen východoněmecký stát Německá demokratická republika a její území bylo připojeno k Německé spolkové republice. Ke spojení došlo 329 dní po pádu Berlínské zdi.


Svobodně zvolený parlament Německé demokratické republiky odhlasoval spojení s Německou spolkovou republikou už 22. srpna 1990. Pro spojení hlasovalo 294 poslanců, 62 poslanců nesouhlasilo, 7 se zdrželo hlasování. Jednalo se už o 2. hlasování, neboť první hlasování 8. srpna 1990 kvůli hádkám vůbec nebylo uskutečněno. Příčinou konfliktu byla neshoda  v datu, ve kterém má k sjednocení dojít.

Den spojení obou německých států prodloužil  dlouho do noci i jednání východoněmeckého parlamentu 22. srpna. Bylo navrženo 15 termínů, od okamžitého spojení 22. srpna až po 2. prosinec. Zajímavé bylo datum 9. listopad 1990 jako 1. výročí od zbourání Berlínské zdi. Tento datum byl odmítnut, neboť byl také výročím schválení židovských pogromů v roce 1938. Nakonec zvítězil 3. říjen 1990, což byl den po konferenci ministrů zahraničí KBSE, kteří byli o sjednocení informováni.

Trumpovo onemocnění děsí svět

 Americký prezident Donald Trump byl kvůli zdravotním problémům převezen na vojenskou kliniku Walter Reed National Military Medical Center. Prezident má horečku, těžko dýchá, má silný kašel. U viceprezidenta Mike Pence ani u Joe Bidena nemoc zjištěna nebyla. Pozitivní test však má manažer Trumpovy předvolební kampaně Bill Stepien.



Trumpovi byla nasazena experimentální lěčba přípravkem Regenoron. Výsledky lléčby by se měly projevit příští týden, který bude v léčbě kritický. Lékaři se zatím nedváží předpovědět vývoj prezidentovy nemoci,ale uklidňují veřejnost informacemi, že hospitalizace nebude dlouhá.

Prezident Trump se v uplynulých dnech zúčastnil předvolebních klání ve třech státech. V té tobě pravděpodobně už byl nakažen. Během debat odmítali členové Trumpovy rodiny mít na obličejích roušky. Trumpovo onemocnění otřáslo Spojenými státy i polilitickými a ekonomickými kruhy v celém světě.